Braun Tıraş Makinesi Sorunu

fgencal

Profesyonel Üye
Uzun müddet şarj edilmemiş (3 sene kadar) braun tıraş makinesi şarj işlemi sonrasında çalıştırma butonuna basınca kırmızı led flash yapıyor ve makine çalışmıyordu. Devre üzerinde yaptığım ölçümlerde arızalı hiçbir bileşen bulamadım. Devre üzerinde CMCA V2.1 1535 G1 isimli bir entegre var. Entegrenin datasheeti internette yok. Galiba bu entegre bir mikroişlemci ve içerisinde yazılım var.
Entegre, batarya gerilimi belli bir değerin altına düşünce ya da batarya şarj döngüsü belli bir değere ulaşınca batarya ömrünü bitti yenisi ile değişmesi gerekli şeklinde uyarı vererek cihazın çalışmasına izin vermiyor. Bataryayı yenisi ile değişseniz bile entegreyi resetlemezseniz cihaz çalışmıyor. Entegreyi resetlemek için cihaz şarj adaptörüne bağlı haldeyken entegrenin 11 ve 15 numaralı pinlerini yaklaşık 30 saniye kadar kısa devre etmeniz lazım. Bazı devre kartlarında bu pinler için TP11 ve TP15 şeklinde test noktalarını devre kartı üzerine koymuşlar. Fotoğraftaki devre kartı üzerinde sadece TP15 noktası var entegrenin 11 numaralı pini boşta duruyordu. 11 numaralı pine bir kablo lehimledim ve 11 numaralı pini TP15 test noktası ile 30 saniye kısa devre ederek cihazı tekrar kullanılabilir duruma getirdim. Bu bilgiyi edinene kadar baya bir araştırma yaptım belki birilerinin işine yarar diye paylaşıyorum.

krqsjmw.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri