Bir başka geliştirme aracı wxDev c++

tr_escape

Üye
Dev C++ programını ilk incelediğimde c dilinin yeniden yorumlanması olarak düşünmüştüm. Ancak zaman içerisinde Dev C++ yazılımına üçüncü parti bazı eklemeler yapılmış ve içerisinde rahatlıkla form tasarlayabilir hale gelmiş.

Dev C++ dili özünde delphi 6 ile yapılmış bir açık kaynak kodlu derleyici. Kurulumu ve kullanımı rahat diyebilirim ancak pascal ağırlıklı çalışıyorsanız adapte olmanız zaman alabilir.

İlk olarak Bloodshed Software - Dev-C++ adresinden orjinal sürümü kullandım ancak bir windows uygulaması yapma adımına gelince bildiğiniz api seviyesinde kodlamanın artık gereksiz olduğuna bir kez daha inandım.

Elbette low level’da kodlama da yapabiliyoruz ancak “zorlaştırmayın kolaylaştırın” düsturu ile alternatiflerini ararken aynı derleyici ile bir paket oluşturulmuş; adı wxDev c++.

wxDev ile kendinize ait formlar oluşturabilir ve içerisinde c++ dili ile yazılım geliştirebilirsiniz. Tabi c dilinin zahmetlerine katlanmanız gerekecek.

Önce indirelim Download wxWidgets Dialog Designer from SourceForge.net adresinden bulabilirsiniz, 46 mb civarında.

Kurulum tamamlandığında ilk çalıştırma esnasında kullanım stili vs. sorularına ok demeniz yeterli olacaktır.

Daha sonra File / New / project sırasını takip edip aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz:

new_project.webp

Burada wxWidgets Dialog projesini seçiyorsunuz ve sizden nereye saklayacağınız ile formun özelliklerini belirleyeceğiniz ekran geliyor:

new_project_save_detail.webp

Bu ekranla işimiz bittip Create düğmesi ile artık formumuza ulaşabiliriz:

new_project_first_form.webp

Ekranın sol tarafında proje gezgini , nesneler (component) ve nesne özelliklerini (property) görebilirsiniz.

Şimdi ekrana bir miktar komponent ekleyelim:

new_project_first_form_componenet.webp

Eklediğimiz butonu çift tıklayım ve kodlama alanına ulaşalım:

/*
* WxButton1Click
*/
void Project1Dlg::WxButton1Click(wxCommandEvent& event)
{
// insert your code here
wxString mesaj=”";
wxDateTime tim;

tim = wxDateTime::Now();

mesaj = tim.FormatISOTime();
WxMemo1->AppendText(mesaj);

}

İlk projenin amacı aldığı saat bilgisini memo nesnesine eklemek olsun…

new_project_first_code.webp

Projeyi ctrl+f11 ile rebuild edelim ve crtl + f9 ile çalıştıralım, karşımıza:

new_project_runtime.webp

Çalışma ekranımız gelecektir.

Son olarak diyebilirim ki alternatif ücretsiz derleyecide c dilini kullanmak istiyorum diyorsanız dev c++ ve wxdsgn paketi sizin için faydalı olacaktır.

Bir sonraki yazıda orta ölçek bir proje yapalım…

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri