Bir noktayı monofaz mı beslemek ucuz olur trifaz beslemek mi ?

muratnce

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Kamera projesi üzerinde çalışıyoruz. 900 metre uzaklıktaki panodan elektrik getirmemiz gerekiyor. Panodan hem monofaz hem trifaz olarak enerji alınabiliyor. Talep edilen güç 4000 watt. Gerilim düşümü göz önüne alınırsa, kullanacağımız kablo kesit fiyatları monofaz mı beslenirse uygun maliyetli olur trifaz mı ? Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar,

Kamera projesi üzerinde çalışıyoruz. 900 metre uzaklıktaki panodan elektrik getirmemiz gerekiyor. Panodan hem monofaz hem trifaz olarak enerji alınabiliyor. Talep edilen güç 4000 watt. Gerilim düşümü göz önüne alınırsa, kullanacağımız kablo kesit fiyatları monofaz mı beslenirse uygun maliyetli olur trifaz mı ? Teşekkürler

Bu mesafe lerden enerji taşımak çok mantıklı değil hemde pahalıdır.Hele monofaz yani bir fazlı baglarsaniz dahada maliyetli olur altından kalkilmaz. Üç fazlı besleme dahi minimum 16 mm kare çıkıyor maliyetini siz düşünün artik

merhabalar murat bey mesafe uzadıkça monofaze tipi yanlış hatırlamıyorsam daha verimsiz olur maliyet kısmında bişey söyliyemiycem ama tek fazlı sistem yani monofaze sistemde mesafe uzadıkça gerilim düşer fakat bu 900 mt gibi bir mesafeyse eğer çokta düşük bie enerji olacağını düşünmüyorum çünkü alternatif akımı kullanıyoruz doğru akımı değil bu sebeple eğerki maaliyeti düşünmğyorsanız 380v sağlıklı olarak tavsiyemdir ama eğer maliiyeeti araya katarsak bu şehirler arası iletken sistemlerde kullanılan süper iletken bir kablo çeşidi var adını tam olarak hatırlayamıyorum ama mesafe uzasada kablonun özelliği diğer bakır kablolardan hariç iletken bir maden kullanıldığı için voltajı düşürmeden karşıya iletebiliyor tabi bununda malliiyeti nekaddar çıkar araştırmak gerrekir ama değerleri tam olarak verebilirseniz voltajı ana enerjinin çıkış amperinin nekadar olduğunu bi hesap yapabiliriz ...

mesafe çok aşırı fazla
diğer bir konu kamera sistemi cihazınız %99 monofaze ile besleniyordur diye düşünüyorum.
bence enerji ihtiyacı olan yere trafo montajı yaptırınız.

mesafe çok aşırı fazla
diğer bir konu kamera sistemi cihazınız %99 monofaze ile besleniyordur diye düşünüyorum.
bence enerji ihtiyacı olan yere trafo montajı yaptırınız.
Arazi şartlarına göre en yakın pano burada maalesef. Trafo koymanın bedeli daha az olacağını düşünmüyorum açıkçası. Kameraları monofaz besliyoruz haklısınız, 4000W saha kabinetlerini(ana omurga switchleri) beslemek için kullanacağız. Ben aynı mesafeden beslenecek iki sistemden trifaze olanın kablo kesitleri daha düşük olacağından maliyetinin de daha az olacağını düşünüyorum. Bu bilginin doğruluğunu teyit etmek istiyorum.
Bu mesafe lerden enerji taşımak çok mantıklı değil hemde pahalıdır.Hele monofaz yani bir fazlı baglarsaniz dahada maliyetli olur altından kalkilmaz. Üç fazlı besleme dahi minimum 16 mm kare çıkıyor maliyetini siz düşünün artik
Maalesef en yakın enerji noktamız o mesafede. Kablo kesit / fiyat olarak hesaplama yaptığımda trifaz çok daha uygun çıkıyor monofaza göre. Bu bilginin doğruluğu konusunda hem fikiriz sanırım. Benim hesaplamamda 4KW için 900 metreden 10mm'lik kablonun yeterli olacağını düşünmüştüm. Gözden kaçırdığım bir nokta mı var acaba ?

Son düzenleme:
Arazi şartlarına göre en yakın pano burada maalesef. Trafo koymanın bedeli daha az olacağını düşünmüyorum açıkçası. Kameraları monofaz besliyoruz haklısınız, 4000W saha kabinetlerini(ana omurga switchleri) beslemek için kullanacağız. Ben aynı mesafeden beslenecek iki sistemden trifaze olanın kablo kesitleri daha düşük olacağından maliyetinin de daha az olacağını düşünüyorum. Bu bilginin doğruluğunu teyit etmek istiyorum.

Maalesef en yakın enerji noktamız o mesafede. Kablo kesit / fiyat olarak hesaplama yaptığımda trifaz çok daha uygun çıkıyor monofaza göre. Bu bilginin doğruluğu konusunda hem fikiriz sanırım. Benim hesaplamamda 4KW için 900 metreden 10mm'lik kablonun yeterli olacağını düşünmüştüm. Gözden kaçırdığım bir nokta mı var acaba

Gözden kaçırdığınız çok nokta var aslında 10 mm lik kablo kesinlikle iş görmez aslında trifaze hesap yapmakta çok doğru değil çünkü yükleriniz monofaz bu nedenle yükler 3 faza eşit dağıtılırsa tam olarak nötürden akım geçmez diğer türlü en ufak dengesizlikte nötürden akım geçer buda mesafeyi ikiye katlar monofaz hesap girer işin içine şimdi sizin yükünüz ya 3 faza eşit ve dengeli olacak nötürden akım geçmeyecek şekilde dengeli bağlanacak yada 3 fazın kablosunu birleştirip tek kablo üzerinden faz-nötür besleyeceksiniz buda kesiti daha da artırır.Maliyetine katlanırsanız regülatör yada özel tip trafo sardırmak daha mantıklı gibi

4000 W güç monofaze mi ? trifazemidir ?
Pano dediğiniz yer'de trafonuz mu var ? pano çıkışı 400 V ise Gerilim düşümünü %6.5 alabiliriz (yani 400 %5 = 380 V, iç tesisat'larda %1,5)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri