Bir Soru? Ekg analizi

elektrkci

Üye
S.a. Matlabda ecg işaret bileşenlerine (P,Q,R,S,T,U) ait genliklerin bulunması isimli bir ödevim var. Matlab'a hakim biri olmamakla beraber internette çok araştırmama rağmen çok net bir bilgi edinemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

R S değerlerini bulmak kolay olur. P,Q,T ve U değerleri biraz zor olabilir çünkü yanlış hatırlamıyorsam o dalgaların tepe noktaları değişebiliyordu. Yani sadece bir tane P tepe noktası olmayabiliyordu, doğru mu hatırlıyorum? Bu konular ile ilgilenmeyeli 6 sene oldu, unutmuşum sanırım.

Peak analizini ben şu şekilde yaparım, ki paylaştığım MATLAB dosyalarındaki kod da bu şekildedir.

1000 tane noktadan oluşan bir EKG sinyali olsun. "Bu noktalar içerisinde mevcut değerin bir önceki değerden küçük olduğu noktaları bul.." dediğimiz vakit bize R noktalarını yani peak noktalarını verecektir. MATLAB kodunu açıp incelerseniz anlarsınız. Bu mantığı iş hayatımdaki her peak noktasını bulma ihtiyacımda kullanırım. Çoğunlukla eş zamanlı çalışan bir sistemde bu şekilde yapıyorum.

Ayrıca araştırmadan öğrenemezsiniz. Elinizde çalışan örnek bir kod var. Bunu geliştirmek için uğraşarak bütün tepe noktalarını bulabilirsiniz. Çalışmanızı bir yere getirirseniz ben de dahil emin olun size yardımcı olacak üyelerimiz olacaktır.

İyi çalışmalar,

Yardımınız için çok teşekkür ederim, anladığım kadarıyla sizin paylaştığınız kodlardaki R işaretine ait genlikler şekildeki gibi bulunuyor. Ekran Alıntısı.jpg yanılıyor muyum. Bu konularrı çok bilmediğim için benim düşündüğüm genlik bulma şu şekilde olacak sanıyordum: R dalgasının en üst noktasıyla alt noktasının farkı şeklinde. Atıyorum: 1. R dalgası için 1.234, 2. R dalgası için 1.227 ...... gibi. Yoksa düşündüğüm şekilde mi bulmam gerekiyor... Tekrar teşekkür ederim...

Sn. elektrikci,

Sizden isteneni yazı veya resim olarak iletmeniz mümkün müdür?

"Matlabda ecg işaret bileşenlerine (P,Q,R,S,T,U) ait genliklerin bulunması" başlıklı bir ödev tam olarak ben de ne istendiğini anlamadım. Bu resimdeki gibi birşey mi acaba?Ekran Alıntısı.jpg

"Matlabda ecg işaret bileşenlerine (P,Q,R,S,T,U) ait genliklerin bulunması" başlıklı bir ödev tam olarak ben de ne istendiğini anlamadım. Bu resimdeki gibi birşey mi acaba?Ekli dosyayı görüntüle 17803
Öncelikle genlik nedir, benim anladığım her işaretin zamana göre aldığı süreç istenmiş Sn. Etuzuner in mesajının altındaki resim gibi
https://www.kontrolkalemi.com/forum...9-qrs-kompleksi-analizi/sayfa2.html#post40204

Sinyaliniz periyodik bir sinyal olsa eğer genlik söz edelim ama bu durumda genlikten kasıt bence peak yaptığı değer gibi gözüküyor.

1 dakikadaki R noktaları toplamı size kalp atış hızını verecektir. Taşikardi, bradikardi, vb. durumların tespiti için önemli. Bence sizden istenen de budur ki bizden de istenen buydu. Paylaştığım kod da bunu hesaplamaktadır.

File:ECG principle slow.gif - Wikipedia, the free encyclopedia linkinde güzel bir gösterim mevcut.

İyi çalışmalar,

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Teyid ettirmek için soruyorum bu işin matlabda analizi 2.jpg şeklinde mi olacak. Tekrardan teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri