Bu haziranda mezunum ama?

tank

Üye
Merhaba Saygideger Abilerim,

1)Bu haziranda yildiz elektrikten mezun olucam kismetse rusca ve ingilizcem var fakat yurtdisi is ilanlarina bakiyorum hep 2 yil 5 yil 3 yil gibi tecrube istiyor isverenler,yani bu yeni mezun bir elektrik mezunu hemen yurtdisina gondermez anlamina geliyor herhalde dimi?Birde benim cevremde hic bu konularla ilgili bilgili kisi yok acaba ne kadara baslamak gerekir yeni mezun acisindan bakarsak?

2)Ben okul bitiminden hemen sonra askere gitmek istiyorum bilmiyorum ne kadar dogru ama,okul diplomalari temmuzda verdigi icin agustos celbine yetisemeyip en yakin 2011 aralik celbine kaliyorum ve 2.donem sadece 4 dersim ve bitirme projem var sizce ne yapmaliyim,acaba askere gidene kadar beni ise alirlar mi?

Goruslerinizi bekliyorum,inanin benim icin cok onemli cunku kafam cok karisik bu durumlarla ilgili!

Merhaba Saygideger Abilerim,

1)Bu haziranda yildiz elektrikten mezun olucam kismetse rusca ve ingilizcem var fakat yurtdisi is ilanlarina bakiyorum hep 2 yil 5 yil 3 yil gibi tecrube istiyor isverenler,yani bu yeni mezun bir elektrik mezunu hemen yurtdisina gondermez anlamina geliyor herhalde dimi?Birde benim cevremde hic bu konularla ilgili bilgili kisi yok acaba ne kadara baslamak gerekir yeni mezun acisindan bakarsak?

2)Ben okul bitiminden hemen sonra askere gitmek istiyorum bilmiyorum ne kadar dogru ama,okul diplomalari temmuzda verdigi icin agustos celbine yetisemeyip en yakin 2011 aralik celbine kaliyorum ve 2.donem sadece 4 dersim ve bitirme projem var sizce ne yapmaliyim,acaba askere gidene kadar beni ise alirlar mi?

Goruslerinizi bekliyorum,inanin benim icin cok onemli cunku kafam cok karisik bu durumlarla ilgili!

Kardeş haziranın başlarında finalleriniz bitse 20 sine kalmadan geçici mezuniet belgeni alırsın galiba 25-30 hazirana kadar da başvursan agustos celbıne yetişirsin.
Yurtdışı konusunda ise rusca ve ingilizcen iyi oldugu ıcın yenı mezun da olsan alırlar.Zaten yeni mezunada biraz daha düşük verirler.Baktın kurtarmayacak gibiyse gitmezsin.

Kardeş haziranın başlarında finalleriniz bitse 20 sine kalmadan geçici mezuniet belgeni alırsın galiba 25-30 hazirana kadar da başvursan agustos celbıne yetişirsin.
Yurtdışı konusunda ise rusca ve ingilizcen iyi oldugu ıcın yenı mezun da olsan alırlar.Zaten yeni mezunada biraz daha düşük verirler.Baktın kurtarmayacak gibiyse gitmezsin.
Sagol kardesim cevabin icin ama bizim okul gecici mezuniyet belgesi vermeyip diplomayi erken veriyormus.ondan askerlik isi sarkiyor benim.

Hakkında hayırlısı olsun

Hayır, 2 yıl filan tecrübe aramayan yerler de var. Sana tavsiyem yurtdışında (genellikle Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Arap ülkeleri) iş yapan elektrik proje ve taahhüt şirketlerini şimdiden araştırmaya başlaman, şimdiden onlarla irtibata geçmen olacaktır. Önünde 6-7 ay var, eminim uzun süre tecrübe istemeyen bir şirket bulabilirsin; ama yeni mezun olunca da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır, iyi bir iş sözleşmesi gibi.

Benim de yıllara varan bir tecrübem yok, yine de yurtışına iş buldum... biraz uğraşınca. Bu arada ben de YTÜ mezunuyum; ama oradaki; elektrik iç tesisatı, aydınlatma, topraklama (yıldırımdan korunma sistemleri), elektrik tesisleri gibi dersler profesyonel iş için pek de yeterli altyapı sağlamıyor. Bazı proje kitapları, yönetmelikler ve de çizilmiş bazı projeleri incelemen yararlı olur.

Ayrıca yurtdışında çalışınca ücretler daha dolgun, ve askerliği de epey tecil ettirebilirsin. Üç yıl filan sonra da paralı askerlikle, 21 günde, de askerllik mevzuunu atlatabilirsin. Sana kalmış tabi... Şimdiden başarılar dilerim.

Not: Kariyer siteleri aradığın tür işler bulmak için pek uygun değil!

Son düzenleme:
Hayır, 2 yıl filan tecrübe aramayan yerler de var. Sana tavsiyem yurtdışında (genellikle Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Arap ülkeleri) iş yapan elektrik proje ve taahhüt şirketlerini şimdiden araştırmaya başlaman, şimdiden onlarla irtibata geçmen olacaktır. Önünde 6-7 ay var, eminim uzun süre tecrübe istemeyen bir şirket bulabilirsin; ama yeni mezun olunca da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır, iyi bir iş sözleşmesi gibi.

Benim de yıllara varan bir tecrübem yok, yine de yurtışına iş buldum... biraz uğraşınca. Bu arada ben de YTÜ mezunuyum; ama oradaki; elektrik iç tesisatı, aydınlatma, topraklama (yıldırımdan korunma sistemleri), elektrik tesisleri gibi dersler profesyonel iş için pek de yeterli altyapı sağlamıyor. Bazı proje kitapları, yönetmelikler ve de çizilmiş bazı projeleri incelemen yararlı olur.

Ayrıca yurtdışında çalışınca ücretler daha dolgun, ve askerliği de epey tecil ettirebilirsin. Üç yıl filan sonra da paralı askerlikle, 21 günde, de askerllik mevzuunu atlatabilirsin. Sana kalmış tabi... Şimdiden başarılar dilerim.

Not: Kariyer siteleri aradığın tür işler bulmak için pek uygun değil!

cok tesekkurler automat !

verdigin cevap inan bu konudaki ufkumu biraz daha acti,
peki bu sozlesme konusunda nelere dikkat etmem gerekir galiba yurtdisi islerinde 2 ay geriden maasini yatiriyolarmis ve paranin bir kismi hep sirkette kaliyormus, Tr'ye geldigin zamanda vermeme ihtimalleri varmis,birde yurtdisi projelerinde calisan adamlar TR'ye geldiklerinde pek tercih edilmiyolarmis issiz kalma ihtimalleri varmis,bunlara ne dersin acaba?

Birde senin onerebilecegin herhangi bir firma varmi ortadogu icin veya rusya icin?

Senin gibi arkadaşları kaçırmayacak firmalar olduğuna inanıyorum dil bilmen büyük avantaj.Askerliği aradan çıkarmanı düşünmen en güzel manevra inan bana insanın psikolojisi bile bozuluyor.şimdiden hayırlı teskereler.

bende askerliği bir an önce aradan çıkarmanı tavsiye ederim.

cok tesekkurler automat !

verdigin cevap inan bu konudaki ufkumu biraz daha acti,
peki bu sozlesme konusunda nelere dikkat etmem gerekir galiba yurtdisi islerinde 2 ay geriden maasini yatiriyolarmis ve paranin bir kismi hep sirkette kaliyormus, Tr'ye geldigin zamanda vermeme ihtimalleri varmis,birde yurtdisi projelerinde calisan adamlar TR'ye geldiklerinde pek tercih edilmiyolarmis issiz kalma ihtimalleri varmis,bunlara ne dersin acaba?

Birde senin onerebilecegin herhangi bir firma varmi ortadogu icin veya rusya icin?

Şöyle o: Senin dolar ve euro hesap numaralarını alıyorlar; maaş dediğin gibi birkaç ay geriden yatıyor, ama bir kısmını sana elden verip, çoğunu Türkiye'deki banka hesabına yatırıyorlar. Kendine internet şifresi alırsın, yurtdışından bile maaş durumunu kontrol edersin.

İş anlaşmasında çalışma saatleri/günleri, kesin maaş ve artış bilgileri, sosyal hakların gibi genel bilgiler yer alır. Fakat bence hiçbir iş anlaşmasına imza atmadan önce, sözleşmeli işçilerle ilgili kanunu bi' oku.

YUrtdışında çalışıp pişman olmuş kişi duymaım, Rusya'ya filan bazı oldukça büyük şirketlerle giden bazı yeni mezunların daha önceden sosyal ortamı bilmeden gittikleri için, ortamı sebebiyle devam etmediklerini duymuştum. Ama ortam hakkında bilgi sahibi olursan; kalacak yer, yemek, vb. şeyler.. sorun olmaz. Yurtdışına maaşlar fazla, oraya gidip pişman olanı değil ama, burada kalıp evlet memuru olup da pişman olanı duydum.

Ve yurtdışı çalışanları işe almayan bir firma da duymadım hiç, firmayı ilgilendiren tecrübe ne de olsa. Ama o da bir yana, zaten iyi bir bigi birikmin ve birikmiş belirli bir miktar da paran olur döndüğün vakit. Biraz Türkiye'de çalışıp,.. ortamı görüp... kendi şirketini de kurabilirsin. Ne de olsa, hiçbir tecrübe ve belirli semayesi bile olmayan bazı yeni mezun mühendisler bile hemen kendi işlerini açmaya çalışıyor; o şekilde sen fazlasıyla bu tür bir şey yapabilirsin. Yurtışından gelip de kendi işlerini açıp başarılı olmuş kişileri de tanıdım.

SON BİR EK: Yurtdışında iş yapan firmaları mesela (Rusya, Libya, Türkmenistan, proje, taahhüt, mühenislik, vb.) anahtar kelimelerle internetten bile arasan bulursun, onlara durumunu anlatan bir e-posta atarsın, CV'in ekte yer alır. Olur da benim çalıştığım şirkette açık pozisyon oluşursa o zamana kadar, sana haber verebilirim.

Son düzenleme:
Verdigin bilgiler icin tekrar tesekkurler automat abi,

Birde ben enerji sektorumu yoksa insaat taahhut sektorunde mi ise baslamaliyim diye kendi kendime soruyorum , acaba hangisinde yolum daha acik olur diye soruyorum ve bi turlu karara varamiyorum,enerji isleri her zaman daha parali oldugunu ve santiyeye gore daha az stres altinda calisirsin ve daha az yorulursun diyorlar,santiyede pestilini cikarirlar sogukta karda kista her dakika santiyede olmani beklerler 2 haftada 1 gun izin verirler diyorlar ve enerji isini fevkalade bir sekilde ovuyorlar , senin piyasa deneyimin var 3 asagi 5 yukari sen bu konularla ilgili daha dogru bir yorum yapabilirsin diye dusunuyorum.
Sence ne yapmaliyim?
ANEL elektrik ve arma-elektropanc firmalari icin ne dusunursun bu firmalardan hangisi daha sorun yasatmaz ve daha cok sey insana katar ,maas konusunda daha verimli olan hangisidir?
Biliyorum seni cok yoruyorum abi ama inan cok yardimci oluyorsun yeni mezun olacak kardesine:)

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri