Bizde sanırım endüktif cezaya girdik.

fatihk5502

Üye
arkadaşlar merhaba...bizde sanırım endüktif cezaya girdik...fakat sistemimizde kompanzasyonumuz normal çalışıyo görünüyor. fakat reaktif güç kontrol rölesi üzerinde %12 endüktif yük görünüyor...Bi yardımcı olabilrseniz sevinirim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tesisiniz hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

fahri bey yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

sözleşme gücü: 12
aktif tüketim: 2200
endüktif tüketim: 7780
kapasitif tüketim: 1980

başka bilmek istediğiniz bilgiler varsa söyleyebilirim...bide sayacımız es em marka onla ilgili bir sıkıntı olabilirmi çünkü kompanzasyon normal çalışmakta görünüyor...

Sayacınız mekanık olabilir mi? kombi sayacınız olmadığı için aktif 2200 kw tüketiminizin % 90'ı olarak kapasitif 1980 kvar olarak reaktif uygulanmış olabilir mi ? indüktif tüketiminizin fazla olması ise ; eğer indüktif sayacınız mekanik ise ve faz sırası ters ise aktif tüketime göre bu kadar fark açılmış olabilir

Sn fatihk5502, aslında kompanzasyon pek de normal çalışmıyor gibi:
İnd./ Aktif %353
Kap./ Aktif: %90
Kapasitif olayı sn. moner69'un dediği gibi olabilir.

Kompanzasyon panonuz ve işletme yükleri hakkında bilgilere ihtiyaç var.

Son düzenleme:
fahri bey yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

sözleşme gücü: 12
aktif tüketim: 2200
endüktif tüketim: 7780
kapasitif tüketim: 1980

başka bilmek istediğiniz bilgiler varsa söyleyebilirim...bide sayacımız es em marka onla ilgili bir sıkıntı olabilirmi çünkü kompanzasyon normal çalışmakta görünüyor...

Sayaç mekanik sayaçtır muhtemelen ve faz sırası doğru değildir...Rölede kondansatör aldığı halde %12 -20 lerde geziniyorsa ya röle bağlantıları yanlış ya da röle gitmiş...

Ewet arkadaşlar sayacımız mekanik, üç fazlı 4 telli bir sayaç, bide reaktif sayacın aktif sayaçtan daha hızlı döndüğünü farkettim...diğer bilgiler daha önce belirttiğim gibidir...yrdımcı olursanız sevinirim...

rolenin markası nedir

Ewet arkadaşlar sayacımız mekanik, üç fazlı 4 telli bir sayaç, bide reaktif sayacın aktif sayaçtan daha hızlı döndüğünü farkettim...diğer bilgiler daha önce belirttiğim gibidir...yrdımcı olursanız sevinirim...

Reaktif sayaç aktiften daha hızlı döndüğüne göre ya kondansatör grupları yeterli değil veya arızalananlar var,sistem çalışırken kompanzasyonu manuele alıp grupları sırayla devreye alarak reaktif sayaçın tur sayısında yavaşlama oluyormu kontrol et kondansatör gruplarını pens ampermetre ile mutlaka ölçmelisin.

bileşke mantığı ile çalışan bir röle alın.Varko 312 serisi gibi.Kondansatör sıralamanızı ara kademe olacak şekilde sıralayın.röleye enerji verin başka bir ayarı yoktur.Sonuç % 100

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri