Bms devresi motor çalıştırmıyor

Hamitklmaz

Üye
5s bms devrsi aldim kurdum herşey tamam dc motoru düğmeyle bağladığımda 1sn çalışıyor sonra kapaniyor düğmeyi kapat aç yaptiğimda tekrar çalışıp 1 saniye sonra tekrar kapaniyor

Nedenini bilen lütfen yardım etsin:)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
BMS (Battery Management System/Batarya Yönetim Sistemi) devresi sadece Lityum-ion pilleri dengeli ve gerektiği şekilde şarj/deşarj etmek içindir. Şarjda her bir pilin 4.2 volt üzerine çıkmamasına, deşarjda ise 2.7 voltun altında düşmemesini sağlar, yani 2.7 volttan sonra akımı keser.
Şarjda ancak belli bir akım seviyesinde akım sağlar, doğrudan dc motoru çalıştırmaya yeterli akımı veremez. Lityum-iyon pilleri uygun şekilde bağlayıp şarj ettikten sonra uygun volttaki dc motorunuzu çektiği akıma göre (BMS lerin deşarj akım değerleri vardır, 10A, 20A gibi) çalıştıracaktır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bms-battery-management-system-in-pil-koruması.118705/

BMS (Battery Management System/Batarya Yönetim Sistemi) devresi sadece Lityum-ion pilleri dengeli ve gerektiği şekilde şarj/deşarj etmek içindir. Şarjda her bir pilin 4.2 volt üzerine çıkmamasına, deşarjda ise 2.7 voltun altında düşmemesini sağlar, yani 2.7 volttan sonra akımı keser.
Şarjda ancak belli bir akım seviyesinde akım sağlar, doğrudan dc motoru çalıştırmaya yeterli akımı veremez. Lityum-iyon pilleri uygun şekilde bağlayıp şarj ettikten sonra uygun volttaki dc motorunuzu çektiği akıma göre (BMS lerin deşarj akım değerleri vardır, 10A, 20A gibi) çalıştıracaktır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bms-battery-management-system-in-pil-koruması.118705/
Biyerden gormustum dugme olmadan calisir diyorlardi dugmenin ne gibi etkisi var ki?

Ustam çok güzel izah etmiş bms devresinin kaç amper olduğuna dikkat edin

@Hamitklmaz, kurdum derken 18650 lityum pilleri doğru şekilde bağladınız mı ve piller gerçekten sağlam mı, dolu halde gerekli akımı deşarj edebiliyor mu?

@Hamitklmaz, kurdum derken 18650 lityum pilleri doğru şekilde bağladınız mı ve piller gerçekten sağlam mı, dolu halde gerekli akımı deşarj edebiliyor mu?
Evet pilleri yeni aldim 5s e6şar tane pil bağladim bağlantilar doğru şarj ederkende sıkıntı yok deşarj ederken motoru düğmesiz bağladiginda çalişiyor ama düğmeliyken (on-off) 1saniye çalişip devre kisa devre korumasina aliyor
20191225_165023.jpg
20191225_165000.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
piller şarzsız olabilir. arızalı pil olabilir. veya smps devresi düşük gerilim veya aşırı akımdan korumaya geçiyor olabilir.
pillerin herbirinin şarz voltajını ölçün.
çalışmayı durdurduğunda pil voltajı kaç volta düşüyor.

piller şarzsız olabilir. arızalı pil olabilir. veya smps devresi düşük gerilim veya aşırı akımdan korumaya geçiyor olabilir.
pillerin herbirinin şarz voltajını ölçün.
çalışmayı durdurduğunda pil voltajı kaç volta düşüyor.
Pilleri tek tek şarjlamistim bms uzerindeyken 20.2v gosteryor
Pilleri tek tek şarjlamistim bms uzerindeyken 20.2v gosteryor
Motoru çaliştidiğim anda 19.8volta düşüyor

Motor kalkışta fazla akım çektiğinden çalışmıyor olabilir. daha küçük bir motor ile deneyin veya daha yüksek amperli bir sürücü kullanın.
pil yerine 20vdc bir kaynak ile de deneyebilirsiniz.
Belki sizin ölçemediğiniz bir sürede pil voltajı düşüyor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri