Bu direncin değeri kaç ohm dur?

@serkan_48 yani @by lent'in yaşı 40 mı demek istediniz? Her ne ise, neticede @confickerbelasi'nın da dediği gibi bir adet kond. olması gerek ve tahminimce 220 soketinin altında bir yerde gibi ayrıca sizin de belirttiğiniz gibi @fatihz devreyi biraz daha sökerse kendisine daha sağlıklı yanıtlar verebiliriz. Benim kanaatimce kondansatörü (ki eğer varsa) görüp üzerindeki değerden vereceği akımı bulup ona uygun direnç hesabı yaparsak @by lent'in dediği gibi sigorta direnci değerini buluruz. Aksi taktirde ya direnç tekrar atar yada atmaz ve farklı hasarlar verir.
Bu arada konusu gelmişken, bu sigorta dirençlerinin standart dirençlerden hiç farkı yok mu merak ediyorum çünki ben yerine muadili direnç taktığımda hemen atmıyor ve bazan devreyi yakıyor :(

philips bunu çin işi led lambalar gibi yapmış bir sigorta direnç koymuş...

Yaşıtız demek ama bu mesaj eksikliği veya üye yeniliği nedeniyle bilgi eksikliği olarak görülmemeli, amacım sadece yardımcı olmak ama başka üyeler en iyiyi bildiğini iddia ederek diğerlerinin önünü keserse forum amacını yitirir diye düşünmekteyim. Bir fotoğraf çekip koymuş zaten, alete daha fazla hasar vermeden bir foto daha koyması bence ilerideki zahmetlerinden daha az zahmetli olacaktır.
Kimsenin önünü kesmek amacım değil sizin mesajınızı okudum ve soru mesaj sahibi olarak algıladım. Böyle anlaşaıldığım için üzgünüm benim de amacım hepinizle aynı, arkadaşımızın başka eleman/ların arızası üzerine yoğunlaşması gerek, direncin değeri yok düşük olup sigorta gibi atması ve devreyi koruması yeter.

Sıkıntı var burada nice teknik konuların tartışıldığı forumumuzda son noktayı koyamamak üzücü.68-608-6.8-8.2 bilgi bu mu altı üstü 5 renkli direnç :)

cihazın garantisi yok zaten nerdeyse 5 yıllık cihaz, kendim tamir edeyim dedim 39 ohm luk direnç bağladım yine olmadı elektriği takınca kıvılcımlar filan çıktı, pilleride ölüydü pilleride değiştirmiştim, bende direk usb kablo bağladım öyle kullanıyorum, ama cihaz iki adet pille çalıştığından, usb de 5v verdiğinden, 5v dan 3.3 v a çevirici bağladım sadece...

arıza çözme konusunda pek bilgili değilim, anakarta zarar vermedim, yinede sizce arızanın nerde olduğu anlaşılabilirmi?

kondansatör yok mu? 680nF 400v filan...

resimdeki iki büyük kondansatör 385v 2,2 mf

pXGJka.jpg

kondansatöerler seri mi? +,+ kutupları birbirine bağlı? diodları ölçtün mü? onlarda kısa devre olmalı sigorta ondan attı...

Ya diyotlarda kisa devre var yada teafoyu suren.mosfette sorun var kademe.kademe kontrol edilmeli.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri