Birisi bana zon ne demek açıklayabilir mi

eraksoy

Üye
Arkadaşlar merhaba evime alarm taktırma fikri aklıma girdiğinden beri sitelerde alarmları araştırıyorum. Panellerde 6 zonlu 64 zonlu gibi ifadeler var zon nedir acaba birde bir ev için kaç zonlu bir panel almak gerekir.

zon; korunması gerekli alan veya bölüm olarak anlaşılmalıdır. alarm ile korunacak yerin yapısına baglı olarak kullanılacak sensör sayısı olarak da düşünebilirsiniz;
bahçe giriş kapısı, garaj kapısı, girişi koruma altında tutulacak pencereler, .......vs
herbiri bir zon olarak düşünülmelidir.

Konvansiyonel yangın ihbar sistemlerinde bir dedektör silsilesine (çevrimine) zon denir. Analog adresli yangın ihbar sistemlerinde ise buna loop denir.

ev icin cok fazla gerek oldugunu dusunmuyorum hem evlerde kullandiginiz sensorler ayni olucaktir bu yuzde oda bazinda olmasi tabiki rezervli makul gibi gozukuyor,sanayi sistemlerinde bir cok cesit sensor algilama cihazlari var bu yuzden genelde tip olarakta zonlara bolmemiz gerekir.ornegin lazerli algilayicilar var duman sensorleri var gaz sensorleri var sicaklik sensorleri var vs..evine standartlarini bilemiyorum ama 10 zonlu bir modul veya yakin bir sey varsa sanirim isini goruru tabi evinin metre karesini ve oda sayisini belirtmemissin.saygilar.

Cevaplar için teşekkür ederim.

Yorumlarınızdan anladığıma göre evimde kaç adet pır detektör gaz duman vs cihaz kullanacaksam bunları destekleyecek sayıda zon olması yeterli

DSC 1616 Panel almayı düşünüyorum. Bu panelde kart üzerinde 6 zone girişi ve 16 kablolu ve kablosuz zone kullanımı yazıyor. 6 zone girişi benim için yetirli olur herhalde,

Bu panelede DSC RFk5501 Modüllü icon şifre paneli almak istiyorum. Bu şifre panelinde 32 adet kablosuz dedektör 16 adet kablosuz kumanda destekler yazıyor. Bu parçayı bağlayınca kablosuz zone bölgem 32 ye mi çıkıyor acaba yoksa panel 16 kablosuz zone desteklediği için 16 kablosuz zone mi oluyor. Birde bu şifre panelini bağlandığında alarm sistemine kablosuz detektör bağlanabilir mi başka bir değişle sistem kablosuz olur mu yoksa kablosuz yapmak için başka parça almak mı gerekli

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri