Brushless motor sürücü devresi yapımı

100 mhz RF bandıdır. FM bandına çıkmışsınız. Bence anahtarlama frekansını 100 khz mertebelerinde tutmanızda fayda görüyorum.

Hatta bu mosfetler bu frekansta anahtarlama yapıyormu sanmıyorum. GATE kapasitansı şarj bile olmuyordur.

Araştırma yaptım tabi ki ama bunu görememişim teşekkür ederim ölçtüğümdede mosfetler saçmalıyordu zaten bi deneyeyim sağolun

genelde 4 - 16 kHz sanırım..

hocam birde benim kafam karıştı, neden mosfetler p ve n channel kullanılmış, hepsi aynı olması gerekmez mi..

https://www.digikey.com/en/articles/techzone/2016/dec/how-to-power-and-control-brushless-dc-motors

Frekansın mhz mertebelerinde değilde khz olması gerekli doğru ama tam frekansı bilmiyorum.

Şema güzel ilk gördüğümde kaynak olmadığı için arkadaşımızın verdiği şema üzerinden ilerledim. Doğruluğu hakkında bilgim yok. Bu şema daha mantıklı

neyi daha iyi anlayacağız

neyi daha iyi anlayacağız

Tc4469 un iki giriş için bir çıkış veriyor vr iki giriş piminden bir tanesi değilli olduğu için normal olan pine 12v gönderildiğinde 1 oluyor diğerine gönderildiğinde ise 0 a düşüyor AND kapılı olduğu için çıkışı 0 yapıyor IRF5305 gate i sıfıra düştüğünde açılıyor

Kardeş motor sürücü devreleri genelde 20 yada 16 kHz ile sürülür. Ayrıca bu tarz projelerde osiloskop şart. Birde komponentlerin datasheetlerinden kontrol ede ede devreyi gözden geçir. Kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri