Bosch aqua stop arızası

scarlet77

Üye
Merhaba Bosch bulasik makinesi 15 yıldır hiç sorun çıkarmıyordu. Fakat yeni fark ettim makine calisirken su kesilirse aqua stop sürekli çalışıyor. Yıkama sırasında su alacağı vakit eğer su kesik ise gelinceye kadar inleyerek çalışıyor. Fark ettiğimde çok ısinmisti. Hemen kapattım. Su gelince açtık kaldığı yerden devam edip programı bitirdi. Komple aqua stop u degistirmek mi gerek yoksa switch gibi bir parçadan mıdır. Böyle bir arıza daha önce başına gelen var mı? Teşekkürler

Merhaba Bosch bulasik makinesi 15 yıldır hiç sorun çıkarmıyordu. Fakat yeni fark ettim makine calisirken su kesilirse aqua stop sürekli çalışıyor. Yıkama sırasında su alacağı vakit eğer su kesik ise gelinceye kadar inleyerek çalışıyor. Fark ettiğimde çok ısinmisti. Hemen kapattım. Su gelince açtık kaldığı yerden devam edip programı bitirdi. Komple aqua stop u degistirmek mi gerek yoksa switch gibi bir parçadan mıdır. Böyle bir arıza daha önce başına gelen var mı? Teşekkürler
sorun nedir anlayamadım .su alamassa bu makşnalar suyu almaya bekler bu arada aqustopa sürekli elektrik gönderildiği içimde bobini ısınır bu normal bi durum eğer şuan su almasında bir sıkıntı yoksa problem aramanıza gerek yok bozulursa su almaz zaten o zamanda bunun yerine yedek parça elbette var.

aqua stop sistemi duvardaki su bağlantısı musluğunun hemen altında kutu gibi (gri renk) bağlantı hortumu üzerinde oluyor; bu makinenin gövdesine bağlanan ventilin aynısı; sadece musluk ağzına taşınmış; elektrik bağlantısı ile ayrı ikinci bir dış kılıf içine alınmış şekli.

Parça pahalı olduğu için; bu ventil bozulduğunda makine kasasına takılan tip ventil ile değiştirebiliyor zeki ustalar; bu şekilde yapabilirsiniz; orijinal hortum 250 - 350 TL arası bulabilirsiniz parçacılarda; sadece ventil ise 25 - 35 TL olur, ayrıca hortum kelepçesi ve musluk 3/4 contasını da almanız gerekebilir. . 220 V bağlantısı olduğu için iyi izole edilmesi gerekir.

sizin anlattığınız sorun, garip bir sorun. siz uğraşmayın ustaya gösterin bence.
aqua stop sürekli çalışıyor demek makine tahliye ediyor mu demek? anlaşılmıyor.
su kesikken su sızıntısı oluyor gibi bir şey anlatmışsınız, su kesikse sızıntı su nereden geliyor?

Su sızdırması yok. Suyu açıp kapatan bir alet bu aqua stop ama su kesikse bayagi gürültü bir şekilde inliyor. Ateş gibide ısınıyor . Su varsa sorunsuz suyu alıp kapatıyor onda sorun yok. Acaba kireçlenme yüzünden switch i varsa yada sensörü arizalanmis olabilirmi?

Aqastop ventiline sadece voltaj verildiği zaman bobini hareket eder ve suyu açar.
Elektrik yok ise ventil hareket etmez, açmaz.
Sizin anlattığımız örnekte su kesik olduğunda sürekli aç kapa yapıyor ısınıyor gibi anlatmışsınız. Kontrol kartı üzerinden bu ventili enerjilendiren bir olay oluyor;
tahminen makine su alması gerekip alamadığında, dakikada bir su geldi mi aç kapa yapıyor ventili,
su sayacı gelen bir su belirlemeyince tekrar bir dakika felan artık ne süre ise, beklemeye geçiyor, sonra tekrar, aç kapa bak şu gelmiş mi, yok şeklinde döngüye giriyor,
bu sırada ventil kuru şekilde aç kapa yaptığından ısınıyor olabilir. Tahminen bir arıza yok.

Nacizane

Doğru arıza yok mühendis hatası var. Sizin dediğiniz gibi dakkada bir kapatıp açsa iyi. Benim gördüğüm röle su almak için acıyor ama su yoksa gelene kadar açık kalıp ısınıp yanma noktasına geliyor. Suyun geldigini makinenin içindeki hazne dolunca anlıyor bu yüzden hazne dolmadan rölenin elektriği kesilmiyor. Gece şu kesilmesi pek yaşanmadığı için 15 yıldır bu durumu farketmedim. Gece tarifesinden dolayi bizdeki makineleri hep gece çalistiriyorum. Servisi aradım aquastop arızalı 560 tl ye değiştirelim dedi. Bende kalsın dedim. Taktiklarida dikkat etmezsem böyle ısinip yanacak. Bizimki yanmadi yanma sınırından döndü. Yardımcı olan arkadaslara teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri