bir otomobilde ortalama kaç sensör vardır?

ARAÇLARDA BULUNAN SENSÖRLER NE İŞE YARAR?

ben saymadim ama bu dosyaya göre baya bi sensör var.....

bence bu konu açılmışken herkes iyi bildigi sensoru kullanıldıgı yeri ve özelliklerini yazsın . eksik olanları ögrenelim. ben bildigim birkaç tanesinden başlamak istiyorum:
Lambda sensoru: araçların eksoz çıkışı ile katalitik konverter arasında bulunur eksoz gazındaki yanmıyan yakıtı olçer ve fazla yakıtın kısılması komutu verir- bu arada katalitik konverter sokulmüş veya hasarlı ise işini yapamaz..
oksijen sensoru: motor hava emiş hattında bulunur- filtreden sonra emilen havanın nem ve oksijen miktarını ölçer. enjektör ana rolesine bilgi verir. arızası durumunda araç çalışmaz ayarı bozulursa aşırı yakıt harcatır.
abs sensorleri: tekerleklerde bulunan mıknatıs bir dişliyi sayarak tekerleklerin dönme hızlarını kontroleder. abs fren gerektigine onlar karar verir ve aracın savrulmadan. kaymadan fren yapmasını saglarlar

ben otomobillerde bulunan kuru kontaklı algılıyacaları sensor olarak kabul etmiyorum. benim fikrime göre sensorler bir çevrim yapıyorsa sensor sayılmalı. silecek suyu deposundaki seviye gösteren şamandıra sensor sayılmamalı .bu hesapla modern bir otomobilde sensor sayısı 15 i geçmez diye düşünüyorum. alarm sensorleride dahil.

ben birkeresinde mersedesin videosunu izlemiştim ama araba sensörlerini değil ordaki robot sensörlerini saymıştım. ama en az 100 tane vardır.

400 ila 500

park sensörü far sensörü yol sensörü abs sistemleri hidrolik sensörü motor fireni bile bi sensör sayılabilir.

ben otomobillerde bulunan kuru kontaklı algılıyacaları sensor olarak kabul etmiyorum. benim fikrime göre sensorler bir çevrim yapıyorsa sensor sayılmalı. silecek suyu deposundaki seviye gösteren şamandıra sensor sayılmamalı .bu hesapla modern bir otomobilde sensor sayısı 15 i geçmez diye düşünüyorum. alarm sensorleride dahil.

benim babamın arabasında 6500 vaar :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri