Bu memlekette ne yapılır ?

Sowho

Üye
Herkese merhaba
Yeni mezun Elektrik Elektronik muhendisiyim. Mezun olalı 4 ay oldu. Şu süre zarfında hemen hemen bütün kariyer sitelerinden şartlarını karşıladigim veya karsilayabilecegime canı gönülden inandığım , kendimi geliştirmenin birinci öncelik olduğunun bilincinde olarak sayısız iş ilanına başvurdum. Ama geri dönüş alamadım . Simdi ben ne yapmalıyım? Kendimi geliştirebilecegim tüm ozveirimi ortaya koyarak çalışmak istediğim bir işe ihtiyacim varken her yerin tecrübeli mühendise ihtiyaç duymasi ve yeni mezunlarin ne yapacağını bilmemesi ne kadar normal ? Bu kadar emek sarfetmisken neden yeni mezunların önünü açacak fırsatlar doğmuyor .
Değerli önerilerinize sunarım.

Genç arkadaşım, bu vakitlerde işe girişler hep nepotizm {yiğencilik} ile işliyor, dünyanın ve memleketin durumu malum, geriye dönüp bakarsanız, size tecrübesizsiniz diyen firmaların word-exel bilmeyenleri işe aldıklarını göreceksiniz, sizin durumunuzda işe giremeyen yeni mühendis arkadaşım yüksek lisans müracatı ile kanada veya avustralyacak gidecek, orada da kalacak, sizde böyle yapabilirsiniz,,,

iş yerlerininde kendince haklı tarafları var. elektrik bölümünden mezun olupta elektrikten anlamayan, makine mühendisi olupta gürültülü makinelere yaklaşmaya korkan çok sayıda işsiz var.
Geçen gün grafik tasarımcı aldık düz boruyu çizemiyor, ki niyetimiz ona tarif edip çok foksiyonlu makine tasarlamaktı.
iş yerleri zaman kaybetmek istemiyor, yetişmişi hazırı varsa direkt onu alıyor. acımasızca ama maalesef böyle.

Kardeşim yapman gereken şey biran önce askerlik yapıp evlenip taksitlere boğulmak gibi basit hayat beklentisinden uzak durmak. Mesleğinle alakalı basit olsada bi işe girmen senin gibi bir arkadaşınla birlikte biraz tecrübe ve sermaye sağladıktan sonra kendi işini kurmak. Ben ne adamlar gördüm önüne iki koyun versen akşam geri getiremez ama bir şekilde bu piyasadan ekmek yiyebiliyor. Sen okumuş adamsın sende yersin merak etme ama sabretmek gerekiyor.

merhaba kanka, senin durumundan galiba ben anlarım.. çünkü bende yeni mezunum. hatta mezun olalı 2 hafta oldu, biraz okulu uzattım. kötü bir okulu bitirdim, açıkçası üniversiteye gelince hayal kırıklığına uğradım. ama çok şükür öyle böyle pandemi falan derken bitti kurtuldum :p

senle aramızdaki farka gelelim, ben 3 yıldır bir arge merkezinde çalışıyorum. belki yirmi tane tubitak proje sunumuna girmişimdir ve 3 tanesinide ben mühendisim diyip sundum. 30dan fazla freelance endüstriyel proje tamamladım ki bazıları savunma sanayi. şuan yine ulusarası bir firmada arge mühendisi olarak takılıyorum ve bi yandan da freelancelere devam ediyorum. hiç bi zaman iş kaygım olmadı çünkü hiç pc oyunu oynamadım, kafelerde vakit öldürmedim(bunların yerine kaliteli hobiler koydum). keyif aldığım şeyi yani üretmeyi yaptım. bakma, eziliyoruz yoruluyorum falan ama üretmekten keyif alıyorum. hatta büyük bir proje makina falan yapınca karşısına geçip, vayy bee bunu ben mi yaptım diyorum.
not: dün gece 4 de sanayiden eve geldim. bugün 8 de iş başı yaptım. :p

yerinde olsam askerliği hallederdim önce sonrada dil kasardım. belki pilotluk deneyebilirsin. en kötü göç edersin.

Kariyer siteleri artık iş bulma amacından çıktı,reklam satıyor,yok özgeçmişini şöyle yaz yok onu ekle bunu dene felan.
Ticaret yap para kazanmak istiyorsan ,ya da ticaret yapan birinin yanında işe başla,ülkedeki en büyük projeleri yapanların taşeronunun ,taşerenunun ,taşeronu var (ben yazarken zorlandım gerçek bu..)gerisini sen hesap et işi yapan değil pazarlayan kazanıyor.Başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Genç arkadaşım, bu vakitlerde işe girişler hep nepotizm {yiğencilik} ile işliyor, dünyanın ve memleketin durumu malum, geriye dönüp bakarsanız, size tecrübesizsiniz diyen firmaların word-exel bilmeyenleri işe aldıklarını göreceksiniz, sizin durumunuzda işe giremeyen yeni mühendis arkadaşım yüksek lisans müracatı ile kanada veya avustralyacak gidecek, orada da kalacak, sizde böyle yapabilirsiniz

merhaba kanka, senin durumundan galiba ben anlarım.. çünkü bende yeni mezunum. hatta mezun olalı 2 hafta oldu, biraz okulu uzattım. kötü bir okulu bitirdim, açıkçası üniversiteye gelince hayal kırıklığına uğradım. ama çok şükür öyle böyle pandemi falan derken bitti kurtuldum :p

senle aramızdaki farka gelelim, ben 3 yıldır bir arge merkezinde çalışıyorum. belki yirmi tane tubitak proje sunumuna girmişimdir ve 3 tanesinide ben mühendisim diyip sundum. 30dan fazla freelance endüstriyel proje tamamladım ki bazıları savunma sanayi. şuan yine ulusarası bir firmada arge mühendisi olarak takılıyorum ve bi yandan da freelancelere devam ediyorum. hiç bi zaman iş kaygım olmadı çünkü hiç pc oyunu oynamadım, kafelerde vakit öldürmedim(bunların yerine kaliteli hobiler koydum). keyif aldığım şeyi yani üretmeyi yaptım. bakma, eziliyoruz yoruluyorum falan ama üretmekten keyif alıyorum. hatta büyük bir proje makina falan yapınca karşısına geçip, vayy bee bunu ben mi yaptım diyorum.
not: dün gece 4 de sanayiden eve geldim. bugün 8 de iş başı yaptım. :p

yerinde olsam askerliği hallederdim önce sonrada dil kasardım. belki pilotluk deneyebilirsin. en kötü göç edersin.
Başarılarinin devamını dilerim :)

Herkese merhaba
Yeni mezun Elektrik Elektronik muhendisiyim. Mezun olalı 4 ay oldu. Şu süre zarfında hemen hemen bütün kariyer sitelerinden şartlarını karşıladigim veya karsilayabilecegime canı gönülden inandığım , kendimi geliştirmenin birinci öncelik olduğunun bilincinde olarak sayısız iş ilanına başvurdum. Ama geri dönüş alamadım . Simdi ben ne yapmalıyım? Kendimi geliştirebilecegim tüm ozveirimi ortaya koyarak çalışmak istediğim bir işe ihtiyacim varken her yerin tecrübeli mühendise ihtiyaç duymasi ve yeni mezunlarin ne yapacağını bilmemesi ne kadar normal ? Bu kadar emek sarfetmisken neden yeni mezunların önünü açacak fırsatlar doğmuyor .
Değerli önerilerinize sunarım.
4 yıl okul süresinde kontrolkalemi gibi sitelerde 2 adet mesajın varsa bu mesleğe yeterince değer vermiyorsun yani sevmiyorsun demektir. Eğer böyleyse başka bir meslek veya işte çalışmanı tavsiye ediyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri