BJT İle FF devresi

bguvenee

Üye
Merhaba resimde gördüğünüz gibi bu devre bazı anlamadığım kısımlar bulunmakta.Öncelikle devreye güç verilince kapasitörler aynı anda dolmuyor biri diğerinden daha yavaş ve ya daha hızlı doluyor bunun altında yatan nedeni çözemedim.Bazı yerlerde tolerans felan demişler ama tam anlayamadım.Bir de bu kapasitörler nasıl boşalıyorlar tam çözemedim internette araştırmama göre hep kapasitör dolduktan sonra kaynağı kesiyorlar.Sonra direnç üzerinde deşarj ediyolar burda kaynak kesilmiyor nasıl boşalıyor anlamadım ve boşalınca transistöleri kesime nasıl götürüyor tam da çözümleyemedim.Yardımcı olursanız sevirim.İyi çalışmalar.

asdasdas.JPG

Evet, LED'lerin fasılayla birbirlerinin yerine (transistörlerin sırayla kesime ve iletime geçmeleriyle) çalışan basit bir multivibratör devresidir, Sn. mehmet.bey'in de açıkça ifade ettiği gibi, bu dirençlerin omaj değerleriyle, kondansatörlerin de mF (kapasite) değerlerini çok az değiştirmekle bu LED'lerin daha hızlı veya daha yavaş yanma süresi hızı, sizin bu yaptığınız değişikllikle yanma-sönme zamanlaması olarak değişir. Üniversitede 2.sınıfta bir öğrenciyken, Edirne'de vitrinde çok beğenip (merkezdeki elektronik parçacıdan) hazır olarak satın aldığım ve 80'li yıllarda vitrinleri oldukça da süsleyip flaşerli ışığıyla çok ama çok dikkat çeken, ayrıca benim de çok dikkatimi çeken, hazırı elektronikçilerde satılan bir devreydi. Kolay gelsin.

Hocam benim bahsettiğim değer değişikliği
bu şekilde değil.

İdeal değerde birbirinin aynı direnç ve kondansatör
imal edilememesi. Bu FF zaten bunun nedeniyle
çalışıyor.

470R diye aldığımız direnç; üzerinde belirtilen
hata payı içinde üretilmiştir. Aynı şeritten
aldığımız iki malzeme asla birbirinin aynı değildir.

Merhaba resimde gördüğünüz gibi bu devre bazı anlamadığım kısımlar bulunmakta.Öncelikle devreye güç verilince kapasitörler aynı anda dolmuyor biri diğerinden daha yavaş ve ya daha hızlı doluyor bunun altında yatan nedeni çözemedim.Bazı yerlerde tolerans felan demişler ama tam anlayamadım.Bir de bu kapasitörler nasıl boşalıyorlar tam çözemedim internette araştırmama göre hep kapasitör dolduktan sonra kaynağı kesiyorlar.Sonra direnç üzerinde deşarj ediyolar burda kaynak kesilmiyor nasıl boşalıyor anlamadım ve boşalınca transistöleri kesime nasıl götürüyor tam da çözümleyemedim.Yardımcı olursanız sevirim.İyi çalışmalar.

Ekli dosyayı görüntüle 67505

https://diyot.net/kararsiz-multivibrator-devresi-astable/

Merhaba. Yukarıdaki linkte astabil (kararsız) multivbratörlerin temel çalışma prensibinden basitçe bahsedilmiş, bu anlatım size bu konuda yardımcı olabilir. Merdiven otomatiklerinde kullanılan elektrolitik kondansatörlerin boşalma süresiyle devre çıkışında bağlı olan lambaların yanma zamanlarının belirlemesinde olduğu gibi, bu devredeki kondansatörler de birbirlerine karşıt olarak şarj-deşarj olarak, zamanlama olarak da tam bu esnada transistörler yeniden iletime girip veya LED direnç üzerinden yanarken iletimden çıkarak, onları boşaldıklarında yeniden şarj ederek bu kararsız multivibratörün bu zıt yerleşimli elemanlarla devamlı çalışmasını sağlamış olurlar. Trnasitörlerin karşılıklı nasıl kesime ve iletime geçtiği diyot.net'de oldukça açık açıklanmaya çalışılmıştır. Kolay gelsin.

https://diyot.net/kararsiz-multivibrator-devresi-astable/

Merhaba. Yukarıdaki linkte astabil (kararsız) multivbratörlerin temel çalışma prensibinden basitçe bahsedilmiş, bu anlatım size bu konuda yardımcı olabilir. Merdiven otomatiklerinde kullanılan elektrolitik kondansatörlerin boşalma süresiyle devre çıkışında bağlı olan lambaların yanma zamanlarının belirlemesinde olduğu gibi, bu devredeki kondansatörler de birbirlerine karşıt olarak şarj-deşarj olarak, zamanlama olarak da tam bu esnada transistörler yeniden iletime girip veya LED direnç üzerinden yanarken iletimden çıkarak, onları boşaldıklarında yeniden şarj ederek bu kararsız multivibratörün bu zıt yerleşimli elemanlarla devamlı çalışmasını sağlamış olurlar. Trnasitörlerin karşılıklı nasıl kesime ve iletime geçtiği diyot.net'de oldukça açık açıklanmaya çalışılmıştır. Kolay gelsin.
Çoğu kaynağı gördüm bazılarda kapasitördeki plakanın negatif voltaj ile iletimi kestiği yazıyor bir anda kapasitör plakalarında aynıda gerilim düşüyor tam anlamadığım kısım oraası.

Bu devreyi kelimelerle izah etmek biraz güç.

Ama burada bir tane benzetim programı ile benzetimi var. Ona bakabilirsiniz.

http://www.falstad.com/circuit/e-multivib-a.html

Özetle devreye ilk elektik verildiğinde sığaçların ("kondansatör") her ikisi dolmaya başlıyor. Her ne kadar transistörler aynı özellikte olsalar da üretimden kaynaklanan farklılıklar yüzünden bir tanesi açık duruma (kısa devre) gelecek diğeri kapalı duruma gelecek.

Bu şekilde sırayla ışıkların yanması gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri