Bize kaç kw'lık jeneratör gerekir.

aakbulut82

Üye
Yardımcı olursanız sevinirim.
IMG20210104095316.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
En az 60 kva jeneratör almanız gerekir.
yanlıştır efendim. daha doğrusu gereksizdir. mutlaka 60kv almanız daha garanticidir ama yapacağınız gereksiz bir yatırım olur. çünkü bu cihazlar aynı anda hiçbirzaman çalışmayacak. 60kv jenaratör alıp çekilen güce baktığınızda 10kv-20kv civarı göreceksiniz. belki dahada az. bunun hesaplanması ayrı bir iş. konunun uzmanı yazarsa bende öğrenmiş olurum. ayrıca bunlar ne zamanlar çalışacak günde kaç saat çalışacak önemli parametreler. ama para var işletme sıkıntı değil diyorsanız bas 100kv lık jenaratörü. ama gerçekte öyle değil.

Size göre ne kadar olması lazımgeliyor ?
bu ayrı bir uzmanlık alanı bilmiyorum diyorum. sadece tahmin edebilirim. bence 20kv yeterli olacaktır. hatta akıllı bir sistem kurulursa, yani tüm sistem isteklerinin sıraya konduğu bir düzen. 20 kv çok bile gelecektir.

bu arada 20kv ile 60 kv arasında 40 bin tl fark var. kaplayacağı alan ve tüketim değerini daha hesaplamadık bile. bence üzerinde düşünülmesi gereken bir konsept.

Son düzenleme:
Bu düşünmekle çözülecek bir konsept değil bence,
Amaç elektriksiz kalmamak.
Böyle bir jeneratör e ihtiyaç varsa 10 bin 20 bin fark göz önüne alınmamalı bence.
Ne zaman hangi cihazların çalışacağı yerine göre belli olmaz.
Onumu açayım yok bunumu kapatayım demeye gerek yok.

Jeneratör hesabı yapılırken aynı anda çalışacak cihazların toplamı hesap edilir, fakat en iyi hesaplanan ölçülen sistemde bile sonradan eklemeler çıkar ,tabiki şöyle bir şey var 10 kW hesaplanan sisteme 100 kwa Jeneratör önerilmez ,alternatörün boşta çalışması istenmeyen bir durumdur.Sistemde çalışan büyük güçlü motorların demeraj akımlarıda hesaplanmalıdır,ayrıca 60 kwa Jeneratör yaklaşık 48 kW ye denk gelirki yukarıda bahsedilen tesis için kendi deneyimlerime dayanarak yeterlidir.

yanlıştır efendim. daha doğrusu gereksizdir. mutlaka 60kv almanız daha garanticidir ama yapacağınız gereksiz bir yatırım olur. çünkü bu cihazlar aynı anda hiçbirzaman çalışmayacak. 60kv jenaratör alıp çekilen güce baktığınızda 10kv-20kv civarı göreceksiniz. belki dahada az. bunun hesaplanması ayrı bir iş. konunun uzmanı yazarsa bende öğrenmiş olurum. ayrıca bunlar ne zamanlar çalışacak günde kaç saat çalışacak önemli parametreler. ama para var işletme sıkıntı değil diyorsanız bas 100kv lık jenaratörü. ama gerçekte öyle değil.

Neye göre gereksiz dedin 20 kv ne demek böyle bir güç tanımı mı var ? bilmediğimiz. Konunun uzmanı nı siz mi belirliyorsunuz. Yada kimin uzman kimin acemi olduğunu ölçen duygularınız mı var. Saçmalamaktan başka bir şey yapmamışsın mesajında farkında mısın ?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri