Bu akü kaç voltluk anlayabilir miyiz ? Işıldak aküsü.

2 volt 2 amperlik iki adet pili seri bağlayıp 4 amper değil, misal 10 amper bile alınabilir.

Çünkü Pil akim vermez. Pilden alici akim çeker.

Peki Nasıl?
İş alıcının direnci meselesine dayanıyor.

1 ohm luk bir alıcıya 2 volt 2 amperlik pili bağlarsanız, bu pilden kapasitesinin sınırında 2 amper alırsınız.

Aynı alıcıya 2 volt 2 amperlik iki pili seri bağlar ve alıcıya uygularsanız ohm kanununa göre pil grubundan 4 volt bölü 1 ohm dan 4 amper akim cekersiniz.

Bu durumda pilden kapasitesinin iki kati akim geçeceğinden kimyasal yapısı şehadet getirmeye başlar.

Bu iki pili seri bağlayıp araya sadece bir tel atarsanız beklediğinizden çok daha fazla akim alırsınız. Çünkü pil artık kısa devre olmuştur.

Paralel bağlarsak gerilim sabit kalacağından ayni gerilim ayni alici ile ayni akim geçer. Fark ise tek pil ile kullanım sureniz, iki pil ile 2 kat artar.

Sorun kaç amper alındığı değil, pile ZARAR verilmeden ve ayni pille uzun vadeli kullanımla kaç amper alınabildiğidir.

Sonuc,; 2 volt 2 amper iki pil seri bağlanırsa 2 amper alınır.

2 amper üzeri her akım değeri pil için acı sonuçlar doğurur. Pil normal omrunden çok çok daha kısa surede çöp olacaktır.

yine yanlış bilgiler :) bu konuyu kapatıyorum. artık cevap yazmam :)

Israrla yanlis bilginizi duzeltmemeye israr ediyorsunuz, degil mastir pilot hatta astronot olursunuz bu mantikla artik kendinize o kadar torpil gecersiniz ;):D. Bilginizi gectim goz var nizam var onceki mesajinda olculer var 47 mmx47 mm kare olmuyor mu konu sahibinin ilk mesajdaki resimdeki akuye de mi kare diyorsunuz? Neye dayanarak israr etmektesiniz 4v 4A diye? Sizi gulerek takipteyim :p tamam guldurmede profesyonelligi veriyorum.

sizin yanlış bildiğiniz şeyleri düzeltmek zorunda değilim :) sayın yöneticim :) bana gülmek serbest hiç sıkıntı yoktur....
59510

Cahil misiniz nedir insan once kendini tartar bu kadar kibirlenmez, buyuklerimiz dogru demis; 1 delille 40 alimi ikna ettim, 40 delille 1 cahilil edemedim. Oldu olacak bir video bekleriz sizden paralel ve seri aku baglantisi ve olcumu, sonucta ozur ve prof payesi sozumdur. Baska uyeden de faturasini paylasmasini istedim ama kulaginin ustune yatti. Saglicakla kalin hayirli geceler.

Biz dogru bilgiyi payastik. Gerisi alabilene. Hemde bir kerede degil birden fazla bu bilgiyi verdik. Arkadasimiz kendi bildigini dogru sayiyor.

Malesef bize guvenmese de biraz arastirsa dogru sonuca ulaşacak.

Ekli dokumanin ilgili 7. sayfasinda paralel ve seri baglantiya ornek verilmis.

Örnekte 6 volt 225 amperlik iki akunun paralel ve seri baglantisi sonucu toplam akim ve gerilim bilgilerini yazmislar.

Anlasilan bu aku firmasida bizim gibi yanlis bilgiyi dokuman haline getirmis ve musterileri yanlis bilgilendiriyor. Bu firmayida uyarmak lazim.

Screenshot_20191208-122550.jpg

Ekli dosyalar

• Trojan_UsersGuide_Türkçe.pdf
    583.1 KB · Görüntüleme: 1
Serkan dostum o mastir yuce kisi dogrsunu soyler :cool::D bize video yapacak kanitlayacak biraz sabret zaman meselesi.

guzelyalili size katılıyorum ama gülmekten. Burada değil serbest konularda eğlenin. Bilmeyenlerde inanıp vakit kaybetmesin. Yaklaşımınızda eğlence sezdim bizim insanımız yalana daha çabuk inanır. Yeteri kadar var bir tane daha eksik olsun. Devirdaimciler yeter.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri