Bir tuhaf problem Faz-Toprak 104V, Nötr-Toprak 46V, Toprak-Çivi 46V

Crowbar

Üye
Merhaba arkadaşlar. Gene ben ve gene tuhaf tesisat sorunlarım. Önce değerleri aşağıda belirteyim, daha sonra açıklamasını yapacağım.

Faz-Çivi: 225V
Faz-Nötür: 225V
Faz-Toprak: 104V
Nötür-Toprak: 46V
Nötür-Çivi: 1,4V
Toprak-Çivi: 46V

Artık evdeki güç probleminden gına geldiği için online ups sistemlerini araştırırken basit toprak ölçümünü gördüm. Şimdi çividen kastım duvara çakılmış uzun bir beton çivisi. Toprak dediğim ise toprak hattı. (umarım toprak hattı)

Bu prizle aynı sigortaya bağlı olan salondaki pirizi ölçtüm
Toprak-Nötür 2,2V
Faz-Nötür 227V
Faz-toprak 226V
Odamdakinden daha normal değerler aldım. Odamdaki genel problem kompressör çalışınca ışığımın kırpışması ve hi-fi sistemimden çıtırtı sesi gelmesi. Arkadaşlar yukardaki değerler neden olabilir? Akıl sır erdiremedim. Buatlar gömme dolabın (sagıyla anıyorum marangozu) arkasında kalmış ulaşılması çok zor. Pirizleri yük yok iken ölçtüm.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
öncelikle o çivi dediğiniz yöntem yanlış topraklama yönetmenliklerin topraklama nasıl ölçüleceği yazıyor.Bence her internette görüpte okuduğunuzu uygulamaya kalkmayın yönetmenliklere bakarak karar vermelisiniz.Şu durumda topraklamalarınız çok kötü tahmin ediyorum ki bina eski ve topraklama yapılmamıs veya tesisatta kopukluk var.merak ettim devre de K.A.K.R. var mı?

Hayır röle yok. Yöntemim yanlış olsa da böyle bir durum var yani. Çivi ile toprak hattı arasını ölçmemin bir sakıncası olacağını zannetmiyorum. Topraklama yapılı binada bizzat biz levha gömerek yaptık. Diğer pirizlerde böyle bir sorun yok ilk mesajımda belirttiğim gibi.

Benim merak ettiğim konu, pirizde yük yokken nötr toprak, toprak çivi arasında 46 volt olması. Dediğim gibi diğer pirizlerde böyle bir problem yok.

o prizin hattını takıp etmeniz de yarar var..

Hayır röle yok. Yöntemim yanlış olsa da böyle bir durum var yani. Çivi ile toprak hattı arasını ölçmemin bir sakıncası olacağını zannetmiyorum. Topraklama yapılı binada bizzat biz levha gömerek yaptık. Diğer pirizlerde böyle bir sorun yok ilk mesajımda belirttiğim gibi.

Benim merak ettiğim konu, pirizde yük yokken nötr toprak, toprak çivi arasında 46 volt olması. Dediğim gibi diğer pirizlerde böyle bir problem yok.

arkadaşım o çivi dediğin şey ile balkondaki saksı aynı şeydir.önce topraklama nedir de değildir onu bilmenizde yarar var.gerek levha gerek çubuk olsun birebir toprağa temas eden bakır aparat olmalı.direnci ise olabildiğince çok düşük olmalı.elektriği su tesisatı gibi düşün boru ne kadar kalın ise su o kadar akışkan oluyorsa kablo kesitinide o kadar kalın uygularsan senin lehine olur.arada 5 lira fark eder.sen bilirsin.ayrıca bu işi teknisyen mertebesindeki kişiye yaptırın.evdeki tüm prizlere uygulatın.

Daha öncede belirttiğim gibi tesisatlarda en büyük sorun nötr vetoprağın karıştırılmasıdır. Oysa k. A. Rolesi takılı olsa zaten koruma olacağından problemlerde kendiliğinden çözülecektir. Selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri