Bosch 3600 Alman malı orginal makinamın motoru ses yapıyordu rulmanlarını ve kömürünü değiştirdim.Dışarda hızlı bir şekilde çalıştırarak test etmek istiyorum.6 lı Soketin; 1. si boş. 2,3,4,5 siyah kaplo,6 ıncısı mavi kaplo.hangi ikisini kısa devre yapıp hangi ikisine elektrik verirsem motora zarar vermeden çalıştırabilirim.

Abim komurle sarginin bir ucunu kisa devre yap.Digeri sargi ve komure elektik verib yoklaya bilirsin.Kolay gelsin

Yanlışlıkla tako ucuna 220 verilirse nazıl bir zarar doğar.Kömür uclarını bulmak kolay fakat sargı ucları zor.Sokete kablo grup halinde giriyor.

Abim elinde AVOMETRE olmasi lazim.onunla uclari tapmaq zor deyildir.
Tako ucuna 220 verirsen tako zarar gorur.

Yanlışlıkla tako ucuna 220 verilirse nazıl bir zarar doğar.Kömür uclarını bulmak kolay fakat sargı ucları zor.Sokete kablo grup halinde giriyor.

Tabii kardeşim.Avometre var fakat tako ucu ile yatak sargı ucunu ayıramıyorum.Dediğim gibi 6 lı soketin 1. si boş.2. uç diğer bütün uclarla kısa devre olması beni şaşırtıyor.Tako ucunu ayırabilsem sorun kalmayacak.Yardımın için gene de teşekkür ederim.

Elnur kardeşim.Bu motor tek fazlı asenkron motor ve üniversal motor birleşimi bir motor olduğunu çözdüm.Yıkama için 1 fazlı kondansatörlü asenkron motor olarak çalışır. Sıkma da ise kollektör sargısı ve kömürler üzerinden endüktör sargısı seri bağlantı yaparak üniversal motor olur ve motorun yüksek hızlara ulaşmasını sağlar.bu motorda tako generatörü yoktur
mavi uca direk faz verilir.2 ve 3 nolu uçlar arasına 9mf kondansatör bağlanır

2 nolu uca nötr bağlanırsa yıkama devrinde sağa, 3 nolu uca nötr bağlanırsa sola döner.
4 numaraya nötr bağlanırsa 500 devirle sıkma, 5 nolu uca nötr bağlanırsa 800 devirle sıkma yapar
Karışık bir motor olduğu için denilen gibi avometre ile sargı ucları ve kömür ucları tesbit edilemiyor.Çünkü,1.soket boş,2.soket diğerlerinin hepsi ile kısa devre,3-6 kısa devre 4 ohm değer veriyor.4-5 kısa devre ve 35,5 ohm değer veriyor.Ben problemimi çözdüm yararlanacak arkadaşlar olabilir diye bilgilendiriyorum.Teşekkür ederim.

Merhaba Arkadaşlar,
zamanında çok pahalıya aldığımız wfx2460 bosch max marka ve modeli olan bir çamaşır makinamız var 2 yıl sonra su ısıtmamaya başladı çamaşır yıkarken soğuk yıkıyor bunun için ne yapmam lazım bu çamaşır makinasının kartını nasıl sökerim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz rezistansımı bozulmuştur ama arada bir nadiren bazen çok ısıtıyor ama bazen hiç ısıtmıyor genel sorunu su ısıtmıyor bu konuda desteğinize ihtiyacım var. servis çağırdım 500 tl kart parası dedi zaten ben o paraya yeni samsung marka çamaşır makinası alır 3 yılda garantisi olur abicim.

merhaba arkadaşlar,
zamanında çok pahalıya aldığımız wfx2460 bosch max marka ve modeli olan bir çamaşır makinamız var 2 yıl sonra su ısıtmamaya başladı çamaşır yıkarken soğuk yıkıyor bunun için ne yapmam lazım bu çamaşır makinasının kartını nasıl sökerim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz rezistansımı bozulmuştur ama arada bir nadiren bazen çok ısıtıyor ama bazen hiç ısıtmıyor genel sorunu su ısıtmıyor bu konuda desteğinize ihtiyacım var. Servis çağırdım 500 tl kart parası dedi zaten ben o paraya yeni samsung marka çamaşır makinası alır 3 yılda garantisi olur abicim.
rezistansı kontrol ediniz.ölçü aletiyle omaj kademesinde ölçüm yapın 20-25 ohm göstermesi gerekiyor.rezistans sağlam ise kart üzerindeki rezistansa elektrik gönderen röleyi kontrol ediniz.röle bacaklarında lehim patlağı olabilir kontrol ediniz.

rezistansı kontrol ediniz.ölçü aletiyle omaj kademesinde ölçüm yapın 20-25 ohm göstermesi gerekiyor.rezistans sağlam ise kart üzerindeki rezistansa elektrik gönderen röleyi kontrol ediniz.röle bacaklarında lehim patlağı olabilir kontrol ediniz.

ustam sağolasın rezistansı nasıl çıkaracağıma dair bir doküman vs varmı yardımcı olabilirmisin.birde ben bu çamaşır makinasını teste sokamadım bir türlü.

rezistansı önce bi ölç bakalım 20-25 ohm arası bir direnç gösteriyormu .gösteriyorsa rezistansı sökmene gerek yok. elektronik kartı kontrol ed.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri