BJT Yükselticiler Girişi Sinyali Çıkışa Kadar Nasıl Bir Yol İzliyor?

bguvenee

Üye
BJT konfigürasyonlarında bazı aklıma takılan şeyler var.
Girişi sinyalinin nasıl bir yol izlediğinden kastım giriş sinyalinin bir miktar değişmesi ile oluşan durum çıkışa kadar nasıl bir yol izlediğidir.Mesela ortak emitörlü bağlantıda bazdan giriş alınır kollektörden çıkış bazdaki ac sinyalin yükselmesi kollektördeki direnç sayesinde 180 derece faz farkı oluşturuyor bunu anladım.Gerilim ve Akım kısmında kazanç sağlanır.

Ortak Bazlı bağlantıda giriş emetör çıkış kollektördür.NPN olarak düşünürsek kollektörden emetöre akım akıyor.Bu bağlantıda giriş sinyali ters olarak emetörden kollektöre düşünülmüş.Yani internette gördüğüm çoğu çizim böyleydi.Bu durum bi kafama yatmadı giriş sinyalini direnç ile toprağamı akıtıp sadece emetör gerilimi ile oynuyorlar tam anlamadım.Bu giriş sinyalindeki değişim çıkışa nasıl sadece gerilim yükselmesi olarak ulaşıyor ve akım kazancı 1 oluyor tam anlamadım.Faz da nasıl kayma oluyor.

Ortak Kollektörlü bağlantı da aynı şekilde bazdaki bir değişim çıkışta nasıl oluşuyor.Neden akım kazancı varken gerilim kazancı 1 neden faz farkı oluşmuyor.

Kafama takınlan bunlar formüller açıklanabiliyor belki de ama ben mantığını tam kavrayamadım.Ortak bazlı bağlantıda emitör gerilim artınca be azalıyor bazı kısıyor bundan dolayı kollektör kısılıyor gibi burası doğrumu emin değilim.Bunun gibi sıralı olarak birbirini etkliyen olayların mantığına ihtiyacım var.

Sorularım inşallaah saçma değildir şimdiden teşekkürler.

Ortak emiteri kollektörü bazı unutun.
Her şey kirşof akım ve gerilim kanunuyla bitiyor.
Bir transistörün beyzinden bir akıyorsa beta kadarını kollektör ve beta+1 kadarını emiterden akıtmaya çalışır.
Bu durumda kirşof akım ve gerilim kanunu devreye giriyor.
unutmamanız gereken beyz akımı akması için Vbe potansiyeli gerektiği.
Ben uğraşarak çözmüştün sizde çözersiniz.
transistor-tran4.gif

mesela yukarıdaki devrede beta=100, Vin=5v , Vce 10v, Re=100 ohm olsun. Rin direncinin sıfır olduğunu varsayın.
Bu durumda Ve gerilimi 5-0,7=4,3 volt olacaktır.
emiter akımı 4,3/100= 43ma olacaktır.
Ib(1+beta)=43ma ise
Ib*101=43
buradan Ib=43/101=425mikroamper çıkar.
devrenin giriş empedansı beyze direnç bağlamasanız bile. 5/425ua=11,7kilohm olur.
Neden çünkü Emiterde oluşan gerilim ıb akımını sınırladı.
Ve voltajı da 4,3 voltu aşamaz çünkü bu durumda ıb akımı kesilir.
Yani sistem dengede.
Re yi 1k yaparsanız yine Ve gerilimi yaklaşık 4,3 volt olur.
Bu durumda 43 ma yerine 4,3ma akacağı için Ib akmıda 10 da bir oranına düşer. yani 42,5 mikro amper.
Böylece giriş empedansı 117 kilo ohm olur.

Ortak emiteri kollektörü bazı unutun.
Her şey kirşof akım ve gerilim kanunuyla bitiyor.
Bir transistörün beyzinden bir akıyorsa beta kadarını kollektör ve beta+1 kadarını emiterden akıtmaya çalışır.
Bu durumda kirşof akım ve gerilim kanunu devreye giriyor.
unutmamanız gereken beyz akımı akması için Vbe potansiyeli gerektiği.
Ben uğraşarak çözmüştün sizde çözersiniz.
transistor-tran4.gif

mesela yukarıdaki devrede beta=100, Vin=5v , Vce 10v, Re=100 ohm olsun. Rin direncinin sıfır olduğunu varsayın.
Bu durumda Ve gerilimi 5-0,7=4,3 volt olacaktır.
emiter akımı 4,3/100= 43ma olacaktır.
Ib(1+beta)=43ma ise
Ib*101=43
buradan Ib=43/101=425mikroamper çıkar.
devrenin giriş empedansı beyze direnç bağlamasanız bile. 5/425ua=11,7kilohm olur.
Neden çünkü Emiterde oluşan gerilim ıb akımını sınırladı.
Ve voltajı da 4,3 voltu aşamaz çünkü bu durumda ıb akımı kesilir.
Yani sistem dengede.
Re yi 1k yaparsanız yine Ve gerilimi yaklaşık 4,3 volt olur.
Bu durumda 43 ma yerine 4,3ma akacağı için Ib akmıda 10 da bir oranına düşer. yani 42,5 mikro amper.
Böylece giriş empedansı 117 kilo ohm olur.

gerilim kazancının 1 civarı olması gerekiyor bunu nasıl anlayacağım.

Yapmak istediğiniz nedir . ac sinyalmi yükselteceksiniz dc mi. kaç volt kaç amper besleme nedir. frekans nedir.
daha fazla bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
bahsettiğim devrede gerilim kazancı zaten 1.

bir devre tasarlamıyorum dersi daha almadım konuyu anlamaya çalışıyorum sadece 4.3/5 bu şekilde 0.86 oluyor.Kitapta yaklaşık 1 olur 0.95 - 0.98 arası çıkar yazıyordu.

ltspice indir. devreyi kur denemeler yap. ücretsizdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri