Bu motorun torku kaç

mrtczn

Üye
Merhaba arkadaşlar, 3 fazlı 6 kutuplu 0.180kW bir asenkron motorun torkunu hesaplamak için Tork Hesaplama sitesinin watt bölümüne 180 devir bölümüne 1000 yazdım, tork olarak 1718 mnm gibi bir değer çıkardı. Bu doğru mudur? birde Nm.'nin önünde ki m nedir? Yani bu bahsettiğim motor 1718 N.m.'lik tork mu üretiyor? Teşekkür ederim...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
hesaplarken virgül hatası yaptın herhalde. doğrusu T= 1.719.Nm.
formül= T=kw x 9550 / n = Nm. T= 0.180 x 9550 / 1000. = 1.719.Nm veya
T=kw X 975 /n = Kgm T= 0.180 x 975 / 1000. = 0.1755 .kgm

EVet aslında bende öyle düşünmüştüm. Onun sebebi şu sanırım, birim olarak mNm diyor. Onu Nm ye çevirmek için her iki tarafı m'ye bölüyoruz. m de metre 1 m = 1000 cm Direk elde ettiğimiz değer 1.719 Teşekkür ederim....

mNm=mili Newton metre olasın

mNm=mili Newton metre olasın

Peki bu motora 2 N.m'lik bir yük taktık. Bu yükü asansör gibi çekicek, Yine 0,18 kw mı çeker? Eğer daha fazla çekerse bunu nasıl hesaplayacağız? Ona oranla 1,5 N.m.'lik bir yük takarsak 0,18kw mı çeker? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

yukarıda yaptığımız hesaplamalar matimatiksel dir gerçek de ise bir elektrik motorunun verdiği gücü kulanabilmek için çeşitli mekanik aksamlar ve dişliler kulanılır ve bunlar elektrik motorunun verdiği gücün bir kısmını harcarlar buna kayıplar deriz.
Bir elektrik mototru üzerinde yazan güç motor milinden alınabilecek azami güç dür. motorun çektiği güç daha fazladır. ve aktarma organlarından sonra alınacak güç daha azdır.

Motora indirgediğin yük önemli.Aktarım ,kuplaj elemanları kullanıyorsan ,yükün belli bir oranda motora aktarılır ve buna da çevirme oranı diyoruz.Mesela dişli sistemi kullanıyorsan,(Tork-Hız karakteristiğini düzenlemede) bir çevirme oranının karesiyle ters orantılı olacak şekilde yük motora aktarılır.Yani motorla yük arasında kurduğun köprünün özelliğine göre değişiyor.Makara ,dişli ,kayış kasnak,dişli vb. elemanlarla motorun çektiği güç farklılık gösterir.

Motora indirgediğin yük önemli.Aktarım ,kuplaj elemanları kullanıyorsan ,yükün belli bir oranda motora aktarılır ve buna da çevirme oranı diyoruz.Mesela dişli sistemi kullanıyorsan,(Tork-Hız karakteristiğini düzenlemede) bir çevirme oranının karesiyle ters orantılı olacak şekilde yük motora aktarılır.Yani motorla yük arasında kurduğun köprünün özelliğine göre değişiyor.Makara ,dişli ,kayış kasnak,dişli vb. elemanlarla motorun çektiği güç farklılık gösterir.
Anladım... Peki bu kullanılabilecek çeşitlerin motordan ne kadar yük çektiğini anlatan bir kaynak var mı elinde? Yani motora dişli bağlanıtsa şu olur, kayış bağlanırsa şu olur gibi....

sn.mrtczn,

http://www.yr.com.tr/download/uygulamaOrnek/uygulamaOrnek.pdf
Buradaki bilgiler yararlı olabilir.
Kolay gelsin
iyi çalışmalar

Son olarak bişey sormak istiyorum, diyelim ki 0.18kW 'lık bir elektrik motoru 2Nm.'lik döndürme moment gücü üretiyor. Eğer ben buna 1N'luk bir cisim yüklersem yine 0,41kW'mı çeker yoksa çekiminde bir artış olur mu? Benim düşünceme göre Tek kafama takılan soru bu kaldı,

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri