uparlayan

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Konunun uzmanı olmadığım için saçmalıyor gibi gözükebilirim, anlayışınıza sığınıyorum. Eğer soruma yanıt verirseniz memnun olurum;

2 KW elektrik üretebilmek için nasıl bir jeneratör yapmalıyım, yani;
  1. rotorun çapı ne olmalı?
  2. mıknatısların adedi ne olmalı
  3. mıknatısların ölçüsü (en, boy, yükseklik vs...) ne olmalı?
  4. bakır telin (bobinin) sarım sayısı
  5. Bobin telinin kalınlığı ne olmalı?
Mıknatıs olarak neodymium mıknatıs kullanmayı planlıyorum, bundan daha iyisi var mıdır?

Saygılar

Uğur.

Merhaba Arkadaşlar,

Memlekette bilgi kaynağı sıkıntısı o kadar ayyuka çıktıki bunun bir kitabı olsa kesin şimdiden almıştım...

Konunun uzmanı olmadığım için saçmalıyor gibi gözükebilirim, anlayışınıza sığınıyorum. Eğer sorularıma yanıt verirseniz hakikaten memnun olurum;

1 KW elektrik üretebilmek için nasıl bir jeneratör yapmalıyım, yani;
  1. Rotorun çapı ne olmalı?
  2. Mıknatısların adedi ne olmalı
  3. Mıknatısların en, boy, yükseklik ve şekli ne olmalı?
  4. Mıknatıslar arasında ne kadarlık bir mesafe olmalı?
  5. Bakır telin (bobinin) sarım sayısı kaç tur olmalı, veya uzunluğu kaç metre olmalı?
  6. Bobin telinin kalınlığı ne olmalı?
Mıknatıs olarak neodymium mıknatıs kullanmayı planlıyorum, bundan daha iyisi var mıdır? Bunun dışında rotorun ağırlığını ve sürtünmesini sıfıra yakın değerlere indiren bir yöntem keşfettim. O nedenle rotoru döndürmek için düşük güçlü bir dc motor kullanacağım. (Kesin birileri çıkıp dalga geçecek...)

Tenezzül ettiğiniz ve ilgilendiğiniz için teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
100 liraya hazırı var onu al altarnatörü kullan ac altarnatörde mıknatıs kullanılmaz ayrıca yüke binince güç gerekir ozaman senin dc motorunu kim çevirecek hadi kolay gele

100 liraya hazırı var onu al altarnatörü kullan ac altarnatörde mıknatıs kullanılmaz ayrıca yüke binince güç gerekir ozaman senin dc motorunu kim çevirecek hadi kolay gele

Arkadaşım! Alternatörden bahseden yok! "Jeneratör" diyoruz jeneratör... Alternatörde mıknatıs olmazmış! Mıknatıs olmadan nereye elektrik üretiyorsun alooo!.. Akıl verceğine aşağıdaki sorulara cevap versene...

1. Rotorun çapı ne olmalı?
2. Mıknatısların adedi ne olmalı
3. Mıknatısların en, boy, yükseklik ve şekli ne olmalı?
4. Mıknatıslar arasında ne kadarlık bir mesafe olmalı?
5. Bakır telin (bobinin) sarım sayısı kaç tur olmalı, veya uzunluğu kaç metre olmalı?
6. Bobin telinin kalınlığı ne olmalı?

Şu forumda bu soruya yanıt verebilecek bilgisine güvenen bir Allah'ın kulu yok mu arkadaş ?!

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri