bu fatura neden bu kadar fazla

Sn. m-usta-fa' ya bizimle böyle bir belgeyi paylaştığı teşekkür ediyorum. Ancak bu belgede dikkatimi çeken bir şey varki. Harmonik ve Ara harmonik tabirlerini anlayamadım doğrusu ve işim gereği sanırım Endüksiyon ocakları şebekede dengesizlik genelde yapmazlar. Çünkü giriş devreleri en az 6 pulse olarak dizayn edilirler. şebekeden dengeli akım çekilmez ise bu tip cihazlar çok kısa bir süre içerisinde bozulurlar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
fatura örneğini otel müdürü vermiyor
faturada aktif enerji yazıyor son endeks ve ilk endeksleri diye
bu son endeksi sayaçtaki endekslerle göre baktığımda t1 değerine karşılık geliyor
burdanda t2,t3 değerlerinin okunmadığını anlıyorum (hatırladığım kadarıyla t=1600 ,t1=800,t2=500,t3=300 gibi) endüktif ilk ve son endeksleri var kapasitifin endeks değerleri yok
sanırım tedaştan okumaya gelen arkadaşın hatalı okuması her ay böyle işlenmiş otel müdürünü uyardım tedaşla görüşecekti daha geri dönmedi bana

Peki siz tüketimleri ya da kompanzasyonu takip etmek için değer almıyormuydunuz...yani alıyorsanız ordaki değerlerle bir karşılaştırın....eğer gerçekten t1'i okuyarak fatura çıkarıyorlar ise size geriye dönük fatura çıkarabilirler...otelinizin de tüketimi fazla ise baya bir fatura gelebilir size...

fatura örneğini otel müdürü vermiyor
faturada aktif enerji yazıyor son endeks ve ilk endeksleri diye
bu son endeksi sayaçtaki endekslerle göre baktığımda t1 değerine karşılık geliyor
burdanda t2,t3 değerlerinin okunmadığını anlıyorum (hatırladığım kadarıyla t=1600 ,t1=800,t2=500,t3=300 gibi) endüktif ilk ve son endeksleri var kapasitifin endeks değerleri yok
sanırım tedaştan okumaya gelen arkadaşın hatalı okuması her ay böyle işlenmiş otel müdürünü uyardım tedaşla görüşecekti daha geri dönmedi bana

Otel müdürü , gelen cezayı görüp , bunlar bana muhtaç mantığı ile, fazla para talep etmenizden çekindiği için , fatura örneğini vermiyor olabilir( eğer serbest çalışıyorsanız) eğer ücretli olarak otelde çalışıyorsanız, fatura örneğini vermiyorsa, bırakın sorunu kendisi çözsün.
Sn. m-usta-fa' ya bizimle böyle bir belgeyi paylaştığı teşekkür ediyorum. Ancak bu belgede dikkatimi çeken bir şey varki. Harmonik ve Ara harmonik tabirlerini anlayamadım doğrusu ve işim gereği sanırım Endüksiyon ocakları şebekede dengesizlik genelde yapmazlar. Çünkü giriş devreleri en az 6 pulse olarak dizayn edilirler. şebekeden dengeli akım çekilmez ise bu tip cihazlar çok kısa bir süre içerisinde bozulurlar.

Şimdi o belgeyi komple incelemem gerekiyor.Bu da beni sıkar.Sizin katılmadığınız kısmı kopyalarsanız , varsa fikrimi söylerim.Ama o konulardan da çok anlamam.Sunumu yapan kişiyle de irtibatım olmadığımdan soramam.

ben otelde çalışmıyorum elektrik öğretmeniyim ek iş olarak yapıyorum bu oteli normalde takip etmiyorum kendim gittim takip edeyim diye teklifte bulundum incelerken durum ortaya çıktı otelde farkında değildi tedaşla görüşecekler gerisi onların bileceği

Şimdi o belgeyi komple incelemem gerekiyor.Bu da beni sıkar.Sizin katılmadığınız kısmı kopyalarsanız , varsa fikrimi söylerim.Ama o konulardan da çok anlamam.Sunumu yapan kişiyle de irtibatım olmadığımdan soramam.

Öncelikle sizin paylaştığınız dosyayı dikkatlice incelemeden bizimle paylaştığınız fikrine kapıldığımı belirteyim. :mad:

Bu işler sıkıntıya gelmez Sn. m-usta-fa. Ama ben sizin gibi yapmayıp ilgili kısmı ekledim.

Ekli dosyalar

• bozulmanin_turu.JPG
    bozulmanin_turu.JPG
    58 KB · Görüntüleme: 17
buğün yine otele gittim benim şimdiye kadar baktığım fatura muhasebe kısmından gelmiş olan ödenmiş olan faturaydı tedaşın sayacı okurken onlara verdiği faturayı istedim çok enterasan fatura normal t1 t2 t3 endüktif değerleri var ama ödeme yapılmış faturada t1 ve endüktif değerleri var t2 t3 ve kapasitif kısmı yok işin ilginç yanı fatura toplam tutarı ikisindede aynı ilk defa böyle bir durumla karşılaştım

yahu kardeşim gidip otele danışmanlık hizmeti veriyim mi diyorsun! Sonra gelip burda millete soruyorsun:) Madem bilmiyorsun nasıl danışmanlık hizmeti vereceksin sen?.. Millet bulmuş işin kolayını ya..

buğün yine otele gittim benim şimdiye kadar baktığım fatura muhasebe kısmından gelmiş olan ödenmiş olan faturaydı tedaşın sayacı okurken onlara verdiği faturayı istedim çok enterasan fatura normal t1 t2 t3 endüktif değerleri var ama ödeme yapılmış faturada t1 ve endüktif değerleri var t2 t3 ve kapasitif kısmı yok işin ilginç yanı fatura toplam tutarı ikisindede aynı ilk defa böyle bir durumla karşılaştım

Benim başıma benzer bir şey geldi.t3 tarifesini sıfır okumuşlardı.Böylece aktifim daha düşük olduğundan kapasitiften ceza taahhuk etmişti.bir dilekçeyle elektrik kurumuna başvurdum ve sayacı yeniden okuyup , yeniden fatura kestiler.İşin içine t3 te girdiğinden , yeni fatura eskisinen daha fazlaydı :) ama olsun, o fazlalığı zaten bir dahaki ay alacaklardı.Daha da ilginci, 3-4 gün ara ile kesilen bu iki faturada birim fiyatlar da farklıydı.2. fatura zamlıydı.
Bir ara bir yerlerde okumuştum."Zam gelmeden önce sayaçlardaki endeksleri daha az yazıyorlar,yazmadıkları kısımı da bir dahaki ay zamlı tarifeden alıyorlar" bu tırnak içindeki kısım birisinin iddiasıydı ve farkına vardığında şikayetçi olmuştu.Acaba bizde de mi böyle yapmaya çalıştılar diye düşündüm.Ama gerçekten yanlışlık mıydı , yoksa kasıt mıydı,bilmemiz mümkün değil tabii ki.

yahu kardeşim gidip otele danışmanlık hizmeti veriyim mi diyorsun! Sonra gelip burda millete soruyorsun:) Madem bilmiyorsun nasıl danışmanlık hizmeti vereceksin sen?.. Millet bulmuş işin kolayını ya..

Sizce forum ne işe yarıyor?

Öncelikle sizin paylaştığınız dosyayı dikkatlice incelemeden bizimle paylaştığınız fikrine kapıldığımı belirteyim. :mad:

Bu işler sıkıntıya gelmez Sn. m-usta-fa. Ama ben sizin gibi yapmayıp ilgili kısmı ekledim.
sanırım siemensin mühendisleri de sizinle aynı fikirde değiller :)
Siemens A.Ş. - Enerji Kalitesi ve Harmonikler

sayın tossun.Bir sıkıntınız varsa, yardım isterseniz, ben sizin için o dosya gibi 3-4 tanesini okumaktan sıkılmam.Ama sırf siz benim alakamın olmadığı ,emo nun sitesinden indirdiğim belgede yanlışlık olduğunu belirteceksiniz diye , belki de bu mühendisten daha bilgili olduğunuzu ilan edeceksiniz diye, benim belgeleri dikkatli incelemeden yayınlamamdan dert yanacaksınız diye, elbette belgeyi tekrar okumaktan sıkılırım.Dediğim gibi , herhangi bir konuda sıkıntınız varsa bir yardımım dokunacaksa, o zaman 2 kere okuyayım.
Ben indüksiyon ocaklarından da ark ocaklarından da anlamam.Hiç görmedim.Kullanmıyorum.O yüzden 1-2 sene önce okuduğum bu dosyada , o konularla ilgil şeyler hiç aklımda değil.Ben harmoniklerle alakalı kompanzasyon sıkıntısı çektim ve konunun o kısmı biraz aklımda kaldı.Bu belgeyi zaten sanırım 1 yıl önce falan forumda paylaşmıştım.O zamandan beri bakmadım.
Özet olarak , siemensin web sitesindeki bu belgede de indüksiyon ocakları ve ark ocaklarının dengesizlik yaratabileceği söyleniliyor.Tekrarlıyorum , benim ilgilendiğim bir alan değil , araştırma da yapmadım, siemens ve emo nun yalancısıyım :)

bu arada peşpeşe mesaj için kusura bakmayın :) düzeltmeyi beceremedim sanırım

Moderatör tarafında düzenlendi:
sanırım siemensin mühendisleri de sizinle aynı fikirde değiller :)
Siemens A.Ş. - Enerji Kalitesi ve Harmonikler

sayın tossun.Bir sıkıntınız varsa, yardım isterseniz, ben sizin için o dosya gibi 3-4 tanesini okumaktan sıkılmam.Ama sırf siz benim alakamın olmadığı ,emo nun sitesinden indirdiğim belgede yanlışlık olduğunu belirteceksiniz diye , belki de bu mühendisten daha bilgili olduğunuzu ilan edeceksiniz diye, benim belgeleri dikkatli incelemeden yayınlamamdan dert yanacaksınız diye, elbette belgeyi tekrar okumaktan sıkılırım.Dediğim gibi , herhangi bir konuda sıkıntınız varsa bir yardımım dokunacaksa, o zaman 2 kere okuyayım.
Ben indüksiyon ocaklarından da ark ocaklarından da anlamam.Hiç görmedim.Kullanmıyorum.O yüzden 1-2 sene önce okuduğum bu dosyada , o konularla ilgil şeyler hiç aklımda değil.Ben harmoniklerle alakalı kompanzasyon sıkıntısı çektim ve konunun o kısmı biraz aklımda kaldı.Bu belgeyi zaten sanırım 1 yıl önce falan forumda paylaşmıştım.O zamandan beri bakmadım.
Özet olarak , siemensin web sitesindeki bu belgede de indüksiyon ocakları ve ark ocaklarının dengesizlik yaratabileceği söyleniliyor.Tekrarlıyorum , benim ilgilendiğim bir alan değil , araştırma da yapmadım, siemens ve emo nun yalancısıyım :)

bu arada peşpeşe mesaj için kusura bakmayın :) düzeltmeyi beceremedim sanırım

Peş peşe mesajlarınızı düzelttik. Şimdilik sorun değil. Benim herhangi bir sıkıntım yok (en azından size karşı)

Siemensin herhangi bir makale yayınlamış olması doğru olacağı manasına gelmez tabiki. Sizinde bildiğiniz üzere gerilim dengesizliklerinin oluşması için fazlardan farklı akımlar çekmesi gerekir.

Ancak bir endüksiyon ocağının şebekeden dengesiz akım çekmesi demek üzerinde bir tristörün(doğrultucu devresinde tabiki) arızalı yada koruma sigortalarından en az birinin atık olduğu anlamına gelir. Bu durumda zaten cihaz tam gücüne ulaşamıyacağından herhangi bir dengesizlik olduğunda uyarı vererek durur.

Harmonik ve kompanzasyondan ötürü çektiğiniz sıkıntılar için üzüldüm. Sanıyorum sorunlarınız çözülmüştür.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri