Bosch Aspiratör Motorun Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarım?

eduardo-83

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bosch DHI642HIR/04 Aspiratörüm var ve uzun süredir kullanmaktayım. Şu zamana kadar herhangi bir arıza vermemişti.Şimdi çalışmıyor sadece zzzzzzz diye motordan ses geliyor motorlar dönüş yapmıyor ve motorlar ısınıyor. Elimde DT830D ÖLÇÜ ALET var bununla motorun çalışıp çalışmadığını veya motor yanıksa nasıl anlayabilirim? Ölçü aletiyle baktığımda voltaj geliyor.

Motorun muhtemelen aşırı yağ birikmesinden dolayı
mil kısmı ile yataklamaların arası sıkışmış olabilir.
veya yardımcı sargılar yanmış olabilir...
Ama senin olaya müdahaleni tavsiye etmem.
Bırak ustası baksın...

Motorun muhtemelen aşırı yağ birikmesinden dolayı
mil kısmı ile yataklamaların arası sıkışmış olabilir.
veya yardımcı sargılar yanmış olabilir...
Ama senin olaya müdahaleni tavsiye etmem.
Bırak ustası baksın...

Dostum sorunu çözmeye çok yaklaştım kısaca anlatayım. 2 bobin arasına motor şeklinde mil koymuşlar aspiratöre güç verdiğimde bobinler mili döndürmeye çalışıyor ama zorlanıyor dönmüyor.. Kondansatör varmı diye baktım kondansatör koymamışlar. yağlanma olayına baktım bobin tellerinin üstünde baya bir yağ birikimi var. Benim anlamak istediğim olay şu eğer motor yanmışsa nasıl anlarım zira bir motor 95 lira 2motrx95=190 lira yenisi zaten 170 lira ve motor değiştirmektense yenisini al daha iyi..
Bu arada yardımcı sargıların yanmasını nasıla anlarım?

İlgin ve cevabın için çok sağol...

Kerdeş öncelikle tüm işlemleri yaparken cihazı elektrikten ayır.
Benim sana bahsettiğim yataklar o senin motor şeklinde diye tabir ettiğin milin gövdeyle temas halinde olan ön ve arka kısımları.
ya mini rulman vardır orda ya da sarı yataklama vardır.
her halükarda o rulman veya sarı yataklamalar yoğun yağ birikmesi ve aşırı ısı neticesinde zorlanıyor olabilir.
Sana tavsiyem piyasada satılan bu tip cihazları temizlemede kullanılan elektriği de iletmeyen yağ sökücü spreyler var.onlardan bi tane alıp motorları bi temizle.
sonra da becerebiliyorsan bağlantılara zarar vermeden motora giden tüm uçları cihazdan ayır.ölçü aletinin siyah probunu COM yazan yere, kırmızı probunu da
V,ohm,mA yazan yere tak.cihazın kadranını da ohm kademesinde 200 yazan yere getir.sonra da sırayla tüm uçları 2 şerli olarak ölç.
neticeyi de söyle...

Bende aynı dertten muzdaribim. Sorununuzu bu şekilde çözebildinizmi acaba?

bnm aspiratör motorumda 3 kablo var gri beyaz mavi 220 volt bağlantısı nasıl yapılır

mavi nötr dür diğerleri ise çift devirli olduğu için 1 ve 2, devirlerin faz girişleridir.

Bu aspirator motorunda hangi kablo nötr ölçüde en fazla fark pembe ile beyaz arasında ? Yardımcı olursanız sevinirim.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1369561457823.jpg
    uploadfromtaptalk1369561457823.jpg
    62.8 KB · Görüntüleme: 55

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,802
Son üye