Bosch WTS NF STEP 2 Buzdolabı Eğitim Seti!

alfa romeo

Beyinci Ali Usta
Yönetici
Yönetici
Bosch buzdolabları
Çalışma presipleri
Sensör arıza Çözümleri
TEST PROGRAMI
EKRAN ve HATA TABLOSU

Not: Konunun altına teşekkür mesajları yazmayınız

Dosyanın devamıdır

Ekli dosyalar

• boşch bd 9.jpg
    boşch bd 9.jpg
    99.8 KB · Görüntüleme: 1,238
  • boşch bd 11.jpg
    boşch bd 11.jpg
    99.8 KB · Görüntüleme: 1,032
  • boşch bd 7.jpg
    boşch bd 7.jpg
    102.2 KB · Görüntüleme: 1,005
  • boşch bd 8.jpg
    boşch bd 8.jpg
    104.8 KB · Görüntüleme: 852
  • boşch bd 5.jpg
    boşch bd 5.jpg
    101.5 KB · Görüntüleme: 826
  • boşch bd 3.jpg
    boşch bd 3.jpg
    104.4 KB · Görüntüleme: 825
  • boşch bd 4.jpg
    boşch bd 4.jpg
    103.3 KB · Görüntüleme: 1,001
  • boşch bd 1.jpg
    boşch bd 1.jpg
    97.2 KB · Görüntüleme: 842
  • boşch bd 2.jpg
    boşch bd 2.jpg
    98.3 KB · Görüntüleme: 865
Son düzenleme:
Bocsh NO-FROST KSU 4320 .No frost buz dolabının üstkısmı sogutuyor ama alt kısım sogumuyor Üst kısmı soktüm buz yapmıştı. Arıza ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum.

Önce buz'u eritmen gerek sonra ara bölme ısıtıcısını kontrol et iç dirençi 1kohm çivarıda olacak

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ara bölme rezinstansı veya freezer rezinstansı arızası termostopla birlikte degiştirin. Degiştirebilmeniz için freezer deki buzları çözmeniz gerekiyor strafor (köpük) iyiçe ve sabırla kurutulmalı !!! Köpügün emmiş oldugu su tekrar donarsa köpük hücrelerinin birbirlerine baglantıları zayıflar ve izalasyon görevini yerine getiremiyeceginden bu hata sıksık tekrerlar

Ustam tesekürler buz çözüldükten sonra tekrar çalışmaya basladı bu buzlanma sebebi ne olabilir.

Kış aylarında oda ısısı ve nemi yaz aylarına oranla daha yüksek olur defroz zamanı yeterli gelmeyebilir .
Defroz timer ısıtıcı kontakları temassızlık yapabilir.
Rezinstanslardan biri devre dışı kalmış olabilir
Termostop açık devre olabilir
Komprasör (ekovat) sibobları kurum yapmış sogutma azalmış olabilir.
En kötüsüde strafor buzdan dolayı özelligini kaybedip su moneküllerini emmesi bu hata oluştugunda strafor'u mutlak degiştirmeniz gerekir yoksa dolapla helalleşirsiniz.!

Ali ustam selamlar buz dolabının yan tarafında ısınma oluyordu bu ısınma artık olmuyor ve buzlanma oluyor rezistans arızası olabilirmi. bu rezistans fiyatları pahalımıdır acaba.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rezinstans pahalı degildir işçilik daha pahalıdır 10 -17.50 tl arasında bir deger.
Yan tarafın ısınması,gazın basınç altında almış oldugu ısıdır dolabın gövdesinde kondanser boruları dolaştırılarak kapının iyi kapanması saglanır.
Dolabın gövdesi kış aylarında daha az ısınır bu da ortam ısısının düşmesindendir.

Son düzenleme:
selamlar ustam

bende başlıkta yazdığım dolap var soğutucu kısmı soğutmuyor fan çalışmıyordu
fan normalde çaışıyor denedim kapak anahtarıda çalışıyor onuda denedim ve fişi çekmişler sonra ben taktım fan 5sn kadar çalıştı sonra durdu vekompresör çalıştı ve öyle çalışıyor fan kapı kapalı olduğu halde çalışmıyor sizin yukarıda yazmış olduğunuz resimlerdeki bilgilerden baktım ama bişey anlayamadım ve yukarıda ilk resimde gösterge paneli resmi var o resmin aynı gösterge panelinden dolap ve ünlem işaretli kısım (!) kırmızı yanıyor kartı söktüm kartçıya götürdüm arıza bundan dedi ve tamir etti verdi şimdi taktım kartı fişe taktım fan motoru 5sn çalıştı durdu sonra kompresör devreye girdi ve öyle çalışıyor ve ünlem işareti hala kırmızı yanıyor sonra aradım dondurucu bölme
-18 derece gibi bir değere geldiğinde fan çalışmaya başlar dedi bekliyorum şimdi. dondurucu bölme tahmini olarak ne zamana kadar -18dereceye ulaşır
ve başka arıza olabilirmi ? diğer değerle normal yanıyor göstergede soğutma kısmı +4 dondurucu kısmı -20 de şu anda normal yanıyor aynı zmanda deiğim gibi ünlm işaretli ksıımda kırmızı yanıyor

bilgilerinizi ve yardımınızı bekliyorum teşekkürler

Dikkat işareti yeni çalıştırılan dolaplarda, dolabınızın kullanılmaya hazır olmadıgını ifade eder.
uzun süre normal çalışıp kendi kendine bu uyarıyı vermişse soğutma yetersiz hatası olarak karşımıza çıkar .

-12 Dereceye ulaşamayan soğutma hatası.
-12 geçtikten sonra uyarı söner fan devreye girer

Fan soguk havanın evaptan hızla koparılıp gövdenin geneline püskürtmekle görevlidir.

Fan burçları zaman dilimi içinde ( -) degerlerde yağlamayı keser (yağ donma seviyesine gelir vede sertleşir)

Bu sertleşme fan burçlarının aşınmasına vede fan motorunun sıkışmasına sebebiyet verir sonuç itibari ile evap önünde kullanılacak fan motorlarının yağları -40 da donmaması gerekir bu üretiçilerin bağzıları tarafından önemsenmeyip nasılsa birkaç yılda bişe olmaz mantıgıla uygun fan seçilip uygulanmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri