Bosch SGS 6902 EU Devre Kartı R34 Direnci (Bulaşık Makinası)

lynxrz

Üye
Herkese selamlar

Evimizin 10 senelik emektar bosch bulaşık makinası bozulmuş. Servisten gelen elemanlar devre kartı değişmesi lazım demişler ve de 300 lira fiyat çekmişler.
Ben de dedim ki bir içini açayım bakayım ne var ne yok diye en sonunda devre kartına ulaştım. Bir tane direnç yanmış o kadar.

Forumda ve internette bir hayli araştırmama rağmen devre kartını bulamadım, forumda yaptığım araştırmada ise devre kartını buldum fakat direncin değerini okuyamadım.

konu bu: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bosch-bulaşık-makinası-elektronik-kartı.53006/

Devre kartı bendekiyle tamamen aynı

Aşağıdaki de benim devre kartım

1z4cy7p.jpg

1zmdrwx.jpg

Belki tamir olacak ya da olmayacak bilmiyorum ama teknik servise 300 lira bayılmaktansa önce bu direncin değiştirmeyi tercih ederim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

47 ohm ve yanık direncin kontrol ettigi triyak ı değiştir.

triyak ve dirençler değiştirildi(sorun birkaç parçadaymış) sağolun :)

merakım var fakat çok fazla bilgim yok elektronik konusunda yani ben yapmadım

şu anda devre kartını makinaya taktım fakat makina açılmıyor (panelde herhangi bir ışık yanmıyor)
fakat küçük bir tepki veriyor. power tuşuna bastığımda su alma borusunda bir oynama oluyor ve tık sesi duyuluyor. her makinayı açma girişiminde aynı tepki ile karşılaşıyorum.

Devreyi tamir eden kişiye (kendisi babam olur elektronik konusunda uzmandır) sorduğumda herşeyini kontrol ettim o zaman işlemcisinde sorun var dedi.

Bu işlemci heryerde bulunan bir şey sanırım ki zaten diğer bozuk parçalar bile istanbulda zor bulunmuştur.

Buradan forumdaki ustalara sesleniyorum: bu işlemciyi bulunabilir mi ve bulunabilirse maliyeti aşağı yukarı ne olur?

Veyahut ek olarak makinanın başka bir parçasından kaynaklanan bir arıza olabilir mi?(pek zannetmiyorum ama "olur ya" diye soruyorum)

Son düzenleme:
bu kartın arka yüzünün bir resmini gönderebilecek arkadaş var mı acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri