Bu kadar zengin miyiz?

Merhaba;
Anlat anlat bitmez vergi sistemimizin ne boyutlara vardığına ve insanımızdaki bu sakinliğe akıl sır erdiremiyorum.

Şöyleki;

Benzinde vergi yükü; %70
Otogazda vergi yükü; %80
GSM fatura vergi yükü;%32
Sabit hat vergi yükü; %25
Tütün mamulleri vergi yükü; %80
Elektrik vergi yükü; %20
Doğalgaz vergi yükü; %22

Ülkemizde vatandaştan alınan doğrudan vergilerin oranı %30 ları bulurken, dolaylı vergiler %70 leri buluyor.

Vergi nedir?
Halk hizmetlerinde harcanmak üzere hükümet tarafından ya doğrudan doğruya ya da bazı maddelerin fiyatlarının üstüne eklemeler yapmak suretiyle herkesten toplanan para. Süper...:D

Belirli bir hizmet için alınan fakat o hizmeti almak için ayrıca para ödediğiniz vergileri hiç düşündünüz mü?

Bakalım ne kadar farkındayız:confused:?

En sevdiğim ile başlamak istiyorum;

SGK pirimleri herkesin malumudur...
Lakin hastaneden aldığınız reçete tutarına eczaneler aracılığıyla İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti Kesintisi eklendiğini biliyormuydunuz? Öyleki bazı ilaçları alırken ödediğiniz fatura ilacın parakende satış fiyatının üstüne çıkıyor. Ne almazmısınız öyle olursa:) olur almayın. Ama şunu unutmayın o ücret sizin TC numaranıza yazıldı. Geçmiş olsun efendim. Acil şifalar dileriz...

Sizin TOP10 listenizde 1 numarada hangisi var?

Devletin vergiden baska geliri yok.

Her şey özelleşiyor.

Bugün sağlık raporu almak için çıktım yola; hastaneye vardım...
Sağlık raporunu sadece aile hekimim verebiliyormuş. Güzel, öğrendim kimmiş neredeymiş. 25 km lik yolculuğun ardından buldum yerini girişte bir sekreter karşıladı. anlattım durumu, klavyesinin altından bir not kağıdı çıkardı 3 tane test yazıyor, bunları hastanede yaptırın öyle gelin. :) varan 1 :( nasıl yani oradan geliyorum zaten. neyse dön geri hastaneye. amanın one testleri o hastanede yaptırmak için 2 gün lazım mahşer yeri. 15 senelik meslek hayatımda ki hepsi sgk lı toplasanız 10 kere işim düştü onlardada olduğum kuru muayene. Ort 300-400 tl den hesaplasan 15 yılda ne ödemişim. aldığım hizmet??? alacağım hizmet??? hepsi paralı. Aile hekimine gitmeden devlet hastanesine muayeneye giderseniz 18 tl para alınıyor. neden? ben primlerimi ödüyorum.
Devletin başka geliri yok derken birkez daha düşünelim. Ülkemizde vatandaştan alınan verginin miktarı, kurumlardan alınan verginin neredeyse 2 katı. Hani vatandaşa hizmet içindi bu vergiler.
Korkunç, çok korkunç bu insanlara ne oluyor. :eek:
Ülkemizde eğitim ücretsiz değilmi? yasalar böyle yazıyor... Emin misiniz ücretsiz olduğuna :)

yetmiyor arkadaslar.. siyasi iktidarlar harcamaları o kadar kısıyorlar ama yine yetmiyor.. 75 milyon kişi kazandıgının %30 ile yasıyor ama kalan % 70 yetmiyor.. (!) biraz daha calısıp kazandırmamız lazım .. en azından su gemicikleri GEMİ yapabilmemiz lazım..

Gültekinege ustam; yazdıklarınız gerçekten buzdağının görünen yüzü...
Öyle isimler altında öyle vergiler ödüyoruz ki...

Ama üzülmeyin... Elmas gibi mücevherlerin hiç KDVsi yok mesela... Ne KDV, ne ÖTV, ne bilmem ne... Onlardan alın bolca... Vergi ödememiş olursunuz... :)

Yeni birşey çıkarıldı... "K" belgesi ! Ben elektrikçiyim. Doblom var. Kamyonet ya... "K" belgesi ve "SRC" belgesi almam gerekiyormuş... :)
Satıp 2. el bir Jip alacam... Ona gerekmiyor... :)

Hergün yeni bir takla ile, 3 kuruşumuza göz dikiyorlar...

En gıcık olduğum vergi de, elektrik faturalarına eklenen TRT payı. İrili ufaklı bütün TV kanalları para kazanıyor. Bizim gariban TRT hiç para kazanmıyor... Ne tuhaf... :)

Bir haber okudum. Şöyle diyor;
Hükümet, 2011 yılında da vergi gelirlerinin büyük bölümünü, vatandaşın mal ve hizmet alımları sırasında fiyatın içinde ödedikleri KDV, ÖTV, özel iletişim, şans oyunları, banka ve sigorta işlemleri vergileri gibi dolaylı vergi kalemlerinden sağlayacak.

2011 Bütçe Yasa Tasarısı'na Göre Genel Bütçe Vergi Gelirleri (Milyon TL)
Vergi Gelirleri 250.769
Doğrudan Vergiler 80.562
.Gelir ve Kazanç Üzerinden Alınan Ver. 74.311
.Mülkiyet Üzerinden Alınan Vergiler 6.251
Dolaylı Vergiler 170.208
.Dahilde Alınan Katma Değer Vergisi 111.515
-Dahilde alınan KDV 41.090
-ÖTV Geliri 61.196
-BSMV 4.285
-Şans Oyunları Vergisi 460
-Özel İletişim Vergisi 4.484
.Uluslararası Tic. ve Muam.Al.Vergileri 44.802
.Damga Vergisi 5.805
.Harçlar 8.010
.Diğer vergiler 76
-------------------------------------------
Doğrudan vergi yükü (%) 32,2
Dolaylı vergi yükü (%) 67,8

Acaba bunların ne kadarı nerelerde kullanılıp hangi fonlara aktarılıyor?

2008 giderleri;
Hane halkına yapılan yardımlar 20.587.644
Tedavi ve cenaze giderleri 17.857.323
Kırtasiye, büro malzemeleri 792.967
Su, temizlik malzemesi alımları 797.074
Akaryakıt ve yağ alımları 2.955.816
Elektrik faturası 1.814.699
Yiyecek ve içecek 3.859.915
Giyim kuşam 1.702.340
Taşıma 1.187.742
Taşıt alım 403.989
Büro ve mefruşat alımları 666.233
Gayrimenkul, mal Bakım ve onarımı 2.368.463
Yakacak alımları 2.425.581
Özel malzeme alımları 758.800
Malzeme giderleri 154.216
Müşavir firma ve kişilere ödeme 4.160.647
Haberleşme giderleri 812.323
Temsil giderleri 102.140
Tanıtma giderleri 34.899
Büro ve işyeri malzeme alımları 76.619
Taşıt bakım ve onarım giderleri 264.044
Kira ödemeleri 795.699
Dernek, birlik, kurum, kuruluş ve sandıklara yardım 153.019
Memurların öğle yemeğine yardım 114.422

Vay! Vay! Vay!
Haksızlık yapmayın nerde gemicik, nerde mobese, nerde yaptırma yaşatma ve koruma dernekleri, herşey bizim için :D

Gültekinege ustam; yazdıklarınız gerçekten buzdağının görünen yüzü...
Öyle isimler altında öyle vergiler ödüyoruz ki...

Ama üzülmeyin... Elmas gibi mücevherlerin hiç KDVsi yok mesela... Ne KDV, ne ÖTV, ne bilmem ne... Onlardan alın bolca... Vergi ödememiş olursunuz... :)

Yeni birşey çıkarıldı... "K" belgesi ! Ben elektrikçiyim. Doblom var. Kamyonet ya... "K" belgesi ve "SRC" belgesi almam gerekiyormuş... :)
Satıp 2. el bir Jip alacam... Ona gerekmiyor... :)

Hergün yeni bir takla ile, 3 kuruşumuza göz dikiyorlar...

En gıcık olduğum vergi de, elektrik faturalarına eklenen TRT payı. İrili ufaklı bütün TV kanalları para kazanıyor. Bizim gariban TRT hiç para kazanmıyor... Ne tuhaf... :)
Çok haklısın, bir dostum bu işi yapıyor. ne gümrük ne vergi. Güzel bir konuya değinmişsin...

Bunlar az bile,haramın,rüşvetin,adam kayırmanın diz boyu olduğu ülkelerde bunlar az bile.
Evimin önündeki asfalt 3 oldu kazılıp yapıldı,buna keza kaldırımlarda değiştirildi.(yapılan kaldırımın 1 tarafı 15cm ise diğer tarafı 40 cm oldu) arabadan inerken kapılar sürtüyor.
Yapılan iş değil resmen soygun, işte bunlara dur denilmezse dötümüzdeki donuda kaptıracağız.İşin özü toplumlar layık oldukları şekilde yaşarlar......................
Benim hırsızım iyi seninkisi kötü der isek kaybederiz..Hırsız kötüdür der isek kazanırız.
Kolay gele

Bunlar az bile,haramın,rüşvetin,adam kayırmanın diz boyu olduğu ülkelerde bunlar az bile.
Evimin önündeki asfalt 3 oldu kazılıp yapıldı,buna keza kaldırımlarda değiştirildi.(yapılan kaldırımın 1 tarafı 15cm ise diğer tarafı 40 cm oldu) arabadan inerken kapılar sürtüyor.
Yapılan iş değil resmen soygun, işte bunlara dur denilmezse dötümüzdeki donuda kaptıracağız.İşin özü toplumlar layık oldukları şekilde yaşarlar......................
Benim hırsızım iyi seninkisi kötü der isek kaybederiz..Hırsız kötüdür der isek kazanırız.
Kolay gele

Hırsızlığın iyisi/fenası, azı/çoğu, makulü/abartısı gibi şeyleri savunmak çok büyük cahilliktir. Kesinlikle haklısın, lakin ülkemin yarısınca bu kabul görüyor. Çok cahiliz çoook!

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri