Bir biti set edince çalışmayan bit?

rtkmln

Üye
Merhaba bir biti bir şarta bağlı set ediyorum örneğin m10.5(s)
Kapalı kontağını m10.5|/| başka yerde kullanıyorum şart sağlanınca bit yeşile dönüyor ama kapalı kontak konum değiştirmiyor sebebi ne olabilir? Bunu bazen yapıyor

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba
programı kontrol etmek gerek ,başka bir yerde reset veya mw10,mb10.md10 gibi kullanıldığı alanlar varmı?

Evet eder sayın rtkmln

mesela ,
MD10 kapsar m10.0 dan m13.7 ye kadar
MW10 kapsar m10.0 dan m11.7 ye kadar
MB10 kapsar m10.0 dan m10.7 ye kadar

Evet eder sayın rtkmln

mesela ,
MD10 kapsar m10.0 dan m13.7 ye kadar
MW10 kapsar m10.0 dan m11.7 ye kadar
MB10 kapsar m10.0 dan m10.7 ye kadar

Bu bilgi benim için çok iyi oldu teşekkür ederim. MD,MW,MB alanlarının birbiri üzerindeki etkisini biliyordum ama M bitlerini bilmiyordum.
Peki kullanırken kolay bir yöntem var mı ayırt etmek için? Çünkü neyi nerde kullandığımı unutuyorum ve sürekli tag tablosuna bakmam gerekiyor ayırt etmek için.

@apaçi

@MACKİN

aynı bit başka bir yerde kullanılmıştır tag tablosundan değilde yukarda tablo var orda var

bir sölim dur bir saniye resmini çekim
programdayken tools seçeneğinin altında assigment list var ne kullanırsan orda çıkar .. orası memory alanlarıdır
Siemens intel byte order kullanır . 1 Word 2bytır meselan şöle anlatayım bizizm MD0 dediğimiz alan ilk 4 byte kaplar çünki 32 bittir . mw0 ve mw1 bu alanın içindedir
mb1 mb2 mb3 mb4 te bu alanın içindedir ve hatta m0.0 dan m 4.7 ye kadat tüm bitlerde bu alanın içindedir bir bit wordda yada bytta yada dw de kullanmışsan bitin olduğu tyer mavi olur

Ekli dosyalar

• assigment list.JPG
    assigment list.JPG
    150.3 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
bir sölim dur bir saniye resmini çekim
programdayken tools seçeneğinin altında assigment list var ne kullanırsan orda çıkar .. orası memory alanlarıdır
Siemens intel byte order kullanır . 1 Word 2bytır meselan şöle anlatayım bizizm MD0 dediğimiz alan ilk 4 byte kaplar çünki 32 bittir . mw0 ve mw1 bu alanın içindedir
mb1 mb2 mb3 mb4 te bu alanın içindedir ve hatta m0.0 dan m 4.7 ye kadat tüm bitlerde bu alanın içindedir bir bit wordda yada bytta yada dw de kullanmışsan bitin olduğu tyer mavi olur
Teşekkür ederim hocam

Merhaba.Şöyle bir kullanım şekli yaparsanız sorun yaşamazsınız.Örneğin m0.0 gibi adresi direkt yazmak yerine,değişken adını tanımlayalım öncelikle.Buna Start diyelim.Daha sonra sağ tıklayıp "Define Tag" yaparsanız sistem boş olan bir biti tanımlayacaktır.Bu karışıklıkların önüne geçmiş olursunuz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri