Bobin Teli Hesabı

Selam

Kitaptaki hesaplamalar mm2 cinsinden olduğun dan kafalar karışabılır.Ancak Emaye bobinaj telleri mm cinsinden kesitleri verilir.(Tesisat için kullanılanların aksine)Bu yüzden hesaplamalarda motor oyuklarından çıkan telin kesiti mm2 ye çevrilerek tel karşılığının bulunması zorunludur.Kitapta detaylara girilmemiş bilgi amaçlı olarak motordan çıkan telin mm2 olduğu varsayılarak hesaplanmıştır.Yani hesaplamada yanlışlık yoktur

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam sarımda mesela 2*0,85 + 1,10 gibi sarımlar geliyor bunları nasıl cevirecegiz onu bulamadım diğer hesapları yapabiliyorum ama bu şekilde dönüştüremiyorum

Selam arkadaşlar ben 220v kontaktör bobinini 24v ta düşürmek istiyorum bana tel kesitini sipir sayısını bildiere bilirmisiniz .Teşekürler.

Merhaba
Bobin telinin çapı hakkında bilgiye ulaşmam gerek yardımcı olursanız sevinirim
"Çevresi 10 cm olacak şekilde, kartondan, 20 cm uzunluğunda silindir yapıyoruz. Bu silindirin üzerinde her biri 200 tur olmak üzere 4 adet bakır sargı yapıyoruz.ve ölçüldüğünde ölçü aletinde 200 ohm kademesinde 10.3 değerini gösteriyor."
Elimde ki bilgi bu ve bu bobin telinin çapını nasıl bulurum ACİLL yardımm..

<Kesit Alanı=(Pi)xDkare bölü 4> formülü ile hesaplanıyor. Burada D milimetre cinsinden çaptır. Bazen AWG birimi de (American Wire Gauge) kullanılır.

<Kesit Alanı=(Pi)xDkare bölü 4> formülü ile hesaplanıyor. Burada D milimetre cinsinden çaptır. Bazen AWG birimi de (American Wire Gauge) kullanılır.

Gondermiş oldugunuz formülde "D" ile tanımladıgınız çap benim zaten aradığım çap.Boyle olunca formülde 2 tane bilinmeyen oluyor :S biraz daha yardımcı olursanız sevinirimm

İletken direncini hesaplama formülü; R = (özdirenç) x L/S
İletkenin bakır olduğunu varsayarsak; özdirenç=0,017'dir. Bunu formülde yerine koyacağız.

Gelelim telin boyuna; 200 tur (spir) demişsiniz, silindirin çevresi 10 cm ise, siz 200 tur sardığınıza göre, sarılan telin boyu 200x10=2000 cm=20,000 mm olur.

Ölçtüğünüz direç değeri her bir bobin için ölçülen direnç değeri ise; yani R=10.3 ohm.

Bu değerleri yerine yazarsak;

10.3=(0,017)x20,000/S; buradan S=33mm2;

Çapı hesaplarsak; (pi)xD kare/4 =S

Dkare= 33x4/3.14 ; sonuç; D= 6,48 mm=0,648 cm

Gondermiş oldugunuz bilgiler için cok tesekkür ederim.Şöyle küçük bi düzeltmem olacak benim olcu aleti ıle olctugum deger 4 sargının tamamının göstermiş oldugu degerdir.Yanı toplamda 800 sipir bulunmaktadır.

burada özdirenç = 0,017 mm2/m yani uzunluk mt. cinsinden alınması lazım .Bu durumda ;
L=2000 cm = 20 m
10,3 = (0,017 x 20)/S
S = 0,033 mm2 .
r = 0,1 mm
D=0,2 mm çıkıyor .

Şimdi linkteki sargılara bakıtım da 4 adet seri bağlı toplam direnç 10,4 ölçülmüş.Yani biz sargı başına 2,6 alırsak çap yaklaşık D = 0,4 mm çıkar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri