Bir arıza ve çözüm arayışı

Solid state role olarak arayın bir çok bulursunuz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar hep soruna aynı tarafından bakmaktansa, neden bu iş için köprü diyot girişlerini düşünmüyoruz.

Eğer maliyet kurtarıyorsa yeni kontaktör yerine yeni bir köprü ilavesi Ac anahtarlama. ya da 3~ için ayrı ayrı direnç ilavesi ile aynı köprü ve 2. bir kontaktör. Dahada ekonomik ve ergonomik olmazmıydı?

Sadece bir fikir. (Tek bakılması gereken maliyetler)

iyi paylaşımlar

Sayın abuzittin 20 kardeşim benim de aklıma geldi bu.Fakat sonra kontaktörün amacının yüke giden dc gerilimi kesmek değil,yüke paralel bağlı olan seri direnci devreye almak olduğu aklıma geldi.biz bu kontoktörle,yüke seri bağlı olan 2 ahmluk yavaşlatma direncini kısadevre etmek suretiyle devreden çıkarıp,sonra kısadevreyi açmak suretiyle devreye almaya çalışıyoruz.

Sn.m-usta-fa aynı şey diriştende yapılabilinir. Basedilen direnci kaldırıp. gerekli hesaplamayla neden girişe koymuyoruz. ya da 2. bir körü diyotla direnci bay-pas etmiyoruz?

Düşünmek lazımdediğim gibi ekonomik açıdan

Saygılar

edremit ' Alıntı:
Ben de diğer arkadaşlar gibi kontrol ettiğiniz akım DC olduğu için arkın uzadığını, kontakların ve hücrelerin kısa zamanda deforme olduğunu ve bir bırakma anında bu deformasyon ile çıkan arkın birleşerek kontoktörü patlattığını düşünüyorum.
Ayrıca kullandığınız markanın da bu işi hızlandırdığını sanıyorum.

Çözüm için DC kontaktör bulmanın dışında şunları önerebilirim.
1 Solid state role kullanmanız.
2 Kaliteli marka bir kontaktör kullamanız. (Kontaktörün yaylarını biraz açarsanız bırakma anında daha hızlı olacağı için ark azalır)

sayın edremit bugün bu kontaktörden şüphelenip onu söktüm
söktüğümde karşılaştığım görüntü şuydu:kontaklardan sadece bir tanesi ısıdan etkilenmiş
deforme olmuş haldeydi,buna rağmen ben sassin marka kontaktörü söküp temizledim
yaylar vs haklısınız sanırım.gayet doğal bir arıza galiba

solid state röleler paralel bağlanabilirmi acaba

----------------------------------------------------------------------------------------------
abuzettin arkadaş haklısın girişe faz kontrol sistemi koyarak sorunu kolayca çözebiliriz
ama varolan sistemde ciddi tadilat ister sürücü devre puls trafoları vs böylece gerilimi istediğimiz gibi
kısıp artırabiliriz.ama bunda tadilat işlemi yok anlayacağınız
zaten bende şuna karar verdim direnci devreden bütünüyle çıkarmak
zaten dev gibi hantal ve ısı yaymaktan başka işe yaramıyor
ben sorunu daha değişik bir şekilde çözecek bir çözüm arayışındayım
tanesi 40 euro+kdv 6 adet tristör ve sürme devreleri maliyeti etkiliyor
en mantıklısı sağlam marka bir kontaktör ve yaylarla oynayarak diğer patlamayı beklemek
zira aldığımız ücret çok düşük makinanın çalışıp üretim yapması birinci planda
anla lütfen

Arka arkaya mesaj yazmak yasaktır. Lütfen yukarıdaki Değiştir butonunu kullanınız.

Düzenleme :
korkmaz_design

bilmiyordum ben yeni kullanıcıyım bir daha dikkat ederim

arkadaşlar sorunu bugün şu şekilde çözdüm.
kaliteli marka ve yüksek akımlı bir kontaktör aldım
trifaze olan kontakları birbirine seri bağladım ve makinayı devreye aldım
yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkürler

Arkadaşım, devreniz, DC olduğuna göre yükden çıkma esnasında ark oluşması kaçınılmazdır, KOntaktör kontaklarına parelel (uygun gerilim ve akımda) dıyor bağlamak, meydana gelen arkı kesmede yardımcı olacakdır düşüncesındeyım. Yükünüz, self (bobın ) türü bir yük olmalıki, ark oluşmaktadır. Bu tür uygulamaları, küçük değerlerde yaptım. Yükünüz ve gerılımıze göre dıyot seçimini yaparsanız sorununuza yardımcı olacaktır, kontakları seri bağlamakda bir çözüm bu arada.

sn manyeto
sorunu çözmen sevindirici bir olay. sn abuzettin 20 önermiş olduğu, kontaklara ideal kondansatör takma olayını pek yabana atmayınız. arkın oluşmamasında çok etkili olacaktır. kolay gelsin

Arkadaşlar mutlaka biliyonuzdur ama ben yine de bahsetmek isterim. Sürekli devreye giren çıkan ya da aşırı ark altında çalışabilecek durumda olan civalı ve vakumlu kontaktörler var. Vakumlu kontaktörler yer açısından sorun olabilir ama muhakak ki civalı kontaktörler işinizi görecektir. Bu tür kontaktörler genelde güçlü rezistans devrelerinde kullanılır. Hatt arkın neden olduğu sorunlu yerlerde kullanılır.

Belki biraz pahalı olabilir ama sorun yaşamazsın. Tabii bunun bir de biten piller gibi MSDS kullanım şartları var. Ama kesinlikle işini görecektir.

Durakool - Series BFL (open) 35 Amp Relays
Durakool - Series DFC 150 Amp Relays

Bu sadece örnek. Daha iyilerini bulabilirsin sanırım...

Başarılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri