Bir PLC Programlama Sorusu?

eL-Turko

Üye
SORU1: Bir tezgâhın kumanda sistemi yapılacaktır. Motorların çalışmaya hazır hale gelmesi için bir sistem kontaktörü olacak. Bu sistem kontaktörü tüm sistemi devreye alıp, devreden çıkarma özelliğine sahip olacaktır. Sistemde 3 adet motor olacak ve

1.Motor çalışırken, 2.Motor çalışmayacak. (Ama 1.motor çalışırken 3.motor çalışabilir)
2.Motor çalışırken, 3.Motor çalışmayacak. (Ama 2.motor çalışırken 1.motor çalışabilir)
3.Motor çalışırken, 1.Motor çalışmayacak. (Ama 3.motor çalışırken 2.motor çalışabilir)

Gereklli LADDER diyagramını çiziniz ?

SORU2: Bir ekleme daha yapılarak şu isteniyor; iki motora aynı anda start verildiğinde ; iki motorda çalışmayacak...

Ben kendimce programladım ama PLC'de yeni olduğum için programı çalıştıramadım. " Hatam var mı, varsa nedir ?" sorusunun cevabını arıyorum. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Konu Sah
eL-Turko

eL-Turko

Üye
Merhaba abi.Siemens S7-200 de programlıyorum.

kadir1978

Üye
sıemens bilmiyorum ama deltada yazarım sana cevirebilrsen simense veya bilen biri yazabilir..

Konu Sah
eL-Turko

eL-Turko

Üye
Hocam; LADDER diyagram PLC'ye göre değişiyor mu ? Bu arada abi Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 3.sınıf öğencisiyim. PLC'yi bu dönem görmeye başladık. Delta PLC nin sadece ismini duydum, pek bilgim yok. LADDER diyagram olarak benzerlik varsa Delta'da yazılsa da anlayabileceğimi düşünüyorum..! Teşekkür ederim.

kadir1978

Üye
mantık aynı ama programlama dilleri farklı sıemensın programı var bende yukle buraya yaptığın programı bakayım bı belkı yardımım dokunur.

onur2541

Üye
Kadir Hocam banada Ortam sıcaklıgını belirli sürelerle pc ekranında göruntuleme projesı var konuda acmıstım yardımcı olursanız sevınırım

ibora

Usta Üye
Ladder'da yazıldıktan sonra istenen PLC'ye uyarlarsınız. Önemli olan işin mantığı.
Peki bu motorlara ne ile start verilecek? Ayrı ayrı butonlarla mı? Yoksa farklı şekilde mi?
Açıklayıcı bilgileri yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
122,203
Kullanıcılar
438,703
Son üye
deneyimligenco

Yeni konular