Bu da benim AMPLİFİKATÖR

Değerli Forum arkadaşlarım Onursal Hocamın benim için yapmış olduğu proje burada paylaşılmamış. 12.11.2015 yılında tamamlanan Technics anfi kutusuna tasarlanan Onursal Hocamın muhteşem projesini paylaşıyorum. Kesinlikle Ses ,görünüm Muhteşem ötesi. Ayrıca DIN PPM ler ile hassas seviye ölçümü yapılabiliyor. Cihazın son durumu , Proje aşamasındaki çalışma resimleri ve Teknik Özellikleri.

Tüm fonksiyonlar aktiftir .
LOUDNESS fonksiyonu. (DSL) Dynamik Super Loudness. Özel tasarımdır. 6db eşitleme yapılmıştır. 24 db ye kadar genişletilebilir olsa da bu gibi amplilerde gerekli görülmez.
HIGH filter. 7KHz üstü zayıflatılır.
MM-MC Phono (orijinal kendi devresi)
Bass ve tiz kontrol. Özel tasarımım. Gürültü faktörü -85db Çıkış seviyesi +24 dbU
Giriş ve rec selektörleri. (Orijinal hali ile)
Diğer kontroller PPM için tahsis edilmiş olup.
PPM sapma hızı. 2 değer. FAST ve DIN
PPM ölçüm Giriş (line seviyesi) veya Ampli güç ölçümü.
PPM Mode. DOT (Nokta) veya BAR (sıralı)

NEUTRIK test sonuçları.
Ön ayarlarda 2db lik genel hatalar görülse de bunlar zaten normal olup neutrik ile düzeltildi.
Gürültü seviyesi max volume seviyesinde -62 olarak ölçüldü. Trafonun yarattığı HUM olmasa genel değer -65 olmalıydı. Bu da 40db genel ampli kazanç faktörü için 102 db dinamik alana takabbül etmektedir.
Max seviyedeki (30W çıkış ve ton kontroller defeat) ölçülen distorsiyonlar şöyledir.
THD+N olarak
30Hz %0.5
250Hz %0.2
500Hz %0.1
1KHz %0.1
5KHz %0.1
10KHz %0.2
20KHz %0.3
1W çıkış gücü için ölçülen değerler STK 465 in genel kataloğunda verilen değerlere hemen hemen eşdeğerdir. %0.08
+3db overload için ölçülen distorsiyon %10 dur. Temel standartlara uygundur.
Frekans karakteristiği ise 10Hz ila 30KHz arasında sadece +/-2db lik sapma ile ölçülmüştür.

oRDoO6.jpg

oRDJvh.jpg

oRDnTM.jpg

oRDRdy.jpg

oRDEUp.jpg

oRD5jH.jpg

oRDIUA.jpg

oRDSFo.jpg

oRDxVU.jpg

oRDjsb.jpg

oRDHvf.jpg

oRDL9G.jpg

oRDTd1.jpg

oRDaYI.jpg

Resimdeki cihazla hemen hemen aynı gürültü seviyesinde
oRDOSS.jpg

oRGoMb.jpg

oRGkpS.jpg

oRGPuG.jpg

Son düzenleme:
@sasen1 i gudurtsam da, O'na da böyle bir ampli yapsak :D
Böylece @ozgurece35 de takip ederse amplimin sırlarını öğrenmiş olur.
Üstelik arkadaşım kıym'ETli @serkan_48 yıllardır gudurduğu halde bir türlü başlayamadığı ampliye başlayabilir :D
UYARI.!
BÖYLE BİR AMPLİNİN YAPIM MALİYETLERİ BİR KİŞİYİ GUDURTABİLİR.
BU SEBEPLE SORUMLULUK KABUL EDİLMEZ
:D
Ancak erkek olan... :D PARDON bütçesine güvenen bir arkadaşımız böyle bir ampli yapmak isterse destek olurum.

@Mr_YAMYAM Hocam -40 db DIN PPM siz anfinin dadı tam olmaz .LM 3915 bulunamadığına göre anfi işi zor. Ha belki sadece görsel için -20 db Vu meter kullanılabilir .
Er8SRI.gif

Er8yl1.gif

@sasen1 i gudurtsam da, O'na da böyle bir ampli yapsak :D
Böylece @ozgurece35 de takip ederse amplimin sırlarını öğrenmiş olur.
Üstelik arkadaşım kıym'ETli @serkan_48 yıllardır gudurduğu halde bir türlü başlayamadığı ampliye başlayabilir :D
UYARI.!
BÖYLE BİR AMPLİNİN YAPIM MALİYETLERİ BİR KİŞİYİ GUDURTABİLİR.
BU SEBEPLE SORUMLULUK KABUL EDİLMEZ
:D
Ancak erkek olan... :D PARDON bütçesine güvenen bir arkadaşımız böyle bir ampli yapmak isterse destek olurum.

Abicim ,

Evet kac kez başlamaya karar alsam da bir türlü başına oturamadim. Olmadı bir konu başlatalım. Gerekli ihtiyaçları kalem kalem listeleyip uzun bir soluklu proje yapalım.

Sanıyorum siz konuyu takip etmiyorsunuz. Paylaştığınız linkteki 3915 çöp. FULL Osilasyonlu çakmanın sahtesi Entegre @Mr_YAMYAM hocanın Aşağıdaki videosunu izleyin.

hepsi aynı diye kabul ederdik ve vumetre kullanan mı kalmış?

@Mr_YAMYAM Hocam -40 db DIN PPM siz anfinin dadı tam olmaz .LM 3915 bulunamadığına göre anfi işi zor. Ha belki sadece görsel için -20 db Vu meter kullanılabilir .
Ekli dosyayı görüntüle 85289
Ekli dosyayı görüntüle 85290
Ne yazık ki DIN PPM artık mümkün değil.
Hala arada bir bakıyorum orijinal LM3915 bulabilirmiyim diye.
Abicim ,

Evet kac kez başlamaya karar alsam da bir türlü başına oturamadim. Olmadı bir konu başlatalım. Gerekli ihtiyaçları kalem kalem listeleyip uzun bir soluklu proje yapalım.
Projenin başlangıcı için önce uygun bir kutu gereklidir.
Benim projemdeki kutu RM120-45.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/RM-120.html
İkinci önemli unsur trafodur.
https://www.tormaktrafo.com/index.php?Content=TrafoOlculeri
İstenen gerilimler STK465 için...
2X26V AC her bir sargı akımı 5A 260W
2X15V AC Her bir sargı akımı 1A 30W
12V 1A AC 12W
İstenen güç 302W
300W ve 130mm çapında, 56mm yüksekliğinde mevcuttur. İstenen voltajlar dahilinde fiyat bilgisi alınabilir.
Bu iki ana unsur temin edilebiliyorsa...
100K A LOG pot. Mümkünse 4 er uçlu.
https://www.amazon.com/Quickbuying-Potentiometer-Control-Stereo-Loudness/dp/B07HQCSN4X
Ton kontroller için 2 adet 100K tek step lin POT.
https://www.ebay.ca/itm/32473206702...oOl7h%2BRQDNMpOPkxHv|ampid:PL_CLK|clp:2047675
Ayrıca bir adet de 200K mono balanca potu.
hepsi aynı diye kabul ederdik ve vumetre kullanan mı kalmış?
@ozgurece35 iyice bi kötekle.. VU metre dedi :D
@sasen1 bile duysa köteklerdi :D

o tip kaliteli amfi ve hoparlör için bütçem yok Mikado MD3012 ve Maxiplus5 günlerdir kapanmadan çalıyor sorunu yok bu zamanda bişeyler yapmak imkansız dolar,euro uçukken...

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,911
Son üye
byademir

Yeni konular

Geri