Bu nasıl direnç

Bu 12 v 12.5 a led trafosuna ait bi direnç. 220 v kısmında mofsetten 400v kondansatörün pozitif ayağına giden yol üzerinde duruyor.
Merak ettim kartın ve direncin bağlı olduğu yerin fotosunu atabilir misiniz?. Çünkü baştaki rengi kahve kabul edersek 1.15 ohm çıkıyor. Ama siyah gibi duruyor. İlginç . Biraz kafam karıştı.

direnci yanan cihaz nedir ?
Hocam led trafosu 12v 12.5 a
Merak ettim kartın ve direncin bağlı olduğu yerin fotosunu atabilir misiniz?. Çünkü baştaki rengi kahve kabul edersek 1.15 ohm çıkıyor. Ama siyah gibi duruyor. İlginç . Biraz kafam karıştı.
Rs1 yazan yerde duruyor direnç
Siyah kahve yeşil gümüş ve kahve.
Metalized precision resistor. 0.15 ohm %1
Bu tür dirençlerin çalışma anında ısıya karşı da toleransları düşüktür.
https://www.google.com/search?sourc...2ahUKEwjvnaHjtejyAhVvhv0HHSptCWwQjJkEegQIDRAC
https://communications-lab.com/0-56-ohm-3-watt-3w-1-tolerance-metal-film-resistor-10-pieces/
Hocam bunun yerine normal direnç kullanmak mantıklı olmaz sanırım. Bi öneriniz var mı?

Ekli dosyalar

• 16308709674564265595758871887041.jpg
    16308709674564265595758871887041.jpg
    187.8 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
sigorta direnç o.

Hocam bunun yerine normal direnç kullanmak mantıklı olmaz sanırım. Bi öneriniz var mı?
Akım yolunda ise normal direnç kullanmak doğru olmaz.
Özellikle sabit akım devrelerinde direncin üzerinden geçen akıma göre ısınacağından direnç değeri değişecektir.
Karbon dirençler ısındıkça değeri düşer, normal metal film dirençler ısındıkça değeri yükselir.
Bu tür dirençler 70'C ye kadar değeri değişmez.

Rs1 yazan yerde duruyor direnç
Foto'dan görüldüğü kadarıyla- alttan da foto olsaydı daha iyi olurdu- Mosfet'in Source pinine bağlı. Eğer öyle ise çok düşük değerli bir dirençtir. Yani ya benim dediğim gibi 1.15 ohm, ya da @Mr_YAMYAM ustanın dediği gibi 0,15 ohm. Bana göre 0,15 ohm olma ihtimali daha fazla. Bu direnç yandı ise büyük ihtimal mosfet'te zarar görmüştür. Diğer elemanlarla beraber sağlamlık testi yaparak MUTLAKA seri lambadan besleme verin. Tekrar yakmayın elemanları. Kolay gelsin.

Foto'dan görüldüğü kadarıyla- alttan da foto olsaydı daha iyi olurdu- Mosfet'in Source pinine bağlı. Eğer öyle ise çok düşük değerli bir dirençtir. Yani ya benim dediğim gibi 1.15 ohm, ya da @Mr_YAMYAM ustanın dediği gibi 0,15 ohm. Bana göre 0,15 ohm olma ihtimali daha fazla. Bu direnç yandı ise büyük ihtimal mosfet'te zarar görmüştür. Diğer elemanlarla beraber sağlamlık testi yaparak MUTLAKA seri lambadan besleme verin. Tekrar yakmayın elemanları. Kolay gelsin.
Aynen öyle hocam. Yanan tüm elemanları değiştirdim. Bi direnç kalmıştı. Şimdi onu da buldum. Seri lambadan besleme nasıl verilir öğrenir öğrenmez sağlamlık testini yapıcam. 😄Herkes ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri