Bir Prize En Fazla Kaç Bilgisayar Bağlanabilir?

BeSu

Üye
Arkadaşlar cümleten iyi akşamlar, iyi forumlar.

İnternette biraz araştırdım ancak net cevap bulamadım, hep watt hesabı üzerinden bilgilendirme yapılmış ancak tam anlayamadım kimisi 4000 civarı watt kimisi 3500 civarı watt diyor kimisi bu toplam diyor. Sanırsam en yetkili kişiler bu forumda okuduğum kadarıyla ondan size bir sorum olucak cevaplayabilirseniz sevinirim;

Benim odamda tek priz var ve bu prize bir tane 3lü baş bağlı kablosuz. Gerisini aşağıda kendimce anlatmaya çalıştım.

Bunların şu an 4 ü boşta gerisine 2 monitor 2 kasa 1 switcher ve doluların geri kalanına laptop bağlı. Bu kalanlara da laptop bağlayacağım büyük ihtimal ancak gittikçe korkutmaya başladı bu durum beni :). Herhangi bir sıkıntı yaşamadım henüz çok şükür ama ne olabilir ya da ne yapılması gerekli bu konuyla alakalı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tam net sayı veremem ama kabaca anlatmak gerekirse (o priz tek bir sigortadan geldiği varsayılarak)
Priz amper değeri 10A ise
Güç=amper x voltajı
Güç= 10 x 220 => güç= 2200watt eder

Buradan 2200/365= 6,02 yani net altı adet bilgisayar bağlana bilir. Tabi bilgisayar tam yükte herzaman çalışmadı düşünüldüğünde bu sayının üstünde bilgisayar bağlana bilir.

(Bilgisayar tam güçte 365 watt tükettiği ve herzaman tam güçte çalıştığı varsayılarak hesaplandı)

Burası bir iş yerimidir?

Tam net sayı veremem ama kabaca anlatmak gerekirse (o priz tek bir sigortadan geldiği varsayılarak)
Priz amper değeri 10A ise
Güç=amper x voltajı
Güç= 10 x 220 => güç= 2200watt eder

Buradan 2200/365= 6,02 yani net altı adet bilgisayar bağlana bilir. Tabi bilgisayar tam yükte herzaman çalışmadı düşünüldüğünde bu sayının üstünde bilgisayar bağlana bilir.

(Bilgisayar tam güçte 365 watt tükettiği ve herzaman tam güçte çalıştığı varsayılarak hesaplandı)

Burası bir iş yerimidir?
Cevap için teşekkürler hocam,

365 yazdığınız kısım laptoplarda da bu değerlerde mi ya da adaptöründen kontrol edip kendim o şekil hesaplayabilir miyim. Bu arada evde hocam bilgisayarlar.

Yani başka odaya taşısam bile aynı sigortadaysa bu sıkıntı mı yaratır, tek sigorta dediğinizden dolayı. O zaman mutfağa ve bu odaya ait olmayan başka sigortaya bağlı bir yere gene aynı şekil fazla bilgisayar bağlayabilir miyim

Bilgisayar PSU ları ortalama 350 watt iyi ekran kartı varsa 500-600 watt PSU ister,monitörde LCD,led desek 150 watt gibi,lap toplar ortalama sanırım 350 watt (adaptörünü kontrol edin yazar) ,switclerde(8 li ufak)50-60 watt gibidir.
Aslında sorulması gereken soru o prizin taşıyabileceği yük değil o tesisatın(ev ,işyeri ,tesisatın eski-yeni olma durumu,tesisat sözleşme gücü gibi durumları belirtmediniz)taşıyıp taşıyamayacağı .Bence hesabınızı yukarıdaki verilere göre yeniden yapın ,bulunduğunuz yerdeki cihazlarıda ekleyin(buzdolabı ,ısıtıcı vb),toplam 5000 watt geçiyorsa(tesisat eskiyse 3500) sınırlara gelmişiz, bilgisayarların tamamı 24 saat çalışıyor sanırım,bir prize iki cihazdan fazla bağlamayın(monitör+kasa),iyi kablodan kaliteli üçlü prizler kullanın ,gevşeklik olmasın ,farklı odalara yük bindirin sigortalar ve tesisat taşıyabilsin yükü(ya da ek tesisat yaptırın).Yangın tehlikesine karşı gerekli önlemleri alın duman dedektörü,yangın söndürme sistemi gibi,ben bana sorulan şu soruya hep şu esprili cevabı veririm.

-Bu bilgisayar neden ısınıyor
-İçinden elektrik geçen her şey ısınır ,seninde içinden o kadar elektrik geçse sende ısınırsın.
Kolay gelsin.
Not :Resimdeki gibi yonca şeklinde prize takılan üçlü kullanma ,hiç olmadı kısa bir üçlü kullan.Hiç bir cihaz arıza çıkarmasa bu gevşeme yapar zamanla.

Bilgisayar PSU ları ortalama 350 watt iyi ekran kartı varsa 500-600 watt PSU ister,monitörde LCD,led desek 150 watt gibi,lap toplar ortalama sanırım 350 watt (adaptörünü kontrol edin yazar) ,switclerde(8 li ufak)50-60 watt gibidir.
Aslında sorulması gereken soru o prizin taşıyabileceği yük değil o tesisatın(ev ,işyeri ,tesisatın eski-yeni olma durumu,tesisat sözleşme gücü gibi durumları belirtmediniz)taşıyıp taşıyamayacağı .Bence hesabınızı yukarıdaki verilere göre yeniden yapın ,bulunduğunuz yerdeki cihazlarıda ekleyin(buzdolabı ,ısıtıcı vb),toplam 5000 watt geçiyorsa(tesisat eskiyse 3500) sınırlara gelmişiz, bilgisayarların tamamı 24 saat çalışıyor sanırım,bir prize iki cihazdan fazla bağlamayın(monitör+kasa),iyi kablodan kaliteli üçlü prizler kullanın ,gevşeklik olmasın ,farklı odalara yük bindirin sigortalar ve tesisat taşıyabilsin yükü(ya da ek tesisat yaptırın).Yangın tehlikesine karşı gerekli önlemleri alın duman dedektörü,yangın söndürme sistemi gibi,ben bana sorulan şu soruya hep şu esprili cevabı veririm.

-Bu bilgisayar neden ısınıyor
-İçinden elektrik geçen her şey ısınır ,seninde içinden o kadar elektrik geçse sende ısınırsın.
Kolay gelsin.
Not :Resimdeki gibi yonca şeklinde prize takılan üçlü kullanma ,hiç olmadı kısa bir üçlü kullan.Hiç bir cihaz arıza çıkarmasa bu gevşeme yapar zamanla.

Anladım çarşamba günü o zaman diğer çoklayıcıları ve dediğiniz gibi ilk çıkış 3 lüyü değiştireceğim.

Adaptörlerinde output 65W yazıyor birinde de 19.5V 3.3A yazıyor sanırsam çarpımından hesaplayacağım. Hepsi ortalama bu civarlarda. Sadece 2 tane masaüstü var. Şu an 12 tanesi açıkken çamaşır makinesi + bulaşık makinesi çalıştırıp üstüne süpürgeyi çalıştırdım. Lambada falan bile hiç ufak aksama ya da normal başka bir sorun yaşamadım. Bilgisayarlar 24 saat çalışıcak o yangın için şu an hem işlerimden dolayı maksimum 2-3 saat uyuyorum parça parça. Biraz aksattım onu da inşallah bu çarşambaya kadar çözeceğim.

Ev eski ama kaç yıllık bilmiyorum, o sözleşme elektrik faturasında ya da kontratta yazıyorsa ona bakıp detaylı hesaplayacağım hocam dediğiniz gibi.

Son olarak ups düşünüyorum bu tarz bir sorunu çözmek için bilmiyorum ne kadar mantıklı olur. Hem kesintilerde hem diğer sorunlar için ancak henüz onları araştıramadım. Bu kadar bilgisayarı 1-2 saat götürücek bir ups de alabilirim.

Teşekkür ederim cevap için.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri