Bu dereden elektrik üretebilir miyim ??

değerli abilerim bolu tekkedere köyünde 2 yıldır görev yapıyorum (cami imamı) kanal içinde akan dere tam evin arkasından geçiyor büyük olanda az uzakta bu dereleri değerlendirebilir miyim ? su seviyesi yazın 3 4 ay azalıyor ama işte ekim başından haziran ortalarına kadar bu şekilde kar yağdıgında biraz daha çoğalıyor.
biraz araştırdım ama hep kot farkı sorunu çıkıyo bu kadar su boşa akıp giderken içim yanmıyor değil.
bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
nasıl bi sistemle değerlendirebilirim ?
amacım ısıtmada kullanmak yani üretebilecek en fazla enerjı nedir ?

yardımlarınızı bekliyorum şimdiden hepinize çok teşekkür ederim

G1AnQ6.jpg

ynad8y.jpg

66VRR7.jpg

Wrv222.jpg

3RZ882.jpg

R6Zyy6.jpg

pY344m.jpg

kYzrrA.jpg

NbBVV5.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Önüne bir set yapıp uygun bir dar boğazda kot farkı oluşturabilirseniz elektrik üretilebilir ancak ne kadar sorusuna cevap veremem.

Diğer deneyimli arkadaşlarında yorumlarını bekleyelim.

kolay gelsin

bu dereden elektrik üretılırde önce orada oturan ahalının fikrını al malum çevrecıler böyle tesislere karşilar benım çocukluğumda yaşim 60 komşu köyümüzde bu derenın yarısı kadar su vardı 80 hanelı köyun elektrığını uretıyorlardı bız gaz lambası yakıyorduk akşam oldumu komşu köy her tarafı işil işil imrenmışımdır bu derede oyle bır tesıs koyarsan inançlı insansın allah için sevap kazanılan iş yapıyorsun ama bence buraya öncülük yapıp elektrık uretılen tesıs kurarsan köy halkı yıllarca mınnettar olur

güzel bir doğal mıknatıslı dc motor la 3-4 kw güç elde edebilirsin

mesela özür araba motorları, kaynak makinası motorları genelde statoru doğal mıknatıs olan motorlardır bunların dönen kısmını döndürmek suretiyle bir dc gerilim elde edebilirsin, diğerei uyartımlı o biraz karaışık ve akü falan gerebilecek sizin yapmzanız gereken hurdacılardan falan ikinci doğpal mıktatıslı bir dc motor veya generatör bulmanızdır. Not motorun rotorunu suya dönertirseniz motor sargılarından gerilim elde etmiş olursunuz hemde ırtmağın gücünü ölmüş olursunuz ama büyük makina büyük güç demektir unutmayın saygılar

hiç bir modifiye yapmadan döndürdüğümde üretir mi ? peki ne kdar üreteceği neye bağlı

bizde var rotora aparat bağlananız gerekiyor suyun mile çıplak vurması bir şeyi değiştirmez rotora (mile) suyun çarpması için bir aparat gerekli ama mil döndüğü sürece dinamo gerelim üretir biz 700dd 850w elektrik ürettik. Ama rüzgar gülü için çalışıyoruz

hiç bir modifiye yapmadan döndürdüğümde üretir mi ? peki ne kdar üreteceği neye bağlı

modıfıye demıyelımde koyacağın elektrık uretecı bu işin amatorusun tahmınım böyle düşünürsek piyasadan jeneratör olarak arıyacaksın örnek AC220 volt 10 Amper elektrik üreten jeneratör dinamosu bu dinamonun devrı çok önemlı 2600 devır varsayalım bu devır sabit olmalı yanı kaçtane lamba bağlarsan lamba adetı değişken dinamo devrı sabıt olmalı burasının altını çızelım çok önemlı eğer dinamode devir değişirse lamba dayandıramazsın veya bağladığın cihazlar yanar sebebıde devir yukselırse orantılı olarak voltaj da yukselır ole 3-5 volt olsa sorun çıkmaz 220 yerıne 400 volt a çıkabılır devıre gore devırı sabıt tutmak için mekanik frenleme sistemı veya elektronik olarak sabıt miknatısın gucunu elektromanyetik olarak ayarlaman lazım bır başka yöntem kullanılan yerler var dinamo miline ılave elektromiknatıslandığında dınamonun devrını etkılıyen bır sistem bunda sürtünme yok devır yukselınce elektromıknatıs enerjılendırılıyor sabıt mıknatıslarla ters emk oluşunca dinamo sabıt hızda kalıyor kısaca anlattım umarım ufkunuzu açacak ipuçları bulursunuz bu yazımda kolay gelsın

fakat benim sistemimde pc upsninin bataryasını şarj edeceksiniz o nedenle devir sabitliğinin bir önemi yok sonuçta batarya şarj edilecek ve ups nini konvertör devre ile dc ac ve istenilen kesintisiz değer leketronik olarak gelmiş olacak fakat ben çok büyük güçler peşindeyim dersen bir şey diyemem

sayın kitihocam fotodaki dere ole oyuncak guç verecek cinsten değıl yanlış anlamayın sizin sistem basıt vede oldukça ekonomik ama en fazla AC220 voltta 2-3 amper 10-15 Amper almaya kalkışırsanız ekonomıklıkten çıkar ups akü vs vs buyuk sermaye gerektırır ayrıca pc upc lerı kalıtelılerı harıç sinüsoıdal değıldır kare dalganın kırpılmış halını çıkışa verır

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri