BMS kartım gücü kesiyor ?

Miltimetrenin kırmızı probunu 10A yazan yere takın.
Multimetreyi 10A konumuna getirip Amper ölçümü yapınız.
Pilleri tek tek bu yöntemle kaç Amper olduğunu basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Yada şarj cihazı bağlı iken voltaj ölçümü yaptığınızda 21-22 volt görürseniz şarj olmuş demektir.
Sağol ama 21-22 v degil 18 v ediyo toplam piller.
4.2
Miltimetrenin kırmızı probunu 10A yazan yere takın.
Multimetreyi 10A konumuna getirip Amper ölçümü yapınız.
Pilleri tek tek bu yöntemle kaç Amper olduğunu basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Yada şarj cihazı bağlı iken voltaj ölçümü yaptığınızda 21-22 volt görürseniz şarj olmuş demektir.
[/QUOTE
Sağol ama 18.5 gibi bi voltaj yetersiz kalmasi saçma degilmi yani 2-3 volt pil azalinca matkap surekli böyle mi yapacak yani. Matkabi calistirsam yarım saatte 21den 18e iner zaten. Bu bms konusunda dogrumu aldim acaba diye suphede kalmistim dedim paralel baglanti yuzunden yüksek amperi görünce bms korumaya alıp gücü kesiyor sanmiştim. Paralellerin sayisini azaltmayida dusundum ama motor verimi düşecek bu seferde. Nasil yapacagim bu matkap işini ya of :(

Arkadaşım o piller 3.7 volt yazar üzerinde tamam da . 4 volt üzeri gösterir.
Pillerin bağlantı şemasının resimlerini görelim. Punto kaynak mı?
Lehim mi?
Nasıl bir birleştirme yaptınız.?

Seri bağlı 5 lion pilin maksimum şarz gerilimi 21 volttur. Lion pili amper konumunda ölçmeye kalkarsanız piliniz geri dönüme gidebilir. Oto far ampulü bağlayarak gerilimini ölçün fikir verir. Her pilin 4.2 volt olduğunu görün ondan sona devreye alın. Laptop pilleri sarzlı vidalama - süpürge gibi cihazlarda uzun ömürlü olmaz.

Seri bağlı 5 lion pilin maksimum şarz gerilimi 21 volttur. Lion pili amper konumunda ölçmeye kalkarsanız piliniz geri dönüme gidebilir. Oto far ampulü bağlayarak gerilimini ölçün fikir verir. Her pilin 4.2 volt olduğunu görün ondan sona devreye alın. Laptop pilleri sarzlı vidalama - süpürge gibi cihazlarda uzun ömürlü olmaz.
Laptop pilinin 2. El olduğu için mi yani sıfır 18650lerden tek farki bumu

Hayır laptop pilleri 2 C performansındadır. Şarjlı vidalamalara 10 C gerekir. Bu elektronik sigaralarda kullanılan pillerde var. Gerilimleri aynıdır şarzı farklı değildir.

Akım kapasitesi pilin akımı 2200 ise 2 C 2x2200 = 4400 ma olur. Bu pil ile maksimum 4.4 amper akım çekebilirsiniz. Bu pil 10 C olsaydı 22 amper çekebilecektiniz.

Akım kapasitesi pilin akımı 2200 ise 2 C 2x2200 = 4400 ma olur. Bu pil ile maksimum 4.4 amper akım çekebilirsiniz. Bu pil 10 C olsaydı 22 amper çekebilecektiniz.
Peki son bi soru. Pilin amperini ölcerken araba fari gibi lambalar baglayipta ölcuyorlar yani pili yanliž başına problari pile degidirip amper ölçmüyorlar yani bu lion pilin amperini nasil ölcebilirim illa bi yük bağlamalimiyim ve nasil bi yük olmali
Benim elimde ki pillerin üzerinde aşağıdaki resimdeki pembe pillerde ki gibi C değeri yazmiyor ama diğer resimlerde yazıyor. Yani şimdi ben bu resimdeki kagıt sargili kısa boylu matkap aküsünün içinden cıkanlar gibi bi pilmi almaliyim yoksa resimdeki 10c degerinde ki mavi renkliresimdeki gibi 18650 pilde olur mu yani nityum yerine lion olsa ama 10 c olsa ikiside iş görür mü ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200217-015856.png
    Screenshot_20200217-015856.png
    267.5 KB · Görüntüleme: 26
  • Screenshot_20200217-015924.png
    Screenshot_20200217-015924.png
    336.5 KB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot_20200217-015956.png
    Screenshot_20200217-015956.png
    314.9 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Amperini şarz veya deşarz ile ölçebilirsiniz hassas olmasını isterseniz şarz cihazlarının bazılarında bu özellik var onlar ile yapabilirsiniz. Deşarz cihazları da var onlar ile de ölçebilirsiniz. Xstar vc4 şarz cihazımda bu özellik vardı. Linkteki ile de deşarz ölçümü yapabiliyorum.
https://urun.n11.com/diger/pil-kapasite-test-cihazi-18650-lion-lipo-lityum-batarya-desarj-P247614515
Eldeki imkanlarla nasil yapabilirim yani multimetre falan. Ayrıca 18v matkapa 5tane 18650 lion pil taktim matkabimin sarj aleti yok ve ben bu pilleri bms kartı üzerinden kaç volt ve kaç amperlik bi adaptör ile şarj edebilirim. Elimde 19v 3.42a notebook sarj adaptörü var ama takınca tık tık diye ses yapıp gücü kesiyor yani bu 5 seri lion pilli matkabı şarj etmem için kaç volt ve smperlik adaptör almam lazim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri