Bosch bulaşık makinesi durup durup geri çalışıyor

Paylaşım için teşekkürler, talipm.
Bizim Kartın arızası; işlemcide ( R5F2136CAN ) KISA DEVRE çıktı. (İşlemciyi sökünce kısa devre kalkıyor.)
İşlemci değişince Program Atılması gerekiyormuş. Program da şifreli imiş.. Bunu yapabilen arkadaşlar varmı biemiyorum. Varsa onlarla iletişime geçerim.. Yoksa, İkinci el çalışan bir Anakart arayacağım.. Kartın Fotoları paylaşımlarımda mevcut. Herkese iyi forumlar dilerim.
Cihaz : Bosch ActiveWaterEco SMS58M92EU/28
Kart : melecs EPG60600 9000 485 147
Merhabalar herkese!

Arkadaşımızı alıntıladım ama bu sorunu en yakın zamanda yaşayan o olduğu için alıntıladım, konu hakkında güncel bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse mutlu olurum.

Sizin arızanız ne durumda acaba ?

Bizim makine de10 yıllık.

Bosch bulaşık makinesinde aynı arızayı şu sıralar biz de yaşıyoruz. Örneğin; makine 2 saat 15 dakikalık programın ilk bir buçuk saatini bazen sorunsuz uyguluyor sonra bir kapanıyor, 3-5 dk sonra geliyor. şansı varsa devam ediyor, yoksa yeniden bu döngü tekrarlanıyor, bazen gece boyu 47. dakikayı veya benzer başka bir dakikayı aşmak için sürekli gidip gidip geliyor. Sanki kartta bir yer ısınıyor sonra işlemler aksıyor imajı veriyor. Bazen kapanma durumundan geri gelirken içerden çıt çıt şeklinde anahtar açıp kapatır gibi ses geliyor, İlk 1 saati falan sorunsuz aşıyor çoğu zaman, bazen programın ilk dakikalarında bile takıldığı oluyor.

10 yılda beyaz eşya pert olur mu ya ? 30-35 yıllık buzdolabı çalışıyor maşallah.

Arkadaşlar kartı söküp çıkarmak zor mu ?
Siz sorununuzu çözebildiniz mi ?
Çözdüyseniz nasıl bir çözüm yolu buldunuz ?
Servis uçuk kaçık para ister şimdi, kartı sökebilirsem arıza tespiti için kimlere(meslek grubu) götürmem gerekir ? Bilgisayarcılar da karttaki arızayı bulabilir mi ?

Yardımcı olan olursa sevinirim, hayırlı geceler...

Merhabalar herkese!

Arkadaşımızı alıntıladım ama bu sorunu en yakın zamanda yaşayan o olduğu için alıntıladım, konu hakkında güncel bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse mutlu olurum.

Bosch bulaşık makinesinde aynı arızayı şu sıralar biz de yaşıyoruz. Örneğin; makine 2 saat 15 dakikalık programın ilk bir buçuk saatini bazen sorunsuz uyguluyor sonra bir kapanıyor, 3-5 dk sonra geliyor. şansı varsa devam ediyor, yoksa yeniden bu döngü tekrarlanıyor, bazen gece boyu 47. dakikayı veya benzer başka bir dakikayı aşmak için sürekli gidip gidip geliyor. Sanki kartta bir yer ısınıyor sonra işlemler aksıyor imajı veriyor. Bazen kapanma durumundan geri gelirken içerden çıt çıt şeklinde anahtar açıp kapatır gibi ses geliyor, İlk 1 saati falan sorunsuz aşıyor çoğu zaman, bazen programın ilk dakikalarında bile takıldığı oluyor.

10 yılda beyaz eşya pert olur mu ya ? 30-35 yıllık buzdolabı çalışıyor maşallah.

Servis uçuk kaçık para ister şimdi, kartı sökebilirsem arıza tespiti için kimlere(meslek grubu) götürmem gerekir ? Bilgisayarcılar da karttaki arızayı bulabilir mi ?

Makinenizin ve kartınızın fotoğrafini yükleyin. Sonra nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verilir.

Makinenizin ve kartınızın fotoğrafini yükleyin. Sonra nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verilir.
Bugün sökeceğim inşallah Kadir Bey!

Daha önce benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşların kartı ile aynı olduğunu düşünüyorum, çünkü marka aynı.

Resimde işaretli küçük parçaları satan yerler nerelerdir ?

TNY264GN ve yanındaki kondansatör değişince sorun düzeliyormuş ama nerede bulacağım bunları ? İnternetten geç gelir, kargo parası falan...​

Elektronikçiler mi ?​

Bilgisayar tamircilerinde var mıdır bunlar ? Güvendiğim ve kaliteli iş yapan bir bilgisayar tamircisi var onun için soruyorum.​

Ekli dosyalar

• Kart Arıza.jpg
    Kart Arıza.jpg
    219.3 KB · Görüntüleme: 64
Bugün sökeceğim inşallah Kadir Bey!

Daha önce benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşların kartı ile aynı olduğunu düşünüyorum, çünkü marka aynı.

Resimde işaretli küçük parçaları satan yerler nerelerdir ?

TNY264GN ve yanındaki kondansatör değişince sorun düzeliyormuş ama nerede bulacağım bunları ? İnternetten geç gelir, kargo parası falan...​

Elektronikçiler mi ?​

Bilgisayar tamircilerinde var mıdır bunlar ? Güvendiğim ve kaliteli iş yapan bir bilgisayar tamircisi var onun için soruyorum.​

Bilgisayar tamircilerinde olmaz. Ben küçük bı yerde yaşadığım için parçaları direnç netten alıyorum. Yaşadığıniz yerde elektronikciler varsa bakabilirsiniz

Merhabalar herkese!

Selamlar..
Kartı sökmek biraz zor olabilir..Makina içinde su haznesini bağlayan delikli yuvarlak plastiği sökmekte zorlanabilirsiniz..Şayet kartı sökebilirseniz, öncelikle TNY264GN entegresini değiştirip cihazı deneyin derim.. Ben kart tamiri yapan bir kişiyle muhatap oldum, fakat muhtemelen devre kontrolü yaparken yüksek voltaj verip işlemciye zarar verdi.. Neticede bosch servisine yeni kart taktırdım, yaklaşık 1000 tl.ye oldu. Şu an sorunsuz çalışıyor..

Bende siemens bulasik makinasi var, kart ayni, R5F2136CAN MCU kisa devre. bunun 10 yil 6 ay sonra (uretim tarihinden itibaren) olmasi cok enteresan gercektende.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri