Bir start butonu ve üç adet zaman rölesi kumanda

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tubagok

Üye
Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var bu siteye yeni üye oldum ve bilgi ve deneyimlerinden faydalanabileceğim arkadaşlar olduğuna inanıyorum.Sorum Şudur bir start butonu üç adet zaman rölesi ve 2 adet kontaktör ile kurulan kumanda devresinde start butonuna birinci basışta motor çalışacak ikinci basışımızda motor duracak...Bunun prensip şemasına acil ihtiyacım var plc konusunda yeterli bilgiye sahip değilim yeni yeni merak saldım bu konuda tavsiye edebileceğiniz kaynaklarıda belirtirseniz çok sevinirim şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tubagok ' Alıntı:
.Sorum Şudur bir start butonu üç adet zaman rölesi ve 2 adet kontaktör ile kurulan kumanda devresinde start butonuna birinci basışta motor çalışacak ikinci basışımızda motor duracak...Bunun prensip şemasına acil ihtiyacım var

Sizin dediğiniz çalışma biçiminde zaman rölesi kullanmaya gerek yoktur .Aşağıdaki devre ile istenilen çalışma sağlanabilir.

tek buton.JPG

Utanarak bir soru daha soracağım şimdi buradaki A B VE C neyin kontakları biraz izah edermisiniz bana zaman rölesiyle kumanda olacak dedilerde elimdede hiç kaynak yok...Kumanda devreleri konusunda kafama takılan o kadar çok soru var ki...

Utanmanıza mahal verecek bir durum yok müsterih olunuz,

Kumanda devremizde 3 adet kontaktör kullanılmıştır. A - B - C diye isimlendirme yapılmıştır.
Kontaklar A - B - C kontaktörlerine aittir.

Örneğin, B kontaktörünün akım yolu üzerinde bağlı normalde kapalı A kontağı, A kontaktörüne ait olduğunu sembolize eder. A kontaktörünün akım yolu üzerinde bağlı olan, normalde kapalı B kontağı, B kontaktörüne ait olduğunu gösterir. Diğer C kontaktörü içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz.

Sitemizde Otomatik kumanda konusunda kafanızda takılan soruların bir çoğuna yanıt verecek açıklayıcı temel bilgiler mevcuttur, Forumda arama yapınız.

Şimdi burada starta 1. basışta a kontağı kapanıyor c üzerinden mühürleme yapılıyor sonra bu kapalı a kontağı C üzerinden motoru çalıştırıyor 2. basışta C 1 konumunda olduğundan C nin kapalı kontağı açılıp A kontağını açıyor buna bağlı olarak B kontaktörü enerjilenip B kontağı ile mühürleniyor böylece C kontaktörünün enerjilendiği kolda B ters kontağı açılıp enerjiyi kesiyor yani ne kadar doğru anlamışım bilemiyorum:) çok bayağıda anlatmış olabilirim ama durum bundan ibaret mi?

Mesut bey dikkatimi çekti şimdi biz elimizi start butonundan çekersek zaten motor durmuş oluyor ikinci defa starta basmamıza gerek kalmıyor ki kafam karışmadı desem yalan olur...Benim istediğim tek start ve 3 kontaktörle darbe akım anahtarı görevini yapması gibi birşey olsa gerek...

Kumanda devresinde ilk start verildiği zaman ,A kontaktörü anlık enerjilenir. A kontaktörüne ait normalde açık ve normalde kapalı kontaklar konum değiştirir.Bu değişim sayesinde C kontaktörü enerjilenir ve kendi kontağıyla mühürleme yi sağlar C kontaktörü sürekli enerjili kalır, ancak 2 ci start'ta ilk enerjilenen B kontaktörü, olacağı için
hem A, hemde C kontaktörünün enerjilenmesine izin vermez ve çalışmayı durdurur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri