Bobinin kısaca görevini ve tanımını yaparmısınız.

Katılım
15 Ara 2008
Mesajlar
21
Puanları
1
Yaş
33
Abilerim bana bobinin kısaca görevini ve ac ile dc arasındaki farkı ve ac ile dc örnekleri verirmisiniz mesela televizyonlar ac akım ilemi çalışır
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

camby

Üye
Katılım
12 Mar 2009
Mesajlar
426
Puanları
1
Cevapları çok çok uzun olan bu soruların , kendim sorduğum zamanları düşünürek en geç öğrendiklerimi cevaplayayım:)

Barajlarda AC olarak üretilen elektrik AC olarak üretilir , trafolarda düşürüle düşürüle evlerimize AC 220 V olarak ulaşır. Bu Ac 220 volt demektir ki , voltaj -220 volt ile +220 volt arasında sürekli olarak değişiyor. Bunun hızı ise 20milisaniye'dir. Yani 20ms'de bir kendini tekrarlar , yani saniyede 50 kere bu işlem tekrarlanır. Buna da frekans denir birimi Hz'dir, yani eve gelen faz'ın frekansı 50Hz'dir. Fabriklara da bu fazdan 3 adet gelir.
Hepsi birbirinin aynıdır ama birbirinden 20ms/3 kadar önde yada geridedirler , motorların çalışması için bu çok önemlidir.

Evlerdeki cihazların çoğu bu 220V ac'yi direk olarak kullanamaz , bu değişken voltu sabit bir voltaj DC haline getirip çalıştırmaları gerekir. Yani ilk önce güç kaynağı Converter denilen bir şeyden geçmesi gerekir 5V -12V - 24V ihtiyaca göre bir voltaja çevrilip cihaz çalıştırılır.

Son olarak 220V'un aslında ortalama değer olduğunu aslında evlere gelen voltajın TEPE değerinin 311 volt olduğunu da söyleyip kafanı karıştırayım:=)

Bobin konusu konuş konuş bitmez ama şunu söyleyebilirim bobin ile manyetik alan oluşturulur AC akıma karşı direnç gösterilir.
Şöyle diyebilirz 100Volt bir kaynağa 10ohm direnç bağlarsan akım direk 10Amper akar.
Fakat 100Volt kaynağa 10ohm direnç yanına da seri bir bobin bağlarsak akım hemen 10Ampere çıkamaz , bobin aniden yükselmeye çalışan akıma direnç gösterip 10Ampere ulaşma zamanını geciktirir. Bu süre sorununda da etkisini kaybeder normal bir iletken telden farkı kalmamıştır , çünkü artık değişen bir gerilim yoktur. Bu süre genellikle çok kısadır , bu süreye de zaman sabiti denir.

Bunlar okadar elektronik öğrenikten sonra öğrendiklerim şeylerdi , bence V= i * R 'den sonra anlatılması gereken şeydir.
Umarım araştırma isteği getirir kolay gelsin.
Konu da yanlış yere açılmış..
 
Son düzenleme:
Katılım
23 Tem 2008
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
38
AC dalgalı akım olarak düşünebilirsin, bir sinüs dalgasıdır. Bu da; eğer 220V AC dersek, gerilim bir -220 olur, sonra düşer 0 olur, daha sonra 220V'a çıkar sonra yine 0,-220,0,220 diye devam eder. DC ise doğru akımdır, yani 5Vdc dersek hep 5 volt sabittir.
En basit anlatımı bu olsa gerek.
 
Katılım
28 May 2009
Mesajlar
294
Puanları
1
Kitaplarda ;
AC:Zamana göre yönünü ve şiddetini değiştiren akım ,
DC:Zamana göre yönünü ve şiddetini değiştirmeyen akım olarak geçer.
 

yellowrock

Üye
Katılım
9 Şub 2008
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
43
Bobin izolelli bir iletkenin yan yana sarılması ile elde edilir. Bobinler doğru akıma sadece iletkenin direnci kadar zorluk gösterirken alternatif akıma karşı gösterdikleri zorluk uygulanan alternatif akımın frekansıyla orantılı olarak artar. Bobinin fiziki yapısına bağlı olan sabit değerine endüktans denir. Endüktans L harfi ile gösterilir. Birimi henry'di genelde henry'nin milyonda biri olan mikro henry uH kullanılır. Bobinin frekansı ile değişen bu direncine özel olarak endüktif reaktans denir XL ile gösterilir birimi ohm'dur.
 

hayyam

Üye
Katılım
24 Mar 2007
Mesajlar
7
Puanları
1
Yaş
38
Bobin statüko isteyen bir elemandır yani üzerinden akım geçiyorsa bunu hep geçirmek,eğer geçmiyorsada hiç geçmesini istemez.Bu nedenle devrede bobin elemanı varken seri akım yolunu açmaya çalışırsak bobin uçlarında büyük değerlerde zıt gerilimler(kaynağa zıt) oluşur. Çünkü bobinin oluşturacağı gerilim değeri üzerinden akan akımın zamana bağlı olarak yani türevsel olarak değişmesine bağlıdır.Üzerinde harcanan enerji reaktif enerjidir sadece mıknatıslama akıma çekerek elektrik makinalarında manyetik alan oluturur ki bu özellik motorların hareket etme koşuludur.
 

Forum istatistikleri

Konular
123,699
Mesajlar
874,499
Kullanıcılar
441,813
Son üye
Blacklycia

Yeni konular

Üst