bitirme projesi

rüzgar enerjisi güzel ama tübitaktan destek alamazsan altından kalmakazsın öğrenci halinle söyliyeyim.. Bence güvenlik sistemleri üzerine çalışabilirsin hem uygun maliyet hem zevkli bir konu...
başarılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
rüzgar enerjisi güzel ama tübitaktan destek alamazsan altından kalmakazsın öğrenci halinle söyliyeyim.. Bence güvenlik sistemleri üzerine çalışabilirsin hem uygun maliyet hem zevkli bir konu...
başarılar
Sayın ertan-030.
Siz bunları söylerken, yapmak isteyenin direncini kırmak içinmi, yoksa gerçekten yapamayacağını mı düşünüyorsunuz ?

Bizim yapmak istediğimiz türbin 300 - 400 wattlık bir şey olacak. Öyle yüzlerce kw. yapmak gibi bir niyetimiz yok. Zaten piyasada yapılmış olan bir şey için tübitak ne derece yardımcı olur. Böyle bir proje için tübitak'a gittiğinizde sizi yaka paça dışarı atarlar. Git kardeşim, kontrolkalemi.com.da ŞEF adlı biri bugüne kadar onlarca türbin yaptı. Git ondan yardım alın derler.

Şaka espri bir yana, şayet yapmak isterseniz siz de bu konuyu takip edin derim.

meraba ben rüzgar gülü yapmak istiyorum bitirme projesi olarak yardımcı olabilir misiniz nasıl irtibata geçebiliriz?

meraba rüzgar gülü ile elektrik üretimi bitrime projemin konusu. yardımcı olabilrmisiniz.Sizinle nasıl iritbat kurabilirim.teşekkürler

Sayın burcudeniz.
Bu konuyu baştan itibaren takip edip, sn. dilara ile birlikte aynı anda yapabilirsiniz.
Zaten gerekli bilgileri sırası geldiktçe aşama aşama vereceğim. Öncelikle en önemli olan alternatörün yapımı ile başlıyoruz. İşin sonunda güzel bir türbin sahibi olacaksınız.
Kolay gelsin.

Şef ben de elektrik-elektronik müh. son sınıfım bununla ilgili proje almak istiyorum . projeyi yapmak için vakit var ama proje ismini bildirmem gerekiyor. buraya kadar olan kısımları okudum. peki bundan sonra nasıl bi aşama bekliyor bana kabaca anlatabilir misiniz? kafamda şekillenmesine göre alıp almamaya karar vereceğim. şimdiden teşekkürler...

Şef ben de elektrik-elektronik müh. son sınıfım bununla ilgili proje almak istiyorum . projeyi yapmak için vakit var ama proje ismini bildirmem gerekiyor. buraya kadar olan kısımları okudum. peki bundan sonra nasıl bi aşama bekliyor bana kabaca anlatabilir misiniz? kafamda şekillenmesine göre alıp almamaya karar vereceğim. şimdiden teşekkürler...

Bu işin en önemli kısmı iyi bir alternatör yapmak. Bundan sonrası genelde mekanik ağırlıklı olacak. Kısaca anlatmak gerekirse ;
--Bu alternatörün miline 15 cm. çapında 5 mm. kalınlığında yuvarlak bir demir flanş bağlayacağız.
--75 cm. uzunluğunda 3 adet kanat yapacağız ve bu kanatları 120 derece açı ile flanşa monte edeceğiz.
--Alternatörü uygun bir platforma monte edeceğiz, arka tarafına 75-80 cm. uzunluğunda bir demir kuyruk bağlayacağız. Bu demirin de ucuna, rüzgar yönüne göre dönmesini sağlayan bir kuyruk takacağız.

Elektrik Genel bölümünün alt konusunda Yenilenebilir Enerji bölümünde "Gelin Rüzgar Türbini Yapalım " konuyu incelerseniz orada yeterli bilgileri bulabilirsiniz.

şefim uzun bi ara oldu ama tekrar meraba.ben bişey sorucam bu rotor yerine koyacağımız demir silindiri ben istanbuşda nerde yaptırabilirim.okuduğum yerde yaptırabilicek biyer bulamadım.şuan istanbuldayım ve hazır burdayken yapabileceklerimi yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler...

bana yardımcı olurmusunuz ben de elektrık elektronik mühendisliği okuyorum bitirme tezi barıyorum banayardım edein

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri