bisklete Hız ölçer Yapma Değiştime

  • Konbuyu başlatan brt99
  • Başlangıç tarihi

brt99

Üye
Katılım
30 Kas 2011
Mesajlar
29
Puanları
1
Yaş
37
Bir adet mıknatıs ve reed anahtar yardımıyla bisiklet hızını ölçerek LCD'de görüntüleyen elektronik devre yapımı.

1.jpg
2.jpg
Elektronik devre şeması 5V'luk regülatör devresi
PIC programlama için gerekli dosyalar
C kodu Hex kodu


İnternetten bunu buldum bu hız ölçeri ayarlasak mesala 5 km yazdığı an lamba yansın yada başka birsey olsun bunun gibi 5km,10km.15.km.20km.25km,30km,35.km bu hıza geldiği an lamaba yansın bunu nasıy yapabiliriz...... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
 

PIC-nik

Üye
Katılım
24 May 2011
Mesajlar
33
Puanları
1
Tam olarak incelemedim fakat "hiz2=(int)hiz" kısmı var, sanırım hızın hesaplandığı yer burası. hiz2 değişkenin içinde ne türde sayı var bilmiyorum, şu mantıktan yola çıkabilirsiniz:

...
hiz2 5 olursa 1. ledi yak
hiz2 10 olursa 2. ledi yak
hiz2 15 olursa 3. ledi yak
...

Gerisi sizin C bilginize kalmış.


 

cncarastirma

Usta Üye
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
931
Puanları
168
Yaş
40
Selamun Aleyküm
Bilgileri inclememiş ve konunun uzmanı olmayan birisi olarak son mesaja istinaden bilgi vermek istedim.

Sayın PIC.nik bahsettiğiniz eşitlemeyi pic de kullanırsanız bu eşitlemelerin gerçekleşmediği durumlar için çıkış alamazsınız. Yani küsüratlı ve ondalık olarak tutmayan değerler çıkış verilmesini engeller. Yani başka deyişle bu tip bir sistemde pic hiç çıkış vermeyebilir.

Burada evvela hangi hassasiyetlerde hız değişimi düşünüldüğü belirlenmeli. Sonra büyükeşittir mantığıyla belirli bir değere eşit ve büyük olma durumunda o değerin çıkışı verdirilir. Bu değeri geçtiğinde de sanki aynı değer çıkışı devam eder gibi görünüyor ama bir sonra başka bir büyükeşittir konutu da o değer geçildiğinde o çıkışı verdirir. Mesela 5 er artan bir sistem için 5 ile 10 arasında hep beş gösterir. 10 u bulup geçerken de 10 çıkışı alınır. Halbuki bir önceki komut da işlevini devam ettirir gibi ama son komut işlev yapar. Burada alt programla dallanma da yapılabilir. Mesela eğer beşten büyükse GOTO diye farklı bir etikete gönderip orada yine büyükse farklı bir etikete değilse ekrana 5 yaz gibi mantıklar kurulabilir.

Büyüktür mantığı cebir işlemi yaptırıp sonucun pozitif negatif durumuna göre de kurulabilir.

Yalnız genelde 1 veya 2 gbi hassasiyet değerleri bulunmakta. Aslında mantığı kombine yapıp küsürat bile yazdırılabilir ki farklı durur. Bunların yanında bazı basit; yanlış hatırlamıyorsam, gerilim bölücü direnç vb devreler var. Bunlar ile daha kolay devre yapabilirsiniz ve müdahalesi ve tamiri de kolay olur.

Sensör ne kullanırsınız bilmiyorum ama canta(tekere) takılan mıknatıs genelde görünmekte. Diamo çıkışı ile bir voltmetre de km saati gibi sürülebilir. Bunların yanında hızı ölçünce kaç km yol yaptığınızı da mıknatıs toplam devrinden yapmanız beklenir. Tüm bunlar pic için çok da zor olmadığını düşündüğüm işlemler.

Yalnız programda bekleme ve tanımlama ile ilgili bilgiler doğru olmadığında çalışmanızda sıkıntı olur. Program yazarsanız paylaşabilirsiniz.

Başarılar dileriz.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
114,868
Mesajlar
808,661
Kullanıcılar
420,274
Son üye
sonkale

Yeni konular

Üst