Birlikten kuvvet doğar!

Arkadaşlar merhaba,

Malumunuz devlet cari açığı düşürme, dolar silahının hasar gücünü azaltma ve nitelikli üretim kültürünün artması için daha etkin destek çalışmaları hazırlamakta ve kesenin ağzını açma hazırlığı yapmaktadır. Bize düşen ise ülkenin teknolojik altyapısının daha da sağlamlaşması açısından bilgi birikimlerimiz ve imkanlarımızla bir araya gelerek öncelikli olarak ihracata yönelik yüksek teknolojiye dayalı mekanik-elektromekanik sistem tasarım ve üretimi çalışmalarında bulunmak, güçlerimizi birleştirerek kabiliyetlerimizi artırmak ve hep daha ilerisini hayal etmek olmalıdır.

Bu konuda katma değeri yüksek bir ürün ya da elektromekanik sistem tasarımı ve üretimi için gerek maddi olanaklarıyla, gerek imalathane imkanlarıyla, gerekse de bilgi birikimiyle bir araya gelip ortak projeler yapacak bir oluşuma ön ayak olmak için bu konuyu açmış bulunuyorum.

Ben halihazırda makine mühendisi olup, profesyonel cnc tezgahların mekaniği ve spm (special purpose machines) otomasyon makineleri konusunda yapısal mekanik tecrübesine sahibim.

Bu konularda "ülkem için dertliyim" diyen, heyecan duyup konuyla ilgilenen, ortaya birşey koyabilecek mekanikçi, elektronikçi, yazılımcı, otomasyoncu, imalatçı, yatırımcı her kim varsa farklı fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.

Herkese iyi çalışmalar.

Bende daha önce tezmaksan da revizyon atelyesinde kısa bir dönem çalıştım ve hala oradaki arkadaşlarımla görüşürüm.Bir çoğu kendi işyerini açtı!
Ben Türkiyede en büyük sorun imalat ama Tayvan,japonya,Almanya ve Çin den getirilen CNC torna ve frezelerle fason olarak yapılan üretimden bahsetmiyorum!Kendi makine teknolojimizle yerli makine imalatından bahsediyorum.
Burada bazı arkadaşlar CNC router imal ediyor çin malı step motor hangi ülkenin olduğunu bilmediğim mach3 veya mach4 le üretilen routerler yapıyorlar
Taksan Kayseri de şimdi Dener makine olmuş iflas edince başka biri almış Cnc tezgahlar üretti ama kontrol üniteleri siemens fanuc mitsubishi veya heidenhain işte bizim bence en önemli sorunumuz mu Türkiye olarak otomasyon konusun da bir markamız yok ben otomasyon fuarlarına birçok kez gittim bir kaç tane yerli üretim le imal edilmiş cnc kontrol ünitesi ve servo motor markalarıyla karşılaştım ama ne isimleri aklımda kaldı ne markaları o firmalarla konuştuğumda yaptıkları sistemlerin fiyatının pahalı olduğunu kendileri de söyledi!
Adam çinde CNC kontrol ünitesi ve servo motor imal ediyor onu Türkiye ye gönderiyor satıp para kazanıyor ama biz bunları kendi ülkemizde yapamıyoruz!Türkiye nin elinde aselsan tubitak gibi kurumlar var devlet politika olarak bu kuruluşları üniversiteleri de bu işe katarak CNC kontrolünden plc hmi gibi otomasyon sistemleri acilen üretilip hatta devlet ihalesine girecek firmalara bu teknolojileri kullanma şartı getirilerek bu teknolojiler yaygınlaştırılmalı!
MPT76 mehmetcik silahına namlu yapmak için 7 milyon nüfuslu Avusturya dan namlu yapma makinesi istedik İstanbul'un yarısı kadar nüfusu olan ülke bize parasıyla bile satmadı bu makineyi!
Özel sektör bence bu işin altından kalkamaz devlet yani hükümet bahsettiğim kurumlarla bu konuda çalışmalar yaptırmalı!

Ne yapılması gerektiği herkesin malumu. Bunun için bir ekip birleşse, proje takımı-uygulama takımı-araştırma takımı oluşsa ? O zaman hep beraber bir şey yapma fikri sözden yazıdan kurtulup icraata geçmiş olur. Bu duruma liderlik yapabilecek mesleki ve dünya görüşü olan birileri vardır mutlaka aramızda.

Bende daha önce tezmaksan da revizyon atelyesinde kısa bir dönem çalıştım ve hala oradaki arkadaşlarımla görüşürüm.Bir çoğu kendi işyerini açtı!
Ben Türkiyede en büyük sorun imalat ama Tayvan,japonya,Almanya ve Çin den getirilen CNC torna ve frezelerle fason olarak yapılan üretimden bahsetmiyorum!Kendi makine teknolojimizle yerli makine imalatından bahsediyorum.
Burada bazı arkadaşlar CNC router imal ediyor çin malı step motor hangi ülkenin olduğunu bilmediğim mach3 veya mach4 le üretilen routerler yapıyorlar
Taksan Kayseri de şimdi Dener makine olmuş iflas edince başka biri almış Cnc tezgahlar üretti ama kontrol üniteleri siemens fanuc mitsubishi veya heidenhain işte bizim bence en önemli sorunumuz mu Türkiye olarak otomasyon konusun da bir markamız yok ben otomasyon fuarlarına birçok kez gittim bir kaç tane yerli üretim le imal edilmiş cnc kontrol ünitesi ve servo motor markalarıyla karşılaştım ama ne isimleri aklımda kaldı ne markaları o firmalarla konuştuğumda yaptıkları sistemlerin fiyatının pahalı olduğunu kendileri de söyledi!
Adam çinde CNC kontrol ünitesi ve servo motor imal ediyor onu Türkiye ye gönderiyor satıp para kazanıyor ama biz bunları kendi ülkemizde yapamıyoruz!Türkiye nin elinde aselsan tubitak gibi kurumlar var devlet politika olarak bu kuruluşları üniversiteleri de bu işe katarak CNC kontrolünden plc hmi gibi otomasyon sistemleri acilen üretilip hatta devlet ihalesine girecek firmalara bu teknolojileri kullanma şartı getirilerek bu teknolojiler yaygınlaştırılmalı!
MPT76 mehmetcik silahına namlu yapmak için 7 milyon nüfuslu Avusturya dan namlu yapma makinesi istedik İstanbul'un yarısı kadar nüfusu olan ülke bize parasıyla bile satmadı bu makineyi!
Özel sektör bence bu işin altından kalkamaz devlet yani hükümet bahsettiğim kurumlarla bu konuda çalışmalar yaptırmalı!
Söylediklerine kesinlikle katılıyorum, eminim herkes de katılıyordur ama iş icraata gelince ... :) İşte bunu kırmak için bu konuyu açtım, zaman iş zamanı ;)

Ne yapılması gerektiği herkesin malumu. Bunun için bir ekip birleşse, proje takımı-uygulama takımı-araştırma takımı oluşsa ? O zaman hep beraber bir şey yapma fikri sözden yazıdan kurtulup icraata geçmiş olur. Bu duruma liderlik yapabilecek mesleki ve dünya görüşü olan birileri vardır mutlaka aramızda.

Kısa ve net şekilde özetlemişsin. İnsanların birbirine güvenmesi için yapılacak iş modeli belli olduktan sonra bir şirket kurulabilir, para yatıranlar hisse sahibi olur, diğerleri kardan pay alır ve iş profesyonelleşir, çok zor birşey değil bu. Ama önce ilgi, heyecan ve fikir savaşı lazım. Ekipler de kendiliğinden şekillenmiş olur. İlgilenen arkadaşlar yetenek ve uzmanlık alanlarını yazarsa biryerden başlamış oluruz diye düşünüyorum.

Elektrik Elektronik Mühendisiyim
Düzce'de yaşıyorum. Enerjim ile çabamla destek olabilirim açıkçası.
Ben bi kıvılcım atayım ortaya :)

@huh Öyleyse benim de sözüm meclisten dışarı olsun da şunu da söylemeden geçemeyeceğim, "dervişin fikri neyse zikri de odur".

Olur ya birileri fikirlerini tartışırken samimi ortamlar oluşur, telefonla, yüzyüze görüşür birbirinin samimiyetine güvenir birşeyler olur. Bugünden yarına olacak iş değil tabiki, ama birbirimizi yemeye değil en azından bu kadar basit bir ortamda güvenmeye ihtiyacımız olduğu aşikar. Yoksa neden sorulan teknik sorulara cevap yazıyor ki insanlar, başkasını zengin etmek için mi??

Kimseye ortaya para koy, ya da kendi ticari fikrini söyle demedik. Yenilikçi bir fikri olan zaten gider patent başvurusunu yapar elbet, sonra gelir isterse paylaşır. Ben, patenti olmayan bir katma değerli ürün üretme fikri ya da çabası olup(mesela cnc takım tezgahı, ambalaj sektörü, otomasyon makineleri gibi vs..) fakat kendi başına yetkinliği veya olanakları yetmeyen arkadaşlar olursa belki bir oluşumla (örneğin ben bir makinenin mekanik kısmını tasarladım fakat elektrikçiye, yazılımcıya, imalatçıya vs. ihtiyacım var) isteyen gerek iyileştirici fikriyle gerek diğer imkanlarıyla yardımcı ve tabiki işe ortak olarak ticari bir ürün ortaya koyar çabasındayım.

Sonuç olarak bu ülkede bana bu satırları yazdıran sebep de dahil çeşitli nedenlerden dolayı, kaynakçılıktan demircilikten, fason işlemecilikten öteye gidilemiyor. Şu forumda onyıllardır bulunan yüzlerce insan Amerikalının garajından çıkardığı işin yanından dahi geçemiyoruz. Bunu kırmamız lazım, çaba ve emeğin Batı dünyasındaki gibi bir karşılığı olması lazım. Zamana yazık oluyor.

Sadece bir denemek istedim, ya tutarsa? Kazanan ülke ve hepimiz oluruz.

Son düzenleme:
bende çok dertliyim burada paylaşılan konularla alakalı olarak;
naçizane üzerinde çalıştığım arge projelerim var fakat bir türlü sonuca varamıyorum çünkü sorun benden kaynaklanıyor, felaket derecede tembellik ediyorum, tembel değilim ama üzerime karabasan gibi bir hal çöküyor ondan sonra bir türlü makinanın başına geçip prototipi sonlandıramıyorum... haaa işe yoğunlaşmıyormuyum ? yoğunlaşıyorum ama işe el attığımda'da hiç beklenmedik hesap edemeyeceğiniz şekilde aksilikler çıkıyor o işle uğraşmamı engelleyecek zorunlu meşgaleler yakamı bırakmıyor... şaka yapıyorum zannediyorsunuz ama aynen böyle oluyor...karşılaştığım son aksilikde router ın tablasının düzlüğünü kaybetmesi mesela yeni tabla yaptırayım dedim 3bin tl cnc taramaya 1000 tl de taşlamaya fiyat çıkardılar... ben makinayı bu fiyattan ucuza mal ettim 2 sene evvel... neyse.... ugraştığım projeler (katma değeri yüksek) kısaca şunlar...
- optimum nüve sarımlı rüzgar enerjisinden elektrik üretimi projesi( tamamlanma durumu %80 )
-komprosör kullanmaksızın normal spindle motorunu atc yapan adaptör( tüm kesim kodları tasarımı hazır tamamlanma durumu % 49 )
-batarya ; elektrik enerjisini yüksek düzeyde,tekrarlanabilir şekilde depolama ( geliştirme aşamasında en farklı özelliği batarya sıfırlanınca kutuplar yer değiştiriyor yani bitmiyor )
- işçi robot ; inşaat mühendisi olduğum için bu taşeronlardan ve onların iş bilmez elemanlarından bıktım... ne düzgün proje okurlar ne iş güvenliğine riayet ederler, birde iş kazasından dolayı başım derde girer bunlar yüzünden ve tak dedi artık 2023 yılına kadar görünür hale getireceğim robotu Allah fırsat verirse... ve inşaat maliyetleri ve giderleri neredeyse %80 ucuzlayacak... bana sadece elektronikçi ve programcı lazım, mekanik ve robotik aksamları yapabilecek durumdayım.

Ülkemin hain ellere geçmemesi için 15 temmuzda trt 'de ve ardından genelkurmayda birebir sahadaydım, bu uğurda coluk cocuğumu düşünmeden önce düşmanın canını almaya ve en zor anı aşıncaya kadar mucadele etmeye çok ama çok kararlıyım, şehidler bizimdir lakin şehid olmak, ölmek gibi kısa yollar tercihimde yok sonuna kadar mücadele azmim şehidliğin önünde gidiyor... projelerim ide bitireceğim tüm engel ve sorunlara rağmen.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri