Bosch KGE3112/02 Kombi Buzdolabi sogutmuyor

gamalulu

Üye
Merhaba Arkadaslar,

30 yili askin Bosch KGE3112/02 Kombi Buzdolabim var. Yedek olarak arada sirada kullaniyorduk.(herzaman calismiyordu)

Yazin yine kullanmak istedim ama normal sogutma bölümü sogutmadi ve derece göstergesi sürekli yanip söndü ve alarm öttü. Az dereceden mesela 5 den yüksege mesela 8-10 ayarladigim zaman yanip/sönme kesildi ama yinede sogutmadi. Asagidaki derin dondurucu -18 de olmak üzere sorunsuz bir sekilde calisiyordu.(sadece sogutma bölümünü kapatip, yalniz derin dondurucuyu kullanilabiliyor)

Derece sensorünü kontrol ettim, direnci ölctüm ama bir anormallik tesbit edemedim.(rakamlar aklimda degil)

Bir kac kez ac kapa yaparken, röle nin calistigini duydum. akabinde kompresör de calisti ve normal sogutma haznesi calismaya yani sogutmaya basladi. Dereceleri en düsük 2 ve en yüksek 11 kadar degistirdim ve hic bir yanip sönme veyahut alarm ötmesi olmadi. kontrol amacli sogutma haznesine digital termometre koydum ve dereceyi kontrol ettim.

sorunsuz bir sekilde yazdan bu yana kadar calisiyordu.

lakin 4 hafta önce bu sefer derin dondurucunun digital derece göstergesi yanip/sönmeye ve alarm ötmeye basladi. Dereceyi degistirmeme ragmen yanip/sönme kesilmedi. Alarm sesini "Mute" dügmesine basarak susturdum ve o sekil 4 hafta boyunca kullandim. derin dondurucuda herhangi bir salma ilima yoktu. normal sogutma bölümü halen saogutuyordu ama eskisi gibi sogutmuyordu.

taki dün derin dondurucu ve normal sogutma haznesi iflas edene kadar. maalesef derin dondurucu saldi ve gaz borulari hic soguk degil. (esyalar zaten cöp olmus) bu sefer normal sogutma hazneside ayni derin dondurucu gibi derece göstergesi yanip/sönüyor.

Videoya bak

Bu anlattigim hata ,sistemde gaz eksilmesi sonucu olabilirmi? R12 gaz iceriyor, eger sorun eksik gaz ise, alternatif olarak R600a gazida kullanilabilir mi?

Yoksa platindeki Kondesatörlerden biri bozulmus olabilirmi?

NOT: Kompresör calisiyor

Platinde sismis ve yanmis bir Kondensatör veyahut basaka bir parca tesbit edemedim.

vereceginiz ipucu ve tavsiyeler icin tesekkürler.

IMG_20211103_141159.jpg

IMG_20200806_143434.jpg

IMG_20211105_134214.jpg

IMG_20211105_134109.jpg

IMG_20211105_134056.jpg

IMG_20200806_143303.jpg

IMG_20200806_143326.jpg

IMG_20211105_202507.jpg

IMG_20211105_202515.jpg

IMG_20211105_202520.jpg

Son düzenleme:
Ben arızanın kompresör de olduğunu düşünüyorum. Kompresör bazen çalışmıyor bu sebeple soğutma yapmıyor. Ikincisi kart. Kartta bulunan bir sorun yüzünden kompresör bazen çalışmıyor. Ha kompresör kesinlikle sağlam ise cihaz da kaçak var mi yok mu bakmak lazım. Kompresöru harici olarak çalıştırin. Kompresör uçlarını söküp şoklayarak yani. Kompresör çalışınca soğutmaya bakın. Soğutma varsa kompresör veya kart arızalı diyebiliruz. Bunun dışında defrost düzgün yapıyor mu no frost mu bilmiyorum ama. Detayli bakmak lazım

Ben arızanın kompresör de olduğunu düşünüyorum. Kompresör bazen çalışmıyor bu sebeple soğutma yapmıyor. Ikincisi kart. Kartta bulunan bir sorun yüzünden kompresör bazen çalışmıyor. Ha kompresör kesinlikle sağlam ise cihaz da kaçak var mi yok mu bakmak lazım. Kompresöru harici olarak çalıştırin. Kompresör uçlarını söküp şoklayarak yani. Kompresör çalışınca soğutmaya bakın. Soğutma varsa kompresör veya kart arızalı diyebiliruz. Bunun dışında defrost düzgün yapıyor mu no frost mu bilmiyorum ama. Detayli bakmak lazım
Dediğin uygulamayı YouTube da gördüm. Bir deniyeyim ama ben kompresörün sağlam olduğu kanaatindeyim. Dolap 1990 nın 31 yaşında. No frost özelliği ne gezer :)

Bir iki yerde bakır borunun yüzeyinde oksidasyon gibi yada yeşil yosun gibi bir tabaka mevcut.

Hata anlatımını tekrar okursanız... Dolap yazdan bu zamana kadar sorunsuz çalışıyordu.

Dolabı şu durumda açtığımda derin dondurucu un içindeki borularda soğuma gerçekleşiyor lakin yetersiz, yüzeyde buz oluşmuyor ve gösterge yinede yanıp sönüyor.

Sistemi açmayı düşünüyorum ve R12 yerine hangi gazı basabilirim? Elimde R600a mevcut.

Kompresör ömrünü tamamlamak üzere. Kompresör değişse iyi olur bence. Birde sistem de tikanma olmuş olabilir. Sistem azotla ve uçucu bir sıvı ile temizlense iyi olur. Bunun yanından drayer ve kilcal da değişimeli. Sistemde dolasan yag zamanla tikanma yapıyor.
Kompresör ömrünü tamamlamak üzere. Kompresör değişse iyi olur bence. Birde sistem de tikanma olmuş olabilir. Sistem azotla ve uçucu bir sıvı ile temizlense iyi olur. Bunun yanından drayer ve kilcal da değişimeli. Sistemde dolasan yag zamanla tikanma yapıyor.
Kompresör degsitirirseniz zaten ona göre gaz basarsiniz. Ama 12 yerine 22 daha uygun olabilir. Tabi emin değilim

Sorunu bugün giderdim.

Nedeni sadece ve sadece sistemde yetersiz gaz olmamasından dolayı imiş

R12 yerine sadece R134a basın!!!

Örnek benim Buzdolabına 160g R12 gerekiyor.

Bu durumda 155g saf R134a +5g R600a(yağın sistemde dolaşmasını sağlaması için)

Yada sadece 1/3 = 55g HC R134a karışımı. Bu karışım Butan ve Propan dan oluşmakta.

Sonuç mükemmel.

-32 dereceye kadar sogutabiliyor. 😃:cool:👍👍👍👌🤌

IMG_20211223_152521.jpg

IMG_20211223_225827.jpg

IMG_20211223_225911.jpg

IMG_20211223_230034.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye