Boşta çalışa trafolar

Kadir3995

Üye
Merhaba bizim işletmede 2000kva 36.5kv girişli 15.8 kv çıkışlı tarımsal sulama trafomuz var ve buna bagli 28 trafo var geneli 160kva lık her trafoyada bağlı kuyu pompa motorları var 55kw lık motorlar çalışınca sorun yok kendi kompanzasyon panoları var ama sistem boştayken bir türlü cezadan çıkamıyoruz sistemi de kapatamıyoruz kameralar var 7 adet arazide hırsızlığı önlemek için sayaç fotolarını atıcam yardım edersenız sevinirim
20200530_092659.jpg
20200530_090258.jpg
20200530_090252.jpg
20200530_090222.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Doğrusu,zor bir durumla karşı karşıyasınız.2000 kva trafoya ait kompanzasyon tesisiniz varmı ? Böyle geniş bir tesisi kontrol altına almak için 2000 kva trafoda OG den kontrol yapan kompanzasyon yapmak en
doğru yol gibi görünüyor.Kompanzasyon tesisi ( diğer sistemlerde var dediğiniz için ) 100 -150 kvar gibi daha düşük rakamlı olabilir.Gerekmesi ! halinde,daha sonra ilave düşünülebilir.

Son düzenleme:
Sayacın bulunduğu noktada A.G. yok gibi anlaşılıyor. 2000 KVA trafoya en yakın 15,8/0,4 kV trafonun mesafesi ne kadar?
1-Yakın mesafe de ise bu trafonun gücü artırılarak sulama gücüne ilave 2000 kva güce uygun Kompanzasyon beslemesi de burdan yapılabilir. O.G. akım referans ile bu trafodan alınacak A.G. üzerinden SVC tip şönt reaktörlü uygulama yapılabilir.
2- Mesafe yakın değil ise; sayaç üzerinden tüm tesisin boştaki kapasitif yükü hesaplanır. Kompanzasyon tesisini beslemeye en uygun gücü yüksek, aktif tüketimi düşük trafodan yine şönt reaktörlü uygulama yapılarak sayaçtan hesaplanan kapasitif yük, sanal değer olarak girilir. Bu noktadan, tüm tesisin boştaki kapasitif tüketimi şönt reaktörlerle kompanze edilir. Bu durum biraz uğraştırabilir, çünkü sistem yükte iken sanal reaktör değeri fazla gelebilir. Devreye aldıktan sonra deneye deneye, uygun sanal değer tuturulmaya çalışılır. Bu durumda, uzaktan takip ile röleye erişim sağlanarak, sanal değer değişiklikleri uzaktan yapılabilir.
Her iki durumda da yeni ilave edilecek kompanzasyon tesisinin eski panolarda mevcut kompanzasyonlar ile uyumlu çalışması için takibi iyi yapmak gerekir
Benzer bir tesiste toplam 195 kvar şönt reaktör ile çözüm sağlayabildik. kapasitif oran %2 seviyelerine düştü.

En mantıklısı og den kompanzasyon ama oda maliyetli olduğu için yapmıyorlar sistem boşta %600 kadar endüktif çalışıyor kapasitif 0 yani trafolar boşta olduğundan endüktife girio ama her gun değer alip hesap yapıp kondansator devreye alip cikartıyorum buna ragmen dengelenmio çok dengesiz en son takip etmedigimde %408 endüktife girmişti 7 bin tl ceza geldi :) ama bu cezada sadece kamera bagli trafolar enerjiliydi digerleri hat basi ayiricilari acik konumdaydi yani 12 trafo enerjiliydi şuan nerdeyse 20 trafo enerjili

En yakin 160 kva trafo 400 500 metre mesafede en yakin trafoda normal kompanzasyonun dısinda sabit kondansatörlerde bagli burdan ayarliyorum zaten yaklasik 6 kademe sabit var

Son düzenleme:
Korkunun ecele faydası yokki.2000 kva trafo yanına,31,5 / 0,4 kv,250 kva bir trafo koyup,referans 2000 kva OG girişinden alınarak ek bir kompanzasyon tesisi kurulacak.2-3 aylık ceza parasına ancak böyle çözülebilir.
Cezaya sebep olan aylık endüktif tüketim ne kadar ?

Son düzenleme:
Cezaya girdigimiz aydaki enduktif tüketim 42 kvar dı

Korkunun ecele faydası yokki.2000 kva tra-
fo yanına,31,5 / 0,4 kv,250 kva bir trafo ko-
yup,referans 2000 kva OG girişinden alınarak
ek bir kompanzasyon tesisi kurulacak.2-3
aylık ceza parasına ancak böyle çözülebilir.
Cezaya sebep olan aylık endüktif tüketim
ne kadar ?
Evet en mantıklısı bu aslında referansı og deki sayacın bağlı olduğu gerilim ve akım trafolarından alsak sorun olurmu yani rgkr sine og deki akım trafoları baglanırmı bide ogden kompanzasyona gore dahami ucuz olur bu sistem

Cezaya girdigimiz aydaki enduktif tüketim 42 kvar dı

42 kvar için 7000 ₺ olmaz ! Trafo gücünü bulmak için , endüktif tüketimin tam olarak biliniyor olması lazım.Siz,dengeleme için 40 kvar civarında kondansatör kullanıyorsanız 100-125 kva trafo yeterli olur.Sayacın akım ve gerilim trafolarını kullandırmazlar.Onlardan aldığımızı varsaysak ! bile,kondansatör devresi için AG ye ihtiyacınız var yine.

Son düzenleme:
42 kvar için 7000 ₺ olmaz ! Trafo gücünü bul-
mak için , endüktif tüketimin tam olarak bili-
niyor olması lazım.Siz,dengeleme için 40 kvar civarında kondansatör kullanıyorsanız
100-125 kva trafo yeterli olur.Sayacın akım
ve gerilim trafolarını kullandırmazlar.Onlar-
dan aldığımızı varsaysak ! bile,kondansatör
devresi için AG ye ihtiyacınız var yine.
7000 tl geldi ceza %408 enduktif reaktifteydik bende aktifi reaktife oranlıyip 2520 carpanı ile carptigimda 42 kvar bulmustum dediginiz sistem nasil olucak ayrintili aciklarmisiniz benim kafamda tam oturmadida sistem 2000 lik trafonun girişine paralel 250 kva koyup bunada ekstra og akim trafosumu koyucaz tam anlamadim sami bey

Akım bilgisi,2000 kva trafo OG kabloları üzerine konacak ( 40/1 ,50 / 1 ,100 / 5 hangisi varsa ) toroidal akım trafosundan,gerilim bilgisi yeni konacak 100 - 125 kva lık ( 40 kvar yönetilecek kabulü ile ) trafodan alınacak ve kompanzasyon bu trafonun 400 voltluk çıkışından yapılacak.Bu işlem,biraz profesyonel ! işlem
olduğundan,bunu dışardan hizmetle yapmak daha uygun olabilir. Bu kontrol için GR.ARGE,KAEL,ENTES gibi firmaların çok başarılı röleleri var.Sistemi kurarken,5-10 kvarlıkta reaktör sürücülü tip seçmekte yarar var.
İşi,anahtar teslimi ve garantili isteyin.Kondansatör gerilimlerini 450-525 olarak ! seçin.

Ekli dosyalar

• VARkombi-18-PC-TFT-OG El Kitabı (1).pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 3
  • Smart_SVC_Role_Kullanma_Kilavuzu_Web_Vs_19.2.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Akım bilgisi,2000 kva trafo OG kabloları üze-
rine konacak ( 40/1 veya 50 / 1 hangisi var-
sa ) toroidal akım trafosundan,gerilim bilgisi
yeni konacak 100 - 125 kva lık ( 40 kvar yö-
netilecek kabulü ile ) trafodan alınacak ve
kompanzasyon bu trafonun 400 voltluk çıkı-
şından yapılacak.Bu işlem,biraz profesyonel !
işlem olduğundan,bunu dışardan hizmetle
yapmak daha uygun olabilir Bu kontrol için
GR.ARGE,KAEL,ENTES gibi firmaların çok ba-
şarılı röleleri var.Sistemi kurarken,5-10 kvar-
lıkta reaktör sürücülü tip seçmekte yarar var.
Teşekkür ederim yardımınız için gerekli firmalarla görüşme saglıcam geriye yapilması icin ikna etmek kalıo

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri