Bu da benim AMPLİFİKATÖR

Resim ekleyecektim burdan gelsin.

img_1240-jpg.42922

@serkan_48
Benim amacım bir ampli yapmak değildi aslında.
Son çalışmam olan bu ampli, birkaç yılda birikmiş olan bilgilerimin bir denemesi idi.
Bu bilgileri senin de bildiğin üzere forumlarda paylaşıp, arkadaşlarımı da bilgilendirmeye çalışmaktayım.
Evet, son çalışmam oldukça tatminkar ve oldukça tatlı bir sese sahip cihaz oldu. Daha iyisini de yapamazmıydım. Mutlaka yapabilirdim.
İçinde bulunduğum durumdan dolayı şu aralar artık uğraşılarıma ara vermiş durumdayım. Ama tekrar bir proje için adımlarımı attım bile.
Bu proje daha üst seviye bir ürün olacak olup, Pre-Ampli ve Power Ampli ikilisinden oluşacaktır.
Böyle bir işin ilk kriteri ise, pre-ampli için -84dbU gürültü seviyesine ulaşabilmemdir.
Yarı iletkenlerle bu kritere ne denli ulaşabilirim, bilmiyorum. Ama araştırma yapacağım.

Bir diğer husus ise eleştrilerin illa olumlu olması da önemli değildir.
Siz arkadaşlarımdan OLUMSUZ eleştiriler de beklerim.
Tabii ki bu olumsuz eleştirilerin benim için yapıcı olması gerekmektedir. Düğmeleri beğenmedim, ya da amplinin volüme potu çok büyük gibi eleştiriler elbette teknik ile ilgili sayılmaz. :D

Aslında öyle bir ortam olsun isterdim ki ;

Yakın mekanlarda yaşıyor olsaydık bu anfiyi test edebilme imkanı isterdim. Belli kriterlerde ses sinyali verip giriş çıkış sinyallerini izlemek ölçümlemek bazı detayları da bu vesile ile öğrenmek isterdim.

Aslında öyle bir ortam olsun isterdim ki ;

Yakın mekanlarda yaşıyor olsaydık bu anfiyi test edebilme imkanı isterdim. Belli kriterlerde ses sinyali verip giriş çıkış sinyallerini izlemek ölçümlemek bazı detayları da bu vesile ile öğrenmek isterdim.
Çok zevkli olurdu.
Tekniği bizzat ölçerek ve dinleterek sana anlatmaya çalışırdım.
Gerekirse Alanyada yapmış olduğum gibi seni döverdim :D
Hatta sana da böyle bir cihaz yaparak keyfetmeni sağlamaya çalışırdım.
Ben Antalyaya gelsem bu dileklerin gerçekleşebilir, ama bütçem elverir mi bilemiyorum.

Öncelikle çok güzel olmuş işçilik on numara. Dış kasasını nasıl kime ve ne kadara yaptırdınız? Böyle manuel ton kontrol filan yapmak yerine arduino gibi programlanabilir cihazları kullanmadınız? Örnekleri mevcut 16x2 ekrana tek tuşla bas tiz volume ayarı yapılabilmekte. Öyle yapmak daha kullanışlı olmaz mıydı?

Öncelikle çok güzel olmuş işçilik on numara. Dış kasasını nasıl kime ve ne kadara yaptırdınız? Böyle manuel ton kontrol filan yapmak yerine arduino gibi programlanabilir cihazları kullanmadınız? Örnekleri mevcut 16x2 ekrana tek tuşla bas tiz volume ayarı yapılabilmekte. Öyle yapmak daha kullanışlı olmaz mıydı?
Bilimsel olarak yanıt vereyim.
Dış kasasını aldığım yerde yaptırdım. İki adet kutu ön ve arka paneller işçiliği için 400TL verdim. Firma Altınkaya.

Digital teknolojide gerçek anlamda ton kontrol sağlanamaz. Digital teknoloji sadece, ton kontrolün yapılabilmesi için ilgili devreye gerekli parametreleri uygularlar. Uygulanan bu parametreler istenirse göstergede belli şekillerde okunabilmektedir. Ancak okunan bu değerin doğruluğu da tartışılabilir. Ancak devre bilimsel bir disiplinle yapılabilirse doğru değerleri göstergede okuyabiliriz.
Bu şekilde yapıldığında da digital bir devre ucuz olmayacaktır.

Bununla birlikte VCA sistem kullanılması da gereklidir ki, bir sürü olumsuz etkenlerle mücadele etmek gerekmektedir.

Bir diğer husus ise analog sinyallerin işlenilmesi hususudur.
20db kazanç faktörünü gerilime çevirdiğimizde oldukça yüksek değerler görürüz. Bu değerleri gerçek anlamda digital sistemler ile elde edemeyiz. Elde edebilmek için çok pahalı ve komplike digital tasarımlar gereklidir.
Piyasadaki digital sistemler incelenirse genellikle ton kontrol aralığı +/-10db civarındadır.
Kalite unsurundan asla vazgeçilemeyeceği için yüksek gerilimle çalışan ve oldukça yüksek PSRR özellikli opamplar kullanılması yönünde tasarım yapılmıştır. Aksi takdirde istenilen low-noise özelliğini elde edemezdik.
Testlerde LM4562 ile -84db noise değeri, beslemesi +/-18V
LM5532 ile -79db noise değeri ve +/-15V besleme değeri ile testler yapılmıştır.

Tamam sorumun cevabını aldım sağolun. Peki smps mi yoksa transformatör tipi güç kaynağı mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri