Bu motorlar nedir?nasil kontrok edebilirim

Arkadaşlar merhaba.elimde epson marka yazicidan soktugum i ki motor var.bu motorlar ne cins?ve kontrol icin kablolarinin hangisi ne ise yariyor?yardimci olursaniz cok sevinirm.

Ekli dosyalar

• 1494184722199.jpg
    1494184722199.jpg
    98.2 KB · Görüntüleme: 44
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Yanılmıyorsam bunlar dc. servo motorlar değil, step (adım) motorlar olmalıdır. Bunları özel sürücü devresiz dıştan (harici) olarak pillerle, çok özel konum bilgisini vermeden ve sinyal kablosuz ve özel sürücüsüz olarak (Yazıcının kendi pcb'sine tam bağlı olabilmesindeki gibi) çalıştıramazsınız. Örneğin eski cd-rom driver' ımı açarak içinden 2 adet küçük, uzun dc. servo motorlarını (Cd kapağını açıp kapatan, vb.) merak ederek çıkarmış ve bunlara 6-9 volt dc. akım vererek (biri 6 diğeri 9 volt dc.'lik motordu, etiketlerinde yazılı olanı) haricen kolayca çalıştırmıştım. Ama sözünü ettikleriniz servo tipte değil step (adım) motorlarıdır. Çünkü üzerlerinde 2 değil çoklu kablo demeti kumandaları var, resimden de görüldüğü üzere. Kolay gelsin.

teşekkür ederim binbaşı .o zaman bu motora göre bi devre bulup yapmalı.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri