BOSCH SMS6022 Program Takılması ve Rezistans Problemi

forgoreth

Üye
Merhabalar,
BOSCH SMS6022 bulaşık makinem birkaç gün önce bağlı olduğu sigortayı attırmaya başladı. Başka bir prizde çalıştırmayı denediğimde programın takıldığını gözlemledim (Hem 50 hem 65 derecede). Sıcak su istemeyen programlarda sıkıntısız şekilde program tamamlanıyor.
Sorunun rezistans ya da termostattan kaynaklandığını tahmin ediyorum. Rezistansa baktığımda durumunun oldukça vahim olduğunu gördüm. Çok ciddi korozyon, yanık olduğu belli olan bölgesel kabarmalar,vs...
Bu yüzden rezistansı değiştirmek istedim ancak değişim sırasında zorlandığım için kontrol kalemi'ne danışmamın doğru olacağını düşündüm. Rezistansı değiştirmek için ne yapmam gerekiyor? Maalesef tekmeliğin altında kalan metal parçayı (rezistans fotoğrafında görünen üçgen parça) muhtemelen akülü tornavidayla sıkıldığından sökemediğim için rezistansın iki terminali arasındaki somuna pek kolay ulaşamıyorum. Ve sanıyorum ki bu somunu sökmeden rezistansı sökmek imkansız.
Bunun yanısıra termostatlarda bir arıza olmasaydı rezistans bu hale gelmez diye düşünüyorum ancak program önceden hep sorunsuz bir şekilde tamamlanıyordu. Bu normal mi? Ayrıca belirtmeliyim ki eskiden 1-2 kez program bittikten sonra kapağı açtığımda rezistansın kıpkırmızı halde olduğunu da görmüşlüğüm var.
Bu kabloları sökülmüş halde rezistansın makina altındaki uçları:
a05PT6H.jpg

Termostat olduğunu tahmin ettiğim ancak emin olmadığım iki parça (karşıdan bakınca sağ taraftalar):
jG5bn1C.jpg

Rezistansa giden kablolara bağlı olan bir parça daha (bu da termostat gibi geldi ama hiçbir fikrim yok)
WINldx4.jpg

Makine ikinci el olduğu için önceden görmüş olabileceği tamirlerle ilgili bilgim yok. Ancak bu üç parçadan hangisini(ya da hangilerini) değiştirmem gerekir? Bu parçaları nasıl sökebilirim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

ÖNCELİKLE REZİSTANSA ISITMA PROGRAMINDA ELEKTRİK GELİP GELMEDİĞİNİ KONTROL EDİNİZ.ELEKTRİK GELİYOR ISITMA YAPMIYOR İSE REZİSTANS ARIZALIDIR.ELEKTRİK GELİYOR İSE EMNİYET TERMOSTATLARI YADA 50-65 DERECELİK SERAMİK TERMOSTATLARDA SIKINTI OLABİLİR.BUNLARDAN HANGİSİNİN ARIZALI OLDUĞUNU TESPİT İÇİN ISITMADA makinayı takip etmen gerekli

ikinci resimdeki termostat son resimdeki rezistansı korumak için termistör.bu iki parçanın sağlamlığını kontrol et.rezistansa 220v gelip gelmesiğini ölç.rezistansa voltaj geliyor ısıtmıyorsa değiştirmen gerekir. slm

İkinizin de cevapları için teşekkür ederim. Bir önemli sorum daha vardı, burada yineleyeyim: Bu parçalar nasıl sökülür? Örneğin rezistansı tutan bir somun var ancak anahtarla bir türlü ulaşamıyorum (Şarjlı tornavidayla bile o üçgen profilin iki vidasını sökemedim) Lokma mı kullanmak zorundayım yoksa anahtarla da halledilebilir mi rezistansı tutan somun?
değişim gerekirse termostat ve termistörü nasıl sökeceğim? Termostatların yanında küçük vidalar var ama termistörde bir şey göremedim...

şarjlı tornavidanın torku yetmeyecektir muhtemelen.tutacağı T şeklinde olan bir yıldız tornavida ile yukarıdanda yeterince bastırarak kuvvetli bi şekilde ve yavaşça çevirirseniz açılacaktır.vidanın başını bozmamaya özen gösterin. şarlı tornavida veya matkapla açmak vida başına zarar verebilir.üçgen saçı önce çıkarmak size büyük kolaylık sağlayacaktır .yinede açamazsanız biraz WD40 sıkıp vidanın üzerine sıcak hava tabancası ile ısıtın buharlaşan ilacın ve ısının etkisiyle açılıyor..T tornavida bulamazsaanız tak çıkar ulçu bi tornavidanın takıp çıkarılan ucunu tornavidaya taktıktan sonra yandan ufak anahtarla tutarak çevirmeyi deneyin buda farklı bi yöntem ama üsten yeterince bastırınki tornavida kayarak başı bozmasın kolay gelsin...

Program bittikten sonra halen rezistans çalışıyorsa beyinde problem vardır. Önce onu gidermek gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri