Boru sensörü

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Klimalarda bulunan iç ünite boru sensörü sadece kışın işe yarıyor. Isının istenilen seviyeye gelmesi ile fani devreye sokuyor. Yazın bi fonksiyonu yok. Doğru mu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Branşım değilde aklıma takıldı kışın ısı için fanı çalıştırıyor. Peki yazında soğutmak için fanı kim çalıştırıyor?

Branşım değilde aklıma takıldı kışın ısı için fanı çalıştırıyor. Peki yazında soğutmak için fanı kim çalıştırıyor?
Kışın soğuk hava uflemesin diye cihazin isinmasini bekliyor sensör. Kart kış modunda boru sensörünu devreye sokuyor. Yazın öyle bi dert olamadığı için yani fan sürekli devrede olduğu için boru sensörüne ihtiyaç kalmıyor. Kendi sorumu kendim cevapladim galiba
Bazı klimalarda buzlanmayı da hissediyor.

Soğutmada fan durmaz.
Yani yazın devrede olmadığı kesin sensörün

Bilmiyorum siz söyleyin. Gazın eksik olduğunu nasıl algılıyor mesela boru sensörü. Dört yolluyu nasıl algılıyor. 4 yollu arizasi veren klima görmedim henüz. Vereceğiniz Bilgiler için teşekkür ederim
Bu arada ic ünite boru sensöründen bahsediyoruz değil mi

Evet iç ünite buru sensörü...
klima arızaları ledler, dijital ekran yada kumanda üzerinden bildirir...
**Klima kompresörü devreye girdi ama oda sıcaklığı ile evap sıcaklığı yakın kompresör arızalı veya gaz eksiği...
**Kompresör devrede ama evapa yeterince gaz gelmeyince tam soğutma yapayınca oda sensörü boru sensörü kombinasyonu yine... Soğutucu gaz eksiği diyor
**Kompresör devrede az da olsa sıcak akışkn geldi evap azıcık ısındı yine orantı. 4 yollu vana arızası
gibi gibi gibi ......

Konuyu anlamak ve bilgilenmek adına sorayım dedim

Boru sensörü diye bir sensör gerçekten var mı varsa neyi ölçüyor? Yoksa boru sensöründen kasıt basınç,gaz,akış v.s gibi sensörlerden birini boru sensörü diye mi adlandırıyorsunuz?

Boru sensörü denilince aklıma boruyu ölçen var mı yok mu tespit eden bir sensör geliyor zira

Boru sensörü dediğimiz iç ünitede bulunan evaparatore sabitlenen ucu bakir yuvarlak şekilde olan bi sensör. Ntc tipi isindikca ohm değeri azalır. Ortam sıcaklığınj ölçüp kompresöru devreden çıkaran oda sensörune benzer. Ama oda sensöru biraz daha yukarda farklı bi yerde durur. Ortamin sıcaklığıni analiz eder. Boru sensörü de borunun sıcaklığıni analiz eder. Kışın boru yeteri kadar isinirsa fani devreye sokar. Isınmazsa boru fan devreye girmez odaya soğuk hava uflememek adına. Baska ne gibi özellikleri var klima konusunda onu bilmiyorum. Öğrenmek amaçlı yazdım bende.
Yani borunun ucuna sabitlendigi ve onun ısısını ölçütgu için öyle diyoruz genelde

Boru sensörü dediğimiz iç ünitede bulunan evaparatore sabitlenen ucu bakir yuvarlak şekilde olan bi sensör. Ntc tipi isindikca ohm değeri azalır. Ortam sıcaklığınj ölçüp kompresöru devreden çıkaran oda sensörune benzer. Ama oda sensöru biraz daha yukarda farklı bi yerde durur. Ortamin sıcaklığıni analiz eder. Boru sensörü de borunun sıcaklığıni analiz eder. Kışın boru yeteri kadar isinirsa fani devreye sokar. Isınmazsa boru fan devreye girmez odaya soğuk hava uflememek adına. Baska ne gibi özellikleri var klima konusunda onu bilmiyorum. Öğrenmek amaçlı yazdım bende.
Yani borunun ucuna sabitlendigi ve onun ısısını ölçütgu için öyle diyoruz genelde

Sayın @Gürkanizmir

Yani neticesinde NTC yada NTP tipteki sıcaklık sensöründen bahsediyoruz doğru mu?

Eğer hal bu ise bence bir isimlendirme hatası yapılıyor.Gerçi piyasamız enteresan isim bulma konusunda o kadar mahir ki sizinki çok masum kalıyor.Külbütör takımına piyano mekanik sıfırlama probuna dansöz diyen milletiz :)

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri