Bitirme Projesi Yardım

Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim.

Son bir şey daha soracam kusuruma bakmayın. Bu devrede DC ya da AC gerilim üretimini kullanıcıya bıraksak (yani kullanıcı lcd den AC veya DC seçtiğinde seçilen duruma göre ac ya da dc gerilim üretsin.) Ac gerilim için dc gerilim zaten üretilmesi gerekiyor evet. Fakat kullanıcı DC seçti sadece DC gerilimi üretsin, devre işini sonlandırsın lcd'de de üretilen gerilim değeri panel voltajı gücü vs yazsın. Bunu pic16f877a ile sağlayabilir miyim?

sürekli çalışmada 120mA, anlık olarak 240mA akım çeken grafik lcd kullansam sıkıntı çıkar mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
İnverter Hakkında
Arkadaşlar merhaba,
Bitirme projem Güneş paneli yardımıyla Solar Şarj cihazı. Aşağıda yapacağım projeye benzer bir resim var. Aşağıdaki devre üzerinde birkaç değişiklik yaparak güneş paneliyle 12V akü şarj edip şarj edilen aküden inverter ve trafo yardımıyla AC 220V(1A) (50hz ya da yakın) gerilim elde etmem gerekiyor. İnternette birkaç inverter devresi buldum fakat proteusta simulasyon yaptığımda çıkış 220V fakat kare dalga şeklinde. Çıkıştan saf sinüs ya da saf sinüse yakın 220V(1A) sinüs almak zor mudur? İnternetteki devrelerle bu iş çözülebilir mi? Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 12
Moderatör tarafında düzenlendi:
Piyasada para ile satın alıp kullandığımız bir çok inverter var fakat bunların fiyatını belirleyen çok özel iki tane fark var.
Birinci fark inverterin tam sinüs yada modifiye sinüs oluşu eğer tam sinüs ise fiyat otomatikman uçuşa geçiyor. İkinci fark ise inverterin gücü...

Çok eskiden bir elektronikçi arkadaşımın yapıp çalıştırdığı güzel bir inverter devresi vardı bununla 100 wattlık bir armut lambayı çok rahat bir şekilde çalıştırabiliyordu.

Özel bir yanı bulunmayan tamamen modifiye sinüs dediğimiz sinyal şekli ile çıkış veren bir inverter idi ve en önemli elemanı da CD4047 entegresi idi...

Google amcaya cd4047 entegresi ile yapılmış inverter devresi diye sorduğum zaman karşıma bir çok devre şeması çıkmakta. Özellikle de bildiğimiz düşürücü trafolar ile yapılabilen özel trafolara ihtiyaç duymayan bir çalışması var sanırım sizin projenizde de bunu kullanabilirsiniz...

Piyasada para ile satın alıp kullandığımız bir çok inverter var fakat bunların fiyatını belirleyen çok özel iki tane fark var.
Birinci fark inverterin tam sinüs yada modifiye sinüs oluşu eğer tam sinüs ise fiyat otomatikman uçuşa geçiyor. İkinci fark ise inverterin gücü...

Çok eskiden bir elektronikçi arkadaşımın yapıp çalıştırdığı güzel bir inverter devresi vardı bununla 100 wattlık bir armut lambayı çok rahat bir şekilde çalıştırabiliyordu.

Özel bir yanı bulunmayan tamamen modifiye sinüs dediğimiz sinyal şekli ile çıkış veren bir inverter idi ve en önemli elemanı da CD4047 entegresi idi...

Google amcaya cd4047 entegresi ile yapılmış inverter devresi diye sorduğum zaman karşıma bir çok devre şeması çıkmakta. Özellikle de bildiğimiz düşürücü trafolar ile yapılabilen özel trafolara ihtiyaç duymayan bir çalışması var sanırım sizin projenizde de bunu kullanabilirsiniz...
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Şöyle söyleyeyim; Hazır bir yapı kullanamam. Benden bir tasarım yapmam bekleniyor. Fakat dediğim gibi ben de CD4047 entegresiyle yapılmış bir kaç devreye baktım. Çıkış 220V fakat sinüs değil kare dalga. Bu pratikte sıkıntı olmaz mı?

fakat sinüs değil kare dalga. Bu pratikte sıkıntı olmaz mı?

Zaten normalde piyasada modifiye sinüs diye satılan bir çok inverter var çıkışı kare dalga gibi olan...

Yani modifiye sinüs denen dalga şekli de bu mantıkla aynı gibi sadece kontrol sistemi feed back olayı biraz farklı...

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri