bir fazlı motorların devir yönünün degistirmesini

arkadaşlar motordan diyelimki 3 uç çıkıyor ve bunları biz avometre ile ölçtüğümüzde bir tanesi ortak diğerleride ana sargı ve yardımcı sargı şimdi ortak uç ile avometrenin direnç kademesinde ölçüm yapıldığında hangisnin direnci yüksek çıkar ana sargınınmı yoksa yardımcı sargınınmı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yardımcı sargının daha yüksek çıkar. çünkü kalkınmayı ana sargı ve yardımcı sargı arasındaki açı farkı sağlar. ana sargı endüktif özellikli, yardımcı sargı omik özellikli sarılır.

ArkadaŞlar soruyu halan anlatamadim 1 fazli 220 voltla caliŞan yardimci ve anasargisi bulunan yanİ 4 ucu ve bİr kondasatÖrÜ olan 055 kw bİr motoru sadece ve sadece sitart sitop yanİ joglarla gİne yanİ İlerİ sitar t gerİ sitart butonlariyla caliŞtirmak not kalici yanİ enversÖr kulanmadan adamlar yapmiŞ yİne not kondaktÖrde yok sorumu tam okuyarak cevap verİrsenİz sevİnİrİm

Yardımcı sargıdan gecen akımın yonunu degiştirirsen sorununu çözersin..ok
Zaten devir yönüde yardımcı sargıdan geçen akımın yönünü degiştirmekle olur.

umarım yardımı olur.1 fazlı motor devir yönü değiştirme şeması ekte

Ekli dosyalar

• Bel12.zip
    9.9 KB · Görüntüleme: 16
arkadaşlar sadece ve sadece sıtrt larla yapılan deviryönü deyiştirme yapılıyormuş jani kontaktör yok pako şalter enversör yok mot0r 0.55kw 220v motorda dört uc var iki ana iki yardımcı uclar ve bir kondasatör merkez kac yok sadece sıtart ileri sıtart geri sıtartsıoplarla jog yapılmış arka arkaya bağlanarak yapılmış bunun cizimi lazım acil dünde soruma cevap aradım ama malesef sorumu tam okumadan anlamadan cevaplar geldi yardımcı sargı uclarını deyiş ana sargı uclarını deyiş gibi bunları yazacaksanız bunlar tarafımdan biliniyor ilgi gösterenler icin şimdiden teşekürler

soney ' Alıntı:
ArkadaŞlar soruyu halan anlatamadim 1 fazli 220 voltla caliŞan yardimci ve anasargisi bulunan yanİ 4 ucu ve bİr kondasatÖrÜ olan 055 kw bİr motoru sadece ve sadece sitart sitop yanİ joglarla gİne yanİ İlerİ sitar t gerİ sitart butonlariyla caliŞtirmak not kalici yanİ enversÖr kulanmadan adamlar yapmiŞ yİne not kondaktÖrde yok sorumu tam okuyarak cevap verİrsenİz sevİnİrİm

Sormuş olduğunuz soruya kayıtsız kalmayıp cevap yazan kişilere, hoş olmayan yanıtlar veriyorsunuz.
Eğer verilen cevap istediğiniz türden değilse, " Arkadaşım ilgilendiğiniz için teşekkür ederim, ama benim istediğim bu değil " dersiniz. Bizde bakarız eğer hali hazırda kaynak veya döküman varsa yayınlar yoksa sizin için oturup düşünürüz...

Sayın soney arkadaşım !
ReiS arkadaşımız benim duygularıma tercüman olmuş. Ben bu konuda fazla birşey demeyeceğim. Sizin istediğiniz şekilde sadece butonlarla sağ - sol ya da sizin deyiminizle ileri - geri çalışan 1 fazlı motor şeması aşağıdadır.
2 adet start butonunun altına 2'şer adet buton daha takıyoruz. Her bir start butonunda 3 adet start butonu olmuş oluyor. Butonun birine basıldığında sağ döner, diğer butona basıldığında ise sol döner. Tabi çalışma süresi butona bastığınız süre çalışır. Elinizi butondan çekince stop eder. Her iki butona aynı anda basılmaması gerektiğini hatırlatmama gerek yok sanırım.

Aslında bu çizimi önceki çizdiğim kontaktörlü devredeki kontaktör yerine start butonlarıyla yaptım. Sistem kontaktörlü ile aynı. Kolay gelsin arkadaşım.
NOT : Birinci butonu birleştiren kesik çizgiler elimde olmadan biraz fazla kaçtı. Aşağıdaki çizgi ile birleşti. Elimde tipex olmadığından silemedim. O çizgi kafanızı karıştırmasın.

t643uc.jpg

Evet arkadaŞim emeĞİne ve yÜregİne saĞlik aradiĞim buydu cok teŞekÜr yarİn deneyeceĞİm anlata bİldİm benİ anlayan bİrİ cikti nİhayet tekrar teŞekÜr

İşine yaradığına sevindim arkadaşım. Şayet konuyu baştan detaylı anlatabilseydiniz daha erken yardımcı olurduk. Neyse geç de olsa sonunda anlaşabildik. Devreyi çalıştırdıktan sonra +pop. unutmayalım. Gecenin bu saatinde uğraştım. ( biraz dilencilik yapalım)!!!!!....

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri