Bir motorun butonlara istenilen sırayla basılmasıyla çalıştırılması

Arkadaşlar merhaba.
Devrede I0.0, I0.1, I0.2 ve I0.3 girişlerine bağlı 4 tane butonum var. Bu butonlara ancak I0.2, I0.4,I0.1,I0.3 sırasıyla bastığımda Q0.0 çıkışına bağlı motorum çalışacak. Bunu Tia Portal V13 CPU1214C ve Ladder diyagramında nasıl yaparım? Bunun için bir komut var mı?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşlar merhaba.
Devrede I0.0, I0.1, I0.2 ve I0.3 girişlerine bağlı 4 tane butonum var. Bu butonlara ancak I0.2, I0.4,I0.1,I0.3 sırasıyla bastığımda Q0.0 çıkışına bağlı motorum çalışacak. Bunu Tia Portal V13 CPU1214C ve Ladder diyagramında nasıl yaparım? Bunun için bir komut var mı?

devamını siz getirebilirsiniz...

tp 1.png
tp 2.png

Teşekkür ederim. Devre zor görünüyor. Ama anlamak için uğraşacağım.

Devreyi çalıştırdım. Çok teşekkür ederim. Fakat 1. Networkü tam anlayamadım. I0.5 kontağını açık yapıp, NOT komutunu kaldırıp, I0.5 e basıldığında M0.5 i aktif ettiğimde de devre çalışıyor.
Neden 1. Networkü bu şekilde tasarladınız? NOT(Değil komutu) burada benim anlamadığım bir işlevi mi var?
Bir de çoklu buton basılmasına karşı önlem almak derken ne demek istediğinizi açarak anlatabilir misiniz?
Birden fazla deneme yapmaya karşı önlem almaktan mı bahsediyorsunuz?

Devreyi çalıştırdım. Çok teşekkür ederim. Fakat 1. Networkü tam anlayamadım. I0.5 kontağını açık yapıp, NOT komutunu kaldırıp, I0.5 e basıldığında M0.5 i aktif ettiğimde de devre çalışıyor.
Neden 1. Networkü bu şekilde tasarladınız? NOT(Değil komutu) burada benim anlamadığım bir işlevi mi var?
Bir de çoklu buton basılmasına karşı önlem almak derken ne demek istediğinizi açarak anlatabilir misiniz?
Birden fazla deneme yapmaya karşı önlem almaktan mı bahsediyorsunuz?

haklısınız 1. network'te saçmalamışım. İ05 programda normalde açık olmalıydı hatta NOT komutunu kullanmayıp ''İ05''i normalde kapalı olarak da devam edilebilir. buradaki karmaşa reset buton kontağını NK olarak düşünmemden kaynaklanıyor ki siz NA gibi tasarlamışsınız fark etmez devre çalışır .

bütün butonlara aynı anda basılması halinde sıralama ortadan kalkacaktır. bu durum güvenlik açısından pek istenmez.

Estağfurullah. Demek istediğinizi anladım. Denedim. Dediğiniz gibi butonların hepsine aynı anda basıldığında da Q0.0 çalışıyor. Bir de butonlara karışık arka arkaya bastığımda da Q0.0 çalıştı.
Çalıştırdığım devrenin resimlerini koyuyorum.
Vaktiniz olduğunda bu duruma da bir çözüm üretebilir miyiz?
Belirlediğimiz sıradan farklı bir sırada butonlara basıldığında motorun çalıştırılamaması için ne yapılabilir?

Ekli dosyalar

• resim4.png
    resim4.png
    30.5 KB · Görüntüleme: 13
  • resim5.png
    resim5.png
    21.2 KB · Görüntüleme: 13
  • resim6.png
    resim6.png
    18.1 KB · Görüntüleme: 13
network 6:

----I I--------I I--------I I--------I I------------( )-----
M100.0......M100.1....M100.2....M100.3.............Q0.0

Bu network de sanırım aynı olayı gerçekleştiriyor.
Denedim. Değişen olmadı.
Teşekkür ederim .Sizi de meşgul ettim. Ben olmazsa biraz daha uğraşırım.

bu aslında bir şifre uygulaması gibi kabul edilebilir.

şifrenin 1234 olduğunu varsayalım.

siz 11111234 girdiğinizde çalışmaması lazım. yükseleln kenar set reset ve counter kullanılarak yapıabilir düye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri